A nemzetközi szövetség (IJF) vezérkara komoly változtatásokra szánta el magát, az illetékesek fogalmazása szerint a hozzá nem értő közönség számára is követhetőbb lesz a dzsúdó.
A sportág őshazájában, Japánban újra elkezdték kongatni a vészharangokat, s azok a hangok, amelyek néhány éve a kék dzsudogi bevezetésénél erősek voltak, most még hangosabban figyelmeztetnek: veszélyben a dzsúdó!
Néhány napja hivatalosan is eljutott a szabályváltoztatások tervezete Japánba, eszerint a dzsúdó szabálykönyvéből eltűnne majd a koka és a vazari.
“Ez elfogadhatatlan változást hozna, a dzsúdó lényege veszne a semmibe” – fogalmazott az Össz-Japán Judószövetség egyik szakértője.
– Inkább azt kellene megtanítanunk az embereknek, hogy a dzsúdóban mi különbözteti meg a vazarit az ippontól – mondta.
Jelenleg négyféle ponttal jutalmaznak egy-egy sikeres akciót a sportágban (ippon, vazari, jukó és koka), de ezzel – a japán Jomiuri Simbun című napilap publicistájának véleménye szerint – az európai dzsudokák és hivatalnokok elégedetlenek, mondván: a dzsúdó így túlságosan “absztrakt”.
Jelenleg a bírók a dobásokat azok minősége, ereje és gyorsasága szerint sorolják a négy kategória valamelyikébe, az ippon fő szabálya szerint az ellenfelet a hátára kell dobni, megfelelő erővel és gyorsasággal – ha ezek valamelyike nem megfelelő, egy kategóriával alacsonyabb “pontot”, vazarit adnak érte, ha két összetevővel van gond, akkor pedig jukót. Koka jár az ellenfél fél vállára, oldalára vagy fenekére dobásnál, persze a dobás erejének és gyorsaságának figyelembe vételével.
Az akciók megkülönböztetésének problémája régóta foglalkoztatja az IJF illetékeseit, akik most úgy döntöttek, a legegyszerűb a koka és a vazari eltörlése lenne, így a bírók könnyen meg tudnák állapítani, hogy milyen pontot kell ítélniük. A döntésnél az a probléma is sokat nyomott a latban, hogy a versenyzők közül sokan egy kokányi előnyt