Kiemelt hírek

A holland harcosok titkának nyomában

2010. december 27. | szerző akadmin | K1

Karate, kick-box, K-1 és számos full-contact sportágban külön kategórát képviselnek a hollandok. Dirk “Hammer-Kick” Stal most elárulja, mi a fighter-sztárok titka.

Bonjasky, Hoost, Aerts, Souwer, vagy Schilt. Csak pár név a világelit élharcosai közül, akik a tulipános-narancsos nemzeti színeket képviselve verik körbe a világot. Ha van valaki, aki disszertációt írhatna a holland kick-box-ról, akkor ő Dirk “Hammer-kick” Stal. "A holland kick-box professzora" néven aposztrofált szakértő a ROGUEMAG-on megjelent interjúban fejtegeti, miért lehetnek a világelit vezető helyén a fullcontact állóharcban a holland harcosok.
 
A világ legtöbb részén irigykedve figyelik a holland fighterek sikereit. Ezek a sikerek a versenypárharcokban a folyton változó, dinamikusan fejlődő küzdősport-tudomány sikeres adaptácója eredményeképp jelennek meg. Stal alapvető előnynek a holland versenyzők ökölvívó tudását jelöli meg, amely a kick-box mezőnyben a versenytársak elé helyezi őket. 
 
 

Ernesto Hoost
Persze arról sem lehet megfeledkezni, hogy az élmezőny utánpótlását sok-sok kis egyesület adja, ahol a profi küzdelemre készítik fel a versenyzőket, szinte kezdettől fogva. 
 
– Mi az oka, hogy a hollandok hosszú ideje kiemelkedően erősek a nemzetközi kick-box színpadon?
 
– Az ok egyszerű: úgy gondolom, hogy a hollandok "igazi" harcosok. Minden értelemben és stílusban. A kick-box nem csupán a rúgásról szól, hanem az ökölvívás is fontos szerepet kell kapjon, ezért komoly hangsúlyt kell fektetni az edzések során a kéztechnikák csiszolására. Sok kiváló példát tudunk felvonultatni, fighter sztárokat, akik ezt a teóriát propagálják. Minden gyermek manapság, aki belekezd ebbe a sportba Ernesto Hoost, vagy Peter Aerts akar lenni és ez kiváló motiváció is egyben.
 
– Kik voltak az úttörők, akik elindultak ezen az úton és látható-e, kik fogják tovább vinni?
 
– Lucien Carbin volt az, aki 1983. szeptember 23-án bajnokságot nyert nekünk. Őt Rob Kaman követte, aki első európaiként nyert W.K.A. világbajnokságot. A folytatásban olyan harcosok jöttek, mint André Brilleman, Joao Vierra, Milo El Geubli és Fred Royers, csupa nagy név, kiváló fighter. Ma Semmy schilt és Andy Souwer azok, akik kategóriájukban a világelit élén találhatóak és biztosítják a folytonosságot. A hollandok erősek, így nem kell aggódnunk azért, hogy lesz-e még bajnokunk a jövőben.

 

 

Rob Kaman
– A hollandok mentálisan is más régiókból származó ellenfeleik fölé nőnek?
 
– Igen, úgy gondolom, hogy mentálisan is keményebbek vagyunk és erre már a kezdetektől trenírozzák a fightereket. Sok nagy állóképességű harcosunk ugyanolyan erős fejben is és ez nagy előny a versenyeken.
 
– Küzdő-technika terén a hollandok miben jobbak a versenytársaiknál?
 
– Itt minden fighter tudja, hogyha jó akar lenni, akkor jó ökölvívónak kell lennie. Ily módon nálunk sokan tanulnak ökölvívást is a kick-box mellett. A másik fegyverünk a low-kick! Mindenki tudja, hogy abban mi vagyunk a legjobbak!
 
– Véleményed szerint kik a legjobb holland edzők, klubok. Hol terem a legtöbb kiváló harcos, akik felérhetnek a csúcsra?
 
– Sok kiváló edzőnk van. Az első pionír Jan Plas volt. Ma a Team Aerts-et vezeti. Lucien Carbin harcosból lett kitűnő tréner, ő a Fighting Factory Carbin-t vezeti. Cor Hemmers a Golden Glory-nál több világbajnokot is kinevelt. André Mannaart a legendás Mejiro Gym-nél Andy Souwert terelte a csúcsra. Dennis Krauweel a Friends Gym tulajdonos-edzője Albert Kraus és Alviar Lima sikereinek letéteményeseként szintén nagy megbecsülésnek örvend errefelé. A neveket még hosszan lehetne sorolni.

 
– Különösen a K-1-ben és K-1 MAX-ban szembetűnő a holland fölény. Látható a folytonosság, vagy veszélyeztetheti valami a holland uralmat?
 
– A K-1-ben még uralkodunk, de már jönnek a következő lehetséges bajnokaink. Szóval, ha valaki meg akarja törni a sorozatunkat, akkor annak nagyon-nagyon keméyne kell edzenie és okosabbnak is kell lennie nálunk.
 
