Ahogyan egyre közelebb kerülünk a budapesti kyokushin karate világbajnokság kezdetéhez, annál több a hír a magyar válogatott felkészüléséről. A következőkben Sensei Zsiga Zsolt számol be a legújabb fejleményekről.
Két magyar csapat is indul a történelmi világbajnokságon. Az un. “Independent Team” szövetségi kapitánya Sensei Zsiga Zsolt, az Orosházi Kyokushin Szabadidő Kör vezetőedzője.
– Hogyan sikerült a felkészülés, milyen formában vannak a versenyzők?
– Az “Independent Team” csapathoz 28 fő tartozik, s attól “független”, hogy öt világszervezet magyarországi képviselőiből tevődik össze, júniustól szeptemberig havi egy alkalommal négy-négy napos intenzív táborban edzettünk,s ezen kívül klubjainkban heti szinten 11 edzéssel készültek a válogatottam tagjai. Saját edzőikkel készülhettek, akiknek – szándékosan – csak tanácsokat adtunk, nem akartuk megváltoztatni a megszokott edzésmunkát.
Többségében a klubokban azért úgy készültek a válogatottak, ahogy kértem.
– Kik azok, akik túl teljesítettek ebből a hajtós gárdából is?
– Három versenyzőt emelnék ki, akik teljes elszántsággal, önmagukat is felülmúlva edzenek: 80 kg-ban indul Lantos Lehel (Szentes), aki Magyarország egyik legnagyobb kyokushin tehetsége. 17 évesen került be a felnőtt csapatba, úgy hogy fiatal kora ellenére komoly nemzetközi eredményei vannak, többek között japán bajnoki helyezett, rendkívüli fizikális és technikai képességekkel rendelkezik. 90 kg-ban a bajai Paksi Lóránt, aki hosszú, nyolchónapos edzésmunkát tudhat maga mögött, heti 12 edzéssel. Technikás és dinamikus versenyzőnek számít. A hölgyeknél Bede Annanmária, a középsúlyú női mezőnyben pörgős edzésmunkát végez. De a többiek is megérdemlik a dicséretet. Az orosházi Orbán Tibor is “odateszi” magát az edzéseken, klubtársa Olasz Attila pedig most nyújtotta eddigi legjobbját, a felkészülés során, még sohasem készült ilyen keményen világversenyre, mint most. Pedig nagy terhet cipel, hiszen az idén Európa-bajnoki ezüstérmet szerzett, s nagy az elvárás iránta.
Zsiga Zsolt mester bízik a jó eredményekben
– A sorsolás ismert. Tudtok-e speciálisan, konkrét ellenfelekre készülni? Mennyire ismertek a rivális versenyzők?
– Egyes versenyzőkről szereztünk információt versenyekről, az internetről, videókról. Néhány versenyzőnk már speciálisan első fordulós ellenfelére készülhet így. Szupernehézsúlyban Tóth Richárd és az orosházi Hajdú Dezső japán ellenfelet kapott – az egyik japán bajnok, a másik japán bajnoki bronzérmes versenyző, ismerjük erősségeiket és gyengéiket. De jó pár ellenfél még ismeretlen, nincsenek információink róluk. A hölgyeknél a +65 kg indulóit ismerjük jobban. A könnyű és középsúlyban sok az ismeretlen fiatal tehetség.
– Van-e kapcsolat a másik magyar válogatottal?
– Igen, a Shinkyokushinkai válogatott külön tréningezik, augusztus elején közös edzést tartottunk Orosházán. Nagyon korrekt a kapcsolatunk az Agócs Tibor mester irányította csapattal, hiszen helyettese, Stefanovics József lehozta csapatuk nagy részét. Így jobban tudtunk küzdelemmel készülni, bár vezetői szinten nem mindenki támogatta maradéktalanul ezt. Egyébként a shinkyokushinból is kerültek be az Independent csapatba. Úgy érzem, Agócs Tiborral és Stefanovics Józseffel nagyon jó a szakmai kapcsolatunk, s ugyanígy a versenyzők között is ez a helyzet. A versenyzők egy célért hajtanak, a magyar győzelmekért, magyar válogatottunk van, s oda kell érjünk a dobogóra!
– Mi a menetrend a hátralévő időben?
– Még egy hét kemény munka, aztán a jövő hét végén már veszünk vissza a terhelésből, majd ráhangolódás, aktív pihenés, árnyékmunka. Pörgő, de nem kemény edzés, “salaktalanítás”, s kiéheztetjük őket a küzdelemre. Szeptember 30-án utazunk valószínűleg, bár azt még nem tudjuk, hogy részt kell-e venni a válogatottnak a szentesi Shinto-kapunál a kapuszentelésen, amelyre a húsz világszervezet vezetőit várják. Elsején mérlegelés, hivatalos orvosi vizsgálat lesz, és október 2-án kezdődnek a küzdelmek. Az első napon egy fordulót rendeznek, vagyis súlycsoportonként a legjobb 64-be jutásért küzdenek. Október 3-án szombaton nagyüzem lesz, hiszen a legjobb négyig kell eljutni. Nagy büszkeség, hogy felkérésre fiammal, ifjabb Zsiga Zsolt mesterrel bemutatózhatok a világbajnokságon, egy külön erre az alkalomra készült és ehhez az alkalomhoz méltó bemutatóanyaggal. Úgy érzem, ez a Békés megyei karaténak és harcművészetnek is fontos bemutatkozás!