Kiemelt hírek

Negyvenéves a Nemzetközi Taekwondo Szövetség

2013. május 29. | szerző akadmin | Taekwon do

A taekwondo a világot jobbá tevő erő – így fogalmazott a nemzetközi szövetség elnöke, Chungwon Choue a WTF negyvenedik születésnapja alkalmából Szentpéterváron tartott ünnepségen.
A Koreában, 1973-ban alapított Nemzetközi Taekwondo Szövetség (WTF) már 204 tagországot számlál. Hivatalosan 2000-ben debütált ötkarikás játékokon, és az évek során alkalmazott újításoknak hála elérte, hogy hetvenmillióan űzzék. Sőt, továbbra is fejlődésben van az új felszereléseknek – mint a modern protektorok –, a pontozási rendszer vagy a videó-visszajátszásnak köszönhetően.

– A szövetség negyvenedik születésnapján jó egészségben találjuk a sportágat, és ezért dicséret illeti mind a 204 országot – mondta Choue. – A taekwondo útját kétezer éve kezdte, mostanra pedig a legszélesebb körben gyakorolt küzdősport lett. Ez az a sportág, amit bárhol bárki gyakorolhat: fiatal, idős, férfi és nő, minden kultúrában bármilyen vallásúként. Vonzereje univerzalitásában rejlik, mivel a sportot a legpuritánabb formában hordozza magában: a sebesség, a képesség, az erő és a méltóság ölt testet egyéni vagy csapatversenyben.Majd folytatta: – Az, hogy az olimpiai játékok befogadták a taekwondót, a WTF legnagyobb eredménye. Ez egy megtiszteltetés, amit viszont sosem vehetünk készpénznek. Ez az oka annak, hogy a nemzetközi szövetség a sportág filozófiai magjának az olimpizmust tekinti, mikor a versenyzőket és az edzőket tanítjuk. A sportolóink önuralmat, tiszteletet tanulnak. A fejlődésünk és a csereprogramok biztosítják, hogy ezek az üzenetek eljussanak a világ legeldugottabb zugába is.
De a taekwondo több mint sport: a világot jobbá tevő erő. A filozófiája egy útmutatás az életre, ami a mások iránti tiszteletre szólít, és egy egészséges utat mutat. 2004 óta a WTF azon van, hogy a sportszerűség és az átláthatóság példája legyen a sportág. Ez kezdődött azzal, hogy megreformáltuk a szabályokat, és demokratikus irányítást vezettünk be. Az etikai kódex pedig még közelebb vitt minket az olimpiai mozgalomhoz.A paralimpiai bizottságunk 2006-os megalakulása óta szorosan együttműködik a Nemzetközi Paralimpiai Bizottsággal. 2009-ben, Bakuban meg is rendeztük az első ilyen jellegű világbajnokságot. A célunk, hogy 2020-ra a paralimpiai programon helye legyen a sportágnak küzdelemben és formagyakorlatban egyaránt.A 2008-ban indított World Taekwondo Peace Corps segítségével önkéntes edzők a világ öt olimpiai kontinensén dolgoztak 86 országban, míg a World Taekwondo Youth Camp megalapítása segíti a jövő sztárjainak nevelését.

Az Ifjúsági Olimpia műsorán is szerepel a taekwondo, ami a fiataloknak komoly motiváció, hogy egyszer elérjék álmukat, az ötkarikás szereplést. Jó példa erre Jade Jones esete, aki 2010-ben nyert Szingapúrban, majd két évre rá, Londonban is a dobogó legfelső fokára állt.A tavalyi játékok voltak a csúcs. A legtisztább és legdinamikusabb esemény a történelmünkben, ami megmutatta a sport globális egyszerűségét. Összesen 22 ország nyerte a 32 érmet. Olyanok, mint Gabon, akik történetük első érmét szerezték. De láttuk Afganisztán második medálját is a taekwondónak hála. Ezek a sikerek nem csak a sportolóknak és hazájuknak voltak megindítóak, hanem a sportágnak és az olimpiai családnak is.
Ugyanakkor London után máris Rióra vetjük szemünk. Tőkét kell kovácsolni a 2012-es sikerből, ez létfontosságú a sportág jövőbeni fejlődésének szempontjából.Az út Rióig sok lehetőséget tartogat, amit ki kell használni. Ahogy a WTF menetelése mutatja, a sport az egész földet behálózva a jövő nagy vezetőit nevelheti – akár a taekwondón keresztül.

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.