– Rob Kaman-t kiemelted a legjobbak közt is. Neki milyen esélye lett volna egy Semmy schilt, vagy egy Peter aerts ellen?
 
– Igen, Rob Kaman számomra a legnagyobb. Olyan nekem, mint a bokszban Muhhamad Ali. Nagy harcos volt, kiváló technikával. Kick-boxban, muay thai-ban és full-contactban is világbajnok volt egyidőben. A nyolcvanas években sokat küzdött Japánban és sok ajtót megnyitott a későbbi holland versenyzők számára. Nem tudom mi történt volna, ha küzdhet a mai nagyokkal, ám nekem mindig is ő marad a legjobb.
 
– A maiak közül ki a kedvenced?
 
– Albert Kraus. Nagyszerű harcos, a ringen kívül pedig sokat dolgozik a gyerekekért. A KIKA alapítvány, amely a rákos gyermekekért küzd sokat köszönhet Krausnak. Ő az, aki a hírnevét arra használja fel, hogy segítsen a rászoruló gyermekeken.
 
 
– Ki volt szerinted a legjobb muay thai fighter hollandiában és ki az, aki a nyomdokaiba léphet a közeljövőben?
 
– A legjobb holland muay thai-os egyértelműen Ramon Dekkers volt. Számos alkalommal küzdött Thaiföldön és nagy tiszteletet vívott ki ott magának. Úgy vélem soha senki nem fog a nyomába érni. Az idők változnak és a legtöbben a K-1-ben akarnak nyomulni, mert Japánban több pénzt fizetnek a győzelemért, mint Thaiföldön. Ez a valóság. ennek ellenére lehetnek még sikereink muay thaiban is, hiszen sok kiváló képességű fighterünk van.
 
– Sokban különbözik a holland edzésmódszer a thai-tól, vagy bármely másiktól? Mi a győzelem receptje?
 
– Igen, nálunk máshogyan edzenek. Ez egy különleges eltérés mások tréning-gyakorlatától. Persze itt is minden klub kicsit másképp dolgozik. A lényeg azonban mindenhol ugyanaz: kőkeményen kell edzeni! Ha a legjobb akarsz lenni, akkor mindenki másnál keményebben kell edzened! Keményebben és a te egyedi módszered szerint.
 
– 2002-ben megjósoltad, hogy Andy Souwer lesz a következő nagy bajnok. Ma már ő is az élő legenda kategóriába tartozik. Ki lesz szerinted a következő szupersztár?
 
– 2002-ben találkoztam először Tyrone sponggal. Akkor játszotta élete első A kategóriás meccsét. Meglepően jó volt. Azóta rengeteget fejlődött és a csúcsokat ostromolja. Ha így fejlődik tovább, tartani tudja a megfelelő súlyt, akkor a K-1 elitjében is meghatározó harcos lesz. Benne látom a következő holland K-1 világbajnokot.
 
– Volt-e olyan meccs, amelyet személyesen láttál és meghatározó élmény volt számodra?
 
– A számomra legemlékezetesebb meccs Rob Kaman és Ernesto Hoost második összecsapása volt. Sok kick-box rajongó számára az volt minden idők legnagyszerűbb európai küzdelme. Persze volt sok nagy meccs. Szívesen emlékszem a Changpuak Kiatsongrit vs Peter Smit, Rob Kaman vs Marek Piotrowski, Rob Kaman vs Jean Yves Theriault, André Brilleman vs Howard Jackson, Ramon Dekkers vs Coban bunyókra is.

 
– Véleményed szerint mennyire van hatással az MMA a holland kick-boxra? Elszipkázza a fightereket, mint azt tette az UFC Amerikában?
 
– Nem. az MMA soha sem fog a kick-box fölé nőni hollandiában, annak ellenére, hogy nagyon népszerű itt is. Van néhány kiváló MMA-sunk: Gilbert Yvel, Alistair Overeem, vagy Melvin Manhoef, akik kick-boxban is megállják a helyüket.
 
– Előfordulhat, hogy a felnövekvő generációból többen választják az MMA-t, mint az állóharcot?
 
– Nem hiszem. Nálunk a kick-box a domináns, annak ellenére hogy sok klubban mindkettőt lehet gyakorolni.
 
– Véleményed szerint a világ be tudja hozni valaha a lemaradást a holland kick-boxszal szemben?
 
– A holland sikersztori folytatódni fog! Ez a nagy harcosok és legendák országa. Melyik ország mondhatja el magáról, hogy olyan harcosai voltak, mint Rob Kaman, Ramon Dekkers, Peter Smit, Ivan Hippolyte, André Brilleman, Ernesto Hoost, Peter Aerts, Fred Royers, Albert Kraus, Andy Souwer, Tyrone Spong és a többiek? Ők az ékes példái annak, hogy mi harcra születtünk!
 
 
 
 

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.