Az Óbudai Judo Club gondozásában hazánkban eddig egyedülálló tárlat nyílik az ősz folyamán.
AZ ÓBUDAI JUDO CLUBRÓL
A 2004-ben az olimpiai és kétszeres világbajnoki bronzérmes, hatodik danos Ozsvár András által alapított Óbudai Judo Club a Magyar Judószövetség és a Budapesti Regionális Judószövetség tagja, jelenleg 360 fős létszámmal. Tagjai vagyunk a Nemzeti Sportszövetségnek és a Magyar Speciális Olimpiai Szövetségnek is.
Az egyesület központi épülete az Sasaki Óbuda Dojo Szabadidő Sportcentrum, amelyet az egyesület 2009 szeptember 1-je óta tíz éves futamidővel bérel Óbudai önkormányzatától. Az egyesület minden korcsoportban versenyeztet, évente három-négy alkalommal külföldi viadalokon is részt vesz (Svájc, Németország, Ausztria, Szerbia, Szlovákia, Lengyelország). Az iskolai szünetekben (tavasz, nyár, ősz, tél) rendszeresen edzőtáborokat rendezünk, amelyek lehetőséget adnak versenyzőinknek a további fejlődésre.
A tanítást óvodás kortól öregkorig folytatjuk. Aktívan részt veszünk az Önkormányzat társadalmi szervezeteiben, és a Sport Közalapítvány munkájában. A kerületi Tímár utcai, Laborc utcai és II. Rákóczi Ferenc Általános Iskolában szerződés alapján judo alapú testnevelést tartunk, a kerületi diákolimpián 160 versenyző vett részt.
A JUDO, MINT GYÓGYÍR
A judo 128 éves oktatási és nevelési rendszer, amelyet Kano Dzsigoro (Jigoro Kano) professzor fejlesztett ki Japánban. Az egyesületünk foglalkozásaira a szülők azért hozzák a gyermekeiket, mert azok vagy hiperaktívak, vagy félénkek, visszahúzódóak. A judo minden nevelési rendellenességre gyógyírt biztosít a segítségünkkel! A modern nevelés, oktatás, életre nevelés, fegyelmezés, a küzdőképességek fejlesztése az iskolákban a Judo Alapú Testnevelés segítségével történhet meg.
RENDKÍVÜLI ELŐRELÉPÉS, UNIÓS PÁLYÁZATTAL
Az Óbudai Judo Club az Oktatási és Kulturális Minisztérium Támogatáskezelő Igazgatósága (OKMT) közreműködésével 2010. január 29-én meghirdetett TÁMOP-3.2.11-10/1 számú, „Nevelési-oktatási intézmények tanórai, tanórán kívüli és szabadidős tevékenységeinek támogatása” című pályázati felhívására jelentkezett, s pályázatát támogatásra érdemesnek tartották.
Az uniós pályázat segítségével a kerületi óvodákban és iskolákban, illetve a budapesti régión kívüli helyszíneken a gyermekek személyiségének fejlesztését célozzuk meg a judo nevelő és oktató alapelemeivel. A projekt munkahelyteremtő tevékenysége a judo tanárok megjelenését tette lehetővé a kerület óvodáiban és iskoláiban, míg a várható egyesületi létszámunk ezer főre növekszik 2012-ben!
A SASAKI MAGYAR JUDO MÚZEUM ELŐKÉSZÜLETEIRŐL
A múlt század első éveiben Kano professzor, a judo megalapítója Szemere Miklós kérésére hazánkba küldte egyik képviselőjét, hogy megismertesse Magyarországgal a judót. A küldött Szaszaki Kicsiszaburo (Kichisaburo Sasaki) volt, aki 1906 márciusában érkezett Budapestre, a magával hozott tatamikkal és más, judo gyakorlásához szükséges eszközökkel.
Szaszaki mester (képünkön a BEAC-sporttelepen) hamar felismerte, hogy egy tankönyvre is szükség van, s a korszak egyik legismertebb sportújságírójának, az első magyar nyelvű sportújság megalapítójának, dr. Speidl Zoltánnak segítségével elkészítette a “Djudo” című könyvét, amely 1907-ben jelent meg.
Szaszaki Kicsiszaburo emlékét és tetteit sokan őrizték, köztük a magyar judo első és mindmáig egyetlen kilencedik danfokozatú mestere, Galla Ferenc professzor, aki a Testnevelési Főiskolán többek között éppen a Szaszaki-féle könyv alapján kezdte újra a judo terjesztését, oktatását.
Hat évvel ezelőtt, 2005-ben Magyarországra látogatott Japán egyik legnevesebb fizikusa, Nagamija Sodzsi (Shoji Nagamiya) professzor, Szaszaki mester unokája – aki arra kért segítséget magyar fizikus barátjától, hogy nagyapjának könyvét megtalálhassák. Végül Csörgő Tamás professzor, az MTA doktora, Zimányi Magdolna asszony (Zimányi József akadémikus felesége) és Moldován István úr segítségével az Országos Széchenyi Könyvtárban megtalálták a kiadványt, amelyet azóta újranyomattak, és többször kiadtak.
Szaszaki Kicsiszaburo családjának támogatásával az Óbudai Judo Club létesítményében hozzák létre a Sasaki Magyar Judo Múzeumot, amelynek megnyitójára várhatóan októberben kerül sor.
SPORTOKTATÓI OKLEVÉL NÉHÁNY HÓNAP ALATT
Ozsvár András és az ugyancsak hatodik danos Ilyés Gyula szakmai irányításával intenzív sportoktatói tanfolyamot tartanak. A nyár közepén indult tanfolyam más az eddig megszokottaktól, nem tart egy évig, a jelentkezők intenzív képzés keretében, mindössze négy hónap alatt megszerezhetik az OKJ-oklevelet.
Ozsvár András
A szakmai tábor augusztusban zajlott, októberben pedig már vizsgázhatnak a leendő trénerek. Persze, hiába a rövidebb képzési idő, a követelményrendszer ugyanaz, mint az egyéves képzésnél, de alkalmazkodva a kor követelményeihez, a tanfolyam során használjuk a technika nyújtotta lehetőségeket, intenzív oktatással, internetről letölthető tananyaggal vártuk a jelentkezőket.
ÓBUDAI JUDO CLUB
1037 Budapest, Farkastorki út 21.
Telefon: 06 (1) 250-4591
E-mail: obudaijc@freemail.hu
Comments
comments