Kiemelt hírek

A Wu stílusú Tai Chi Chuan és a magyarországi iskola története

2005. január 31. | szerző akadmin |

A Wu stílusú Tai Chi Chuan megalapítója illetve létrehozója Quan You (1834 – 1902) mester volt, a kínai császári testőrség egyik mandzsu származású tagja. Quan You a Tai Chi Chuan-t Yang Ban Hou-tól tanulta, majd egy idő után annak édesapjától, a Yang stílus alapítójától, Yang Lu-Chantól is.

A Csing dinasztiához tartozó Huo és Tung császárok uralkodásának idején Quan You mester a mandzsu hercegekkel együtt harcművészetet, ezen belül is Tai Chi Chuan-t tanult.
Bár a hercegek elsődlegesen az egészségük megőrzése érdekében gyakoroltak, Quan You-t mint gyakorló harcművészt a Tai Chi Chuan, mint harci rendszer is érdekelte. Mivel Yang Ban Hoiu és Yang Lu-Chan csak a hercegeket és a testőrség néhány tagját oktatta, ráadásul a Tai Chi tanulás során a gyakorlók lassan és lazán hajtják végre a mozdulatokat, mindenki azt gondolta, hogy ez egy arisztokratikus művészet, amijót tesz az egészségnek, de kevésbé használható harcművészetként. Ez alól kezdetben Quan You mester sem volt kivétel. Később azonban, hogy egyre jobban elmélyült a Tai Chi Chuan tanulmányozásában, ez a véleménye alaposan megváltozott.






Dr. Armen Tatevosjan és Tóth Zoltán
Nincs fájdalom, nincs eredmény

Fontos tudni, hogy Yang Ban Hou a tanítással kapcsolatban a “no pain, no gain”, azaz a nincs fájdalom, nincs eredmény elvet vallotta. Amikor lökő kezet gyakorolt a tanítványaival, meglehetősen durván lökte el őket, és gyakori volt, hogy elestek és kezük vagy lábuk is sokszor megsérült. Sok Mandzsu herceg és testőr inkább abbahagyta a gyakorlást, mert elegük lett a sérülésekből. Végül csak három ember maradt a tanítványokból és közülük az egyik volt Quan You. Az egyik lökő kezes gyakorlás során úgy megsérült, hogy attól fogva a bal lábára egy kisé sántított egész életében. Ennek ellenére szorgalmasan gyakorolt, amíg elérte azt a szintet, hogy megszerezte a “nagy körök” tudását, de még semmit sem tudott a “kis körökről”.
 
Történetek közt

Egy alkalommal Yang BanHou el akart utazni régi otthonába, Huang Ping körzetbe, s emiatt édesapja vette át a hercegek és a három császári testőr oktatását. Amikor látta, hogy Quan You sántít a bal lábára, megkérdezte ennek okát, és mivel ő – természetesen – az igazat mondta, hogy Yang Ban Hou lökése következtében sérült meg, de hangsúlyozta, hogy bár ez helyzet, azért ő szeretné folytatni az edzéseket. Szavai nagy hatást gyakoroltak Yang Lu-Chan-ra, aki úgy érezte, hogy ritkaság egy ilyen fiatalember, aki ilyen körülmények között is tanulni akar. A gyakorlás során megállapította, hogy Yag Ban Hou csak a nagy köröket tanította meg a sokat szenvedett és meglehetősen edzett tanítványának, de semmit sem mutatott meg neki a kis körökből. Ezért vált sántává is, mert nem tudta visszalökni Yang Ban Hou-t gyakorlás közben. Néhány napig alaposan megfigyelte a lelkes tanítványt, majd úgy döntött, megtanítja neki az általa még nem tanult részeket is, és így a teljes stílus birtokosa lesz. Félre dobta a Nagy köröket, melyet Quan You, Yang Ban Houz-tól tanult és az elejétől elkezdte a kiskörök tanítását. Három évig tartott ez az időszak és Quan You mester mindent megtanult, anélkül, hogy ennek tudatában lett volna. Amikor Yang Ban Hou 3 év leteltével visszatért a fővárosba, az édesapja természetesen visszaadta Yang Ban Hou-nak a csoportot, aki tovább folytatta a nagy körök oktatását, továbbra is a “nincs fájdalom, nincs eredmény” elvét alkalmazva. Amikor Quan You-val gyakorolt többször is megkísérelte ellökni őt, de a fiatal tanítvány mindig semlegesítette a támadásokat. Ekkor jött rá, hogy az apja megtanította nelki a kis köröket, mert csak így védekezhetett ellene hatékonyan. Abbahagyta a gyakorlást, odament az apjához, és egyszerűen azt mondta: “Innentől fogva a Yang család Tai Chi Chuan-ja már nem apáról fiúra száll.”

