A 8. Danos mester szerint verseny nélkül is lehet élvezni, ám mindenképp helyesen és jól kell gyakorolni a vívást.
Mint arról beszámoltunk, a tokiói Kokushikan Egyetem kendo delegációja – élükön a 8. Danos Ota Masataka mesterrel – a napokban Magyarországon járt. A sensei és csapata szemináriumsorozatának csúcspontja az utolsó budapesti edzés volt, ahol Ota mester bemutatta a gyönyörű Hojo No katát is, egyik tanítványával. A Kokushikan egyetem professzora nyilatkozott a budomagazin.hu-nak is.
– Ota sensei! Miért jó kendozni?
– Arra a kérdésre, hogy miért jó kendozni, sokféle választ adhatunk. A kendon keresztül barátokat szerezhetünk, jó társakat, általa megismerkedhetünk a japán kultúrával, de a versenyzés öröme és izgalma is lehet mozgatórugó. Lehet hobbiként is űzni és élvezni, de mindenképpen helyesen és jól kell akkor is gyakorolni. Igaz ez azokra a kendokákra is, akik nem akarnak versenyezni, hazai vagy nemzetközi eseményen megmérettetni magukat, hisz verseny nélkül is lehet élvezni a gyakorlást és a közös edzéseket.
– Milyen adottságok, képességek kellenek e csodálatos harcművészet műveléséhez?
– Ahhoz, hogy valaki elkezdje a kendot semmilyen különleges képességre, késségre, tulajdonságra nincsen szükség, bárki elkezdheti és bárki tud fejlődni benne, csak szív és akarat kell hozzá. Ugyanakkor az ideális életkor az elkezdésre a 7-8 éves gyermekkor.
Ota mester elmondta még nekünk, hogy harminc éve kíséri figyelemmel az európai kendot, az első Franciaországban tett látogatása óta. A hazai kendót értékelve kiemelte: ha a magyarországi kendot hasonlítja Európa egyik legerősebb kendo nemzetéhez, a franciákhoz, akkor Magyarország nagyon gyors fejlődést tud felmutatni és nagyon nagy potenciál van még bennünk.
Végül arra a kérdésre, hogy milyen hasonlóságot, különbséget lát a kendo és a többi harcművészet között azt mondta: "Bár a kendo és például a sumo nagyon másnak tűnik kívülről, mégis ugyanaz a célja és ugyanaz a belső tartalma, csak a kivitelezés más."