Kiemelt hírek

Megsérült? Dr. Yu Funian tanácsot ad!

2005. május 24. | szerző akadmin |

Dr. Yu Funian PhD most induló cikksorozatunkban olyan eljárásokat ismertet, amelyek gyógyírt jelenthetnek egy-egy jellegzetes sportsérülésre. Természetesen az a legjobb, ha huzamos fájdalomérzet esetén orvoshoz fordulunk.






Dr. Yu Funian PhD
Óhatatlanul

Harcművészetek és küzdősportok gyakorlása közben előfordul néha hogy a gyakorló megsérül. Előfordulhat hogy elővigyázatlanul, helytelenül felmért erővel vagy nem kellő összpontosítással hajtunk végre valamilyen mozdulatot, technikát. A mértéktelenül sok, erőnket meghaladó edzés során túlterhelhetjük valamelyik izmunkat, izületünket. A rendszeresen helytelenül végrehajtott technikák – a testünk több részén egyenletesen eloszló terhelés helyett – túlterhehetik testünk egy bizonyos részét. Ilyenkor a qi áramlása megakad. A pangás miatt a sérült testrész sajog, esetleg megduzzad, nehezen mozog, izületek, ínak és izmok egyaránt könnyen begyulladhatnak, sérülhetnek.

Ha valamelyik testrészünk néhány napon túl is fáj, érzékeny, nem jól mozog, vagy egyre roszabbodik érdemes orvossal megvizsgáltatni, röngent csináltatni!

(Dr. Yu Funian a téli bemelegítés fontosságáról)

Több lehetőség

A hagyományos kínai orvostudomány orvosi eljárásokon kívül – pl. akupunktúra, gyógymasszázs, belső illetve külső alkalmazású gyógynövény-készítménynek – megelőző, illetve öngyógyító módszereket is ismer, amelyeket enyhébb esetben akár csak önmagukban, akár orvosi terápia kiegészítéseként is eredményesen alkalmazhatunk.

Számos akupresszúrás pont van melyeket ujjnyomással, masszázzsal önmagunk, esetleg egy családtagunk vagy edzőtársunk ingerelve serkenthetjük az elakadt keringést, enyhíthetjük a fájdalmat, előmozdíthatjuk szervezetünk regenerációs folyamatait.

A KÉZSÉRÜLÉSRŐL

Sok fajta harcművészeti edzés terheli erősen a kezet.
Az emberi kéz nagyon finom és változatos mozgásokra képes. Ezt a sok apró csontból és izületből álló szerkezete teszi lehetővé – a finom összetett szerkezet azonban sokféleképpen sérülhet is.

Számos harcművészeti irányzatban vannak a kéz nem hétköznapi mértékű megerősítését szolgáló technikák, amelyeket régebb óta gyakorlók keze kivételesen nagy terhelést is képes elviselni, azonban ezek gyakorlása során is vigyáznunk kell kezünk épségére: mértékkel, lépcsőzetesen kell gyakorolnunk, sosem saját képességeinknél erősebben, hanem napról napra apró, de biztos lépésekkel.

Ha mindig szemünk előtt tartjuk hogy a testmozgás elsődleges célja az egészség, ha megismerjük és tiszteletben tartjuk testünk természetét biztos nem szenvedünk komoly sérülést.






A doktor Tai Ji-t oktat
Beüt a krach


A legnagyobb elővigyázatosság ellenére előfordulhatnak sérülések. Egy rosszul irányzott, félrecsúszott ütés, helytelen esés után csuklónk nagy erővel túlfeszülhet normális mozgás-tartományán, vagy akár olyan irányba is elmozdulhat amerre szerkezete egyébként nem engedné. Nem egy heves természetű fiatal tapasztalta már milyen, amikor egy kéztővel mértnek szánt ütés helyett hirtelen hátrafeszül az egész kézfeje és utána napokig nem tudja mozdítani.

A gyakori, mértéktelenül ismételt hirtelen terhelések gyulladást okozhatnak. Ha túl sokat edzzük a kezünket hiába pontosak a mozdulataink, ha sokkal többet gyakorlunk mint ammenyit testünk elbír biztosan megsérül. Gyakori kezdőknél, akik még nem tudják az emberi test szerkezetéből adódó sajátoságokat kihasználva egy-egy mozdulat során egész testüket egységesen mozdítani, hogy túl nagy teher jut a csuklóra és megsérül. Ilyet akkor láthatunk amikor ütés során a kéz mozgása nincs a törzs és láb mozgásával összehangolva, vagy amikor rossz tartással lendülünk föl kézenállásba és ahelyett hogy az egész test ruganyosan elnyelné a terhet az csak egy vagy két izületre hat.

Ilyenkor nem feltétlenül hirtelen természetű a sérülés hanem hoszabb időn keresztül alakul ki, míg a gyakorló észre nem veszi a fájdalmat.

Pihentetni muszáj

Bármilyen jelegű is a kezünk sérülése a legfontosabb hogy pihentessük. Ez legtöbb esetben nem a teljes mozdulatlanságot jelenti, hanem azt, hogy tartózkodunk egyaránt a hirtelen és a huzamos terhelésektől.
Biztos hogy nem jó ilyenkor zsákot, fát (stb) ütni, kézenállni, sokat írni, dolgozni. A lassú, nyugodt, ellazult mozdulatok viszont jót tesznek a keringésnek.






Ábra I.
Kézsérülés idején legjobb a tai ji és a hasonló gyakorlatok. Ha egyébként gyorsabb erősebb mozgást gyakorlunk akkor is lehet ugyanzokat a mozdulatokat ellazulva, lelassítva gyakorolni. Ilyenkor a legfontosabb szabály hogy jól essen. Ha a qi keringése jó – és ez az ami előmozdítja a gyógyulást – akkor kellemesen érezzük magunkat. Bárhogy mozgunk a fájdalommal járó mozgás, a merevség hátráltatja, míg az ellazult, jól eső mozgás elősegíti a gyógyulást.

Ha kezünk sérül, fáj, nem jól mozog a következő akupresszúrás pontokkal serkenthetjük a qi áramlását (ld: a képeken):






Ábra II.
– he gu (az első és második kézközépcsont között, a második kézközépcsont közepénél, a csont oldalánál)


– wai guan (a külső csuklóredőtől két hüvelykujj-vastagságnyival a könyök felé, a két csont között tapintható mélyedésben)


– shou san li (a könyökredőtől két hüvelykujj-vastagságnyival a csukló irányában egy tapintható mélyedésben)

Mindegyik pontot naponta legalább háromszor, vagy akár többször kell masszírozni egyenként legalább három percig vagy tovább. Saját kezünket a másikkal úgy fogjuk meg hogy hüvelykujjunk a kezelendő pontra kerüljön, és hüvelykujjunkkal körözve dörzsöljük, nyomjuk, dagasszuk hol erősödő, hol enyhülő nyomással.






Ábra III.
A nyomást addig fokozzuk míg kellemetlennek nem érezzük, utána felengedjük, majd újra nyomjuk – ha jól csináljuk, az erős nyomások utáni felengedéskor kellemes, szétterjedő melegséget érzünk.

Ha egy hetes folymatos önkezelés sem hoz javulást ajánlott akupunktúrával, hagyományos kínai gyógynövénykészítményekkel kezeltetni (pl. Xiao huo luo golyó, Tian ma kapszula) a sérülést.




Jó gyakorlást és jó egészséget kíván prof. Dr. Yu Funian PhD!


(Legközelebb a teniszkönyöknek nevezett, nem csak teniszezőknél hanem sokfajta sportolónál előforduló jelenségről lesz szó.)

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.