Yang Lu-chan őt azonnal megfedte, azt válaszolván, hogy “A Csing Dinasztia mandzsu hercegei kívűlállóak /nem családtagok. Ha őket nem tanítottad volna, akkor mondhatnád ezt. Wu Chuan Yau ugyanabból a törzsből való. Az ő odaadása és kitartása ritkaságszámba megy. Miért ne taníthtnád meg neki ugyanazokat?” Itt Yang Pan-hounak elállt a szava, és nem tudott visszavágni. Attól fogva ő is részt vett a Kis Körök Wu Chuan Yau mesternek való megtanításában.
Sok év telt el így, amikor Yang Lu-chan el akarta hagyni a fővárost, hogy visszatérjen Huang-ping körzetbe. Yang Lu-chan napokig utazott, amikor a kocsis észrevette, hogy valaki követi a kocsit.

Mivel furcsálotta, szólt Yang Lu-channak, aki felhúzta a zöld olajvászon árnyékolót a kocsi hátulján, és látta azonnal, hogy a kocsit követő személy nem nem egy idegen, hanem Wu Chuan Yau. Odahívta őt a kocsi elejéhez, és megkérdezte, miért követi, és miért vonakodik tőle elválni? Wu Chuan Yau tartózkodás nélkül válaszolta, hogy Yang Lu-channal együtt haza akar térni, és folytatni a vele való edzést. Yang Lu-chan elnézte neki, hogy hogy miután elgondolkodott, tisztán látta, hogy mindent, amit tudott, megtanított neki, semmit sem hagyott ki. Így hát igazán nincs már szükség rá, hogy tovább tanítsa, és arra sincs szüksége, hogy a fővárosban maradjon, és Yang Pan-hounál folytassa a tanulást. Sőt, már ő is taníthatna másokat. Miután mindezeket elmondta, folytatta útját. Wu Chuan Yau mester nézte a távolban eltűnő kocsit, és szomorúsággal telt szívvel visszafordult. Miután Wu Chuan Yau visszatért a fővárosba, elmondta Yang Pan-hounak, amit Yang Lu-chan mondott. Yang Pan-hou elismerte, hogy taníthatna is, mivel a Yang család egész Tai Chi Chuan rendszerét, mind a Nagy, mind a Kis Köröket már tíz éve tanulja, és eljutott a legfelső szintre.
Yang Pan hou engedélyét megkapva, Wu mester azonnal lemondott katonai állásáról, és edzőterem megalapításába fogott, hogy Tai Chi Chuant tanítson.
Meg akarta mutatni, hogy amit ő fog tanítani, az a következőkben fog eltérni a Yang család Tai Chi Chuanjától: először is, csak közembereket fog tanítani edzőtermében, nem mandzsu hercegeket. Másodszor, az ő stílusában nem lesznek Nagy Körök és Kis Körök mint egységek, hanem csak a kis körök Tai Chi Chuant fogja hangsúlyozni. Ebből létrehozta azt a stílust, amit a Wu család Tai Chi Chuanjának nevezett el.

Miután edzőternét létrehozta, és tisztán meg tudta magát különböztetni Yang Pan-houtól, teljesen elszakadt a Yang szabványoktól. Yang Pan-hou folytatta a mandzsu hercegek, és a császári testőrség tanítását, és csak a Nagy Körök Yang családi Tai Chi Chuanját tanította nekik.
Wu Chuan Yau mester ezzel szemben nem tanított mandzsu hercegeket és testőröket, csak közembereket; és csak a Kis Körök Wu családi Tai Chi Chuanját oktatta. Emiatt rövid idő alatt tanítványainak száma sokkal több lett, mint Yang Pan-hounak a császári palotában.

Egy idő után, amikor Wu Chuan Yau idősödni kezdett, elhagyta Pekinget, és visszaköltözött családjával régi otthonába Ta-hsing körzetbe, Hopei tartományba, elszántan feloszlatva csoportjait. A fia Wu Chien Chuan mester volt. Fiatalkorától tanította őt apja Pekingben, ami kitűnő alapokat adott neki. Ta-hsingbe való visszatérésük után Wu Chuan Yau mester minden figyelmét fia tanításának szentelte. A módszere ugyanaz volt, mint Yang Pan-hounak: “nincs fájdalom, nincs eredmény”.
Ez idő alatt Wu Chien Chuan számított a szenvedésre. Gyakran, amikor lökőkezeztek, Wu Chuan Yau mester régi használva fiát magasabbra lökte, mielőtt az leesett. Ezzel a “nincs fájdalom, nincs eredmény” módszerrel tanította meg Wu Chuan Yau mester Wu Chien Chuan mesternek a titkokat.

