Kiemelt hírek

I. Harcművészeti Élménynap – Csősz Imrével is találkozhatnak a kilátogatók

2013. április 29. | szerző akadmin | Judo

A volt kiváló judós olimpikon sportolói múltjáról és jelenéről mesél a következő interjúban.
Az I. Harcművészeti Élménynapra május 4.-én kerül sor Debrecenben. A rendezvényen tíz órán át húsz stílus bemutatóit láthatjuk. Az eseményt számos neves sportoló is megtiszteli jelenlétével, köztük volt judós olimpikonunk is.

 

Csősz Imrét talán nem kell különösebben bemutatni senkinek. A kiváló judósnak sok világversenyen és olimpián szoríthattunk. Imre 2000-ben vonult vissza az aktív sporttól, de továbbra is meghatározó szerepet töltött be Debrecen város sportéletében és a judo sportág irányításában. Jelenleg a Debreceni Ifjúsági Szolgáltató Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója. A kiváló sportemberrel beszélgettünk a sportolói múltjáról és jelenéről.
– Imre, tízéves korodban ismerkedtél meg a judo alapjaival. Kérlek, mesélj a kezdetekről! Hogyan kerültél kapcsolatba a judoval?
– A debreceni Dózsa SE cselgáncs szakosztályának a szomszédságágban laktunk, ahová édesapám elvitt egy edzésre. Én megnéztem, 9 éves koromban pedig úgy határoztam, hogy elkezdem én is. Így 1978 szeptemberében beiratkoztam egy tanfolyamra a DSI keretein belül.

– Mi az, ami megtetszett benne?
– Az, ahogyan tiszteletből hajlongtak egymásnak a versenyzők, az átható csend és fegyelem, ami övezte az edzések hangulatát és a fehér ruha, amiben rángatták-dobálták egymást a fiatal sportolók.

– Hogyan emlékszel vissza, mennyire volt akkoriban népszerű sportág a judo, vagy egyáltalán a sport?
– Akkoriban kezdett teret hódítani mindenféle japán küzdősportág és nekem pont azért tetszett meg főleg a cselgáncs, mert olimpiai sportág volt. Az igazat megvallva boxolni szerettem volna, de azt édesapám nem engedte.. így maradt ez a választás.
– Jelenleg sokat halljuk, hogy baj van az utánpótlás körül. Ez a ti időtökben is így volt, vagy ez napjaink problémája?
– Én azt gondolom, hogy napjainkban nehezebb megtölteni a termeket, de egy jó szakember, egy jó marketinggel és egy megfelelő teremmel – mint pl. az Oláh Gábor utcai judo terem – ezek a problémák megoldhatóak. Bár az én időmben sokkal hamarabb mentünk el mindenféle sportágat kipróbálni, mivel hála istennek nem voltak még számítógépek…

Csősz Imre a kép jobb szélén
– Nem ismerem a judo dojot, de gondolom a mostani terem azért sokkal komfortosabb, mint amiben annak idején ti kezdtétek. 
– Azt hiszem, hogy az Oláh Gábor utcai 400nm-es rugós tatami Kelet-Európa egyik legszebb- és legkorszerűbb csarnoka (dojo-ja), még a nálunk látogatást tett olimpiai bajnok, japán Nakamura által vezetett csapat is rácsodálkozott, mikor először léptek be a terembe.
Szerintem megfelelő népszerűsítéssel és reklámtevékenységgel a fiatalok még ma is kaphatóak a küzdősportokra, lásd például az általatok szervezett I. Harcművészeti Élménynapot, vagy itt említhetem meg, hogy április 25-től 29-ig Magyarország adhatott helyet a Papp László Sportaránában az idei felnőtt Cselgáncs Európa-Bajnokságnak. Ezek önmagukért beszélnek.
– Ugorjunk kicsit az időben! 1992-ben Barcelonában került megrendezésre az olimpia. Mit jelentett ez az olimpia a sportpályafutásodban?
– Itt életem egyik legnagyobb eredményét értem el, mint olimpiai bronzérmes, a rá következendő atlantai és sydney-i olimpián már ezt az eredményt sajnos nem sikerült megismételni, de azért pályafutásom alatt sikerült még nyernem európa-bajnokságot és egy világbajnoki bronzérmet is.
– 2000-ben hagytad abba az aktív sportolást. Mennyire maradtál kapcsolatban a sporttal?
– Évek óta elnöki tanácsadója vagyok a most is elnöki posztot betöltő Dr. Tóth Lászlónak a Magyar Cselgáncsszövetség elnökének és a debreceni Sportcentrum DSI Cselgáncs Szakosztályának vagyok a technikai igazgatója. Ha vannak, – és mindig vannak – tehetséges fiúk-lányok, az ő menedzselésüket is szívesen segítem.
– Hamarosan, május 4-én kerül megrendezésre Debrecenben az I. Harcművészeti Élménynap, melyen ti is ott lesztek a judot képviselve. Elképzelhető, hogy rajtad is lesz majd judo ruha?
– Ez legyen meglepetés, hátha addig lefogyok – de mint résztvevő biztos hogy ott leszek!
– Még egy kérdés. Kiknek ajánlod a judót?
– Mindenkinek kortól, nemtől és súlycsoporttól függetlenül, legyen az harcias vagy visszahúzódott jellemű személy, aki szeret mozogni és megmérettetni magát másokkal szemben.
HBSport

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.