Galambos Péter, a Magyar Kick-Box Szakszövetség elnöke, egyben a Bírói Bizottság vezetője is. A nagy tekintélyű nemzetközi bíró vezeti egyben a bírói utánpótlás képzését és továbbképzését. A következőkben a megújuló Szabálykönyvről, a bírói képzés jelenéről, jövőjéről és egy különleges eseményről beszél.
A közelmúltban Győr, a Csányi János vezette Unicentrál Kick-box SE adott otthont a Magyar Kick-box Szakszövetség edzői és bírói táborának. Itt készült az alábbi interjú a hazai bírói kar vezetőjével.
– Hányadik alkalommal történik a bírók továbbképzése?
– Ilyen “bentlakásos” formában második alkalommal találkozunk, tavaly is itt rendeztük meg. Előtte többször, több éven keresztül tartottunk rövid tovább képzéseket.
Mindig örülök annak az alkalomnak, ha ilyen lehetőséghez hozzájutunk, mert vannak olyan kérdések, amelyek leírva egyszerűen hangzanak a Szabálykönyvben, de nekünk egységes értelmezést is ki kell alakítani, és ez másképpen nem megy, mint hogy nyugodtan leülünk, átbeszéljük a kérdéseket, meghallgatunk különböző véleményeket. Így olyan egységes szemlélet alakul ki, ami feltétlenül szükséges ahhoz, hogy maga a bíráskodás egységes legyen.
– Elég sokat került szóba a lehetséges szabályváltozások kérdése. Ez a Szabálykönyv évek óta formálódik, alakul. Mikorra várható ennek teljes letisztulása?
– Elöljáróban azért meg kell jegyezni, hogy egy szabálykönyv nem biztos, hogy évekre, évtizedekre változatlan kell maradjon. Elsődleges oka az, hogy maga a sport is fejlődik. Másodlagos oka, hogy a Szabálykönyv szerkezete és fogalmazása kívánnivalókat hagy maga után. Részben ezeket kell letisztítani, tudni, melyek a jó szabályok, de jobban, pontosabban meg kell fogalmazni, s a változásokat is pontosan kell jelölni. Ez egy forrásban lévő munka, azt remélem, hogy ennek az évnek a végére olyan pontot tudunk tenni a munka végére. hogy az elkövetkező 5 évben generálisan nem kell hozzányúlnunk a Szabálykönyvhöz.
– Mennyire tudunk befolyást gyakorolni erre a munkára? Nemzetközi szinten egyike vagy a legrutinosabb bíróknak…
– 1980 óta vagyok nemzetközi bírói, és 1985 óta veszek részt a világbajnokságokon. A befolyásom megvan, de az egyik ok, ami miatt ez a munka folyik, az, hogy ezt sokkal jobban kellene megszervezni. Egy vagy két felelőst meg kellene nevezni a Világszövetségnek, és azoknak kellene a szakemberek bevonásával a kérdést megoldani. Úgy látom, most több felelőse van ennek a munkának, s ez a szervezettség meg nem szolgálja a végeredményt. Ettől függetlenül a véleményemet, amikor kérik, leírom, elküldöm, segítve ezt a munkát.
– Ez a Szabálykönyv, változásaival egy nem akármilyen versenyen fog debütálni, hiszen szeptember elején Harcművész Világjátékokat tartanak Pekingben. Galambos Péter az egyik utazó magyar bíró.
– Ez az első ilyen jellegű verseny, mondhatnánk, ez egy küzdősport olimpia lesz, ami azért is különleges, mert az összes küzdősport fel fog vonulni, másrészt nem egy tömegrendezvény, hiszen súlycsoportonként a legjobb négy kapott meghívást Pekingbe. Itt a “krémet” fogjuk látni. Ez egy óriási kihívás lesz. Szerencsére a szervezők és a rendezők lehetőséget biztosítottak arra, hogy több bírói értekezleten egyeztessük az álláspontokat, ezért remélem,
hogy a pástra és ringbe lépő bírók egység szemléletben bíráskodnak majd.
– Minek örülne, ha sok, vagy kevés döntőt vezetne?
– Annak örülnék, ha Pekingben “munkanélküli” lennék a döntőkön, mert azt jelentené, hogy sok döntősünk van. Ülnék egy kényelmes székben, ásványvizet kortyolgatva és nézném a magyar győzelmeket.
– Azért biztos vagyok benne, hogy jut majd döntős bíráskodás is. Jó utat kívánunk Galambos Péternek!