Elengedése után, Wu Chien Chuan mester nevet szerzett magának. Egy idő után, Wu Chuan Yau mester cserébe ugyanazt a beszédet mondta Wu Chien Chuannak, amelyet Yang Lu-chan neki mondott el. Értésére adta, hogy ő már a Wu család összes titkos Tai Chi Chuan módszerét megtanította Wu Chien Chuannak. Már nincs szükség rá, hogy tovább tanítsa, és hogy szeretné látni, hogy tanítványokat fogad és tanít. Wu Chien Chuan mester tisztelettel elfogadta sorsát. Ám Wu Chuan Yau mester már nem láthatta meg, hogy Wu Chien Chuan tanítványokat fogad, mert nem sokkal ezek után meghalt.
Chuan You mester halála után, Wu Chien Chuan mester felkészűlt, hogy beváltsa apja szavait, hogy Wu családi Tai Chi Chuant tanítson taítványainak.

Abban az időben volt Pekingben egy Hsu Yu-sheng által vezetett csoport, aki elment Wu-ékhoz Ta-hsingbe, hogy Wu Chien Chuan mestertvisszahívja Pekingbe, hogy ott folytassa apja óhajának megfelelően a Wu Családi Tai Chi Chuan taítását.
E miatt Wu Chien Chuan mester először mutatta meg tehetségét Pekingben, hogy a Wu családi Tai Chi tovább fejlődhessen.

Mesterek és tanítványok

Quan You mester természetesen nem csak a fiát tanította az általa kidolgozottWu stílusú Tai Chi Chuan-ra, hanem más tanítványai is voltak. Két ilyen tanítvány volt Wang Maozhai és Liu Feng Shan akik a tanultakat változatlan formában adták tovább, és ezért az ő Tai Chi Chuan stílusukat is a Wu Tai Chi névvel illették. Mindkettőjük tanítványa volt Yang Yu-Ting, aki főállású Tai Chi oktató volt Pekingben, és itt lett a tanítványa egy nagyon tehetséges fiatalember, egy bizonyos Wang Peisheng.

Wang Peisheng 8 éves korától, néhány szomszédjától tanult, akik cirkuszi akrobaták voltak, és rengeteg lazító, nyújtó és erősítő gyakorlatot tanítottak neki. 12 éves korában a Pa Kua-t, 13 évesen pedig a rugalmas lábak stílusát kezdte tanulni. Miután elkezdte a Wu Tai Chi-t tanulni, rövid idő után Yang Yuting aszisztense lett, és abban a szerencsébenvolt része, hogy Wang Maozhai-tól is tanulhatott és vele is gyakorolhatott. Naponta több csoportot is oktatott Yang Yu-Ting aszisztenseként, és vele is naponta gyakorolt. Természetesen önállóan is gyakorolt naponta 1-2 órát, pusztakezes és fegyveres formákat, Chí Kung-ot és cölöpállást. Ennek is köszönhető talán, hogy 10 év gyakorlás után, de már viszonylag fiatalon a Wu stílusú Tai Chi Chuan mestere lett. Miután megnyitotta saját iskoláját, sok harcművész kereste fel, mert híre ment, hogy a Tai Chi harci oldalát is igen magas szinten műveli. Részint ezért, részint pedig azért, hogy a forma rövidebb idő alatt is megtanulható és végrehajtható legyen, kidolgozott egy új, 37 mozdulatsoros formát. Ennek a formának az a jellegzetessége, hogy – bár az eredeti 83 mozdulatsor lett lerövidítve, – nem nevezhető egyszerűsített formának, mivel nem vettek el semmit belőle, minden tradicionális mozdulat benne van az új formában, csak az ismétlődéseket hagyták el belőle. Ennek köszönhetően a forma lényege nem változott, viszont a megtanulás és végrehajtás ideje lényegesen lerövidült, és ennek köszönhetően már nem csak a harcművészek, hanem idősek illetve krónikus betegek is könnyen elsajátíthatják és gyakorolhatják.

Wang Pei Sheng egyik tanítványa, Gau Xing Yang a Kínával határos Burját köztársaságban telepedett le, ahol a Wu Tai Chi Chuan Szövetségnek saját székháza is van, és sok mester él itt.
Gau Xing Jan több stílusnak is mestere volt, s így a tanítványai sem csak egy stílust tanultak. Ő négy tanítványának adta át a teljes rendszert, de úgy, hogy mellé mindegyikük tanult még egy egy másik stílust is. Vitalij Sorbiecev például a Mizong Chuan-t azaz az elveszett nyom stílust, German Popov a Choy Gar-t azaz a kígyó és a patkány stílusát, Andres Serednjakov a Ba Gua Chuan-t (Pa Kua Chuan-t) azaz a nyolc trigram stílust, míg Dr. Armen Tatevosjan a Hsing-i Chuan-t tanulta közvetlenül a mestertől, s később az ő felügyelete mellett tanították meg egymást az általuk tanult stílusra. Ennek köszönhetően, mindegyikük több stílusnak is a mestere lehetett, és Gau Xing Yang mester nem csak a stílusokat tudta megtanítani nekik, hanem magát az oktatást is, menetközben ellenőrizve, javítva tanítványait.

Magyarországon

Miután Dr. Armen Tatevosjan mester egy barátja meghívására Magyarországra költözött, Wu stílusú Tai Chi Chuan-t és Choy Gar kung-fu-t kezdett oktatni Szekszárdon.
Itt kerestem fel én is, miután korábbi Yang stílusú mesterem ezt megengedte, sőt javasolta nekem. Akkor már, egy Yang stílusú Tai Chi Chua iskola vezető instruktoraként nem volt újdonság számomra a Tai Chi, de Amen mester tudása, mely a Wu stílusú Tai Chi mindkét aspektusát (egészségmegőrzés és harcművészet) felöleli lenyűgözött. Egy olyan mestert találtam a személyében, amilyen viszonylag kevés akad Európában. Amikor arra kértem fogadjon el magántanítványának, szívesen igent mondott, talán annak is köszönhetően, hogy akkor már a Wing Chun kung-fu mestere voltam, és a Tai Chi-ban és a Chí Kung-ban is járatos voltam. A tanítvány tanár viszonyt hamar felváltotta a barátság, mely még gyümölcsözőbbé teszi a közös gyakorlásokat. Ma már abban a szerencsés helyzetben vagyok hogy, mivel Armen mester nemcsak a Wu stílusú Tai Chi Chuan mestere, hanem belgyógyász és a hagyományos kínai orvoslásból is doktor, én ezt is tanulhatom tőle.

A Wu stílusú Tai Chi Chuan tanulmányaim kezdetén még úgy gondoltam, mindkét stílust gyakorolni és oktatni fogom, de kis idő múlva rá kellett jönnöm, hogy a Tai Chi két ezen ágának párhuzamos tanulása (figyelembe véve, hogy a Tai Chi mellett még a Wing Chun-t is gyakorolom és oktatom) sajnos nem lehetséges. Ezért, miután megbeszéltem ezt a problémát a Yang Stílusú Tai Chi Chuan tanárommal, Vajda Antallal, úgy döntöttem, hogy a további időmet a Wu stílus tanulásának és oktatásának szentelem. Ma már a szegedi központ iskola mellett az ország számos városában (Makó, Hódmezővásárhely, Szentes, Csongrád, Orosháza, Békéscsaba, Gyula, Kecskemét, Nagykőrösön és Debrecen) működik Wu Tai Chi Chuan csoportunk, de folyamatosan nyílnak új klubjaink, hiszen az ország sok részéből érkeznek hozzám tanítványok, akik a megfelelő ismeretek elsajátítása után, a saját lakóhelyükön illetve annak környezetében oktatnak majd. Immár második éve már nem csak Magyarországon, hanem Nagyváradon (Romániában) is működik egy csoportunk.

A jelenlegi instruktoraink
• Balogh Attila (Hódmezővásárhely, Szentes, Csongrád)
• Jantos Attila (Kecskemét)
• Kovács Zsolt (Gyula, Békéscsaba)
• Harkai István (Makó)
• Molnár Viktor (Orosháza)
• Horváth Krisztián (Debrecen)
• Nagy Krisztián (Nagykőrös)
• Bara Gábor (Nagyvárad, Románia)

Természetesen ezt a lista folyamatosan bővül. Szeptembertől például várhatóan Fodor Gergely is sikeresen eléri az oktatáshoz szükséges szintet, és ő is saját csoportokat indít.

Rendszeresen szervezünk külsős érdeklődőknek is Tai Chi és Chí Kung táborokat, hétvégi szemináriumokat, melyeken az iskola oktatási anyaga, – pusztakezes forma, toló kéz gyakorlatok, kard, szablya, legyező, bot, chí kung, stb. – kerül oktatásra.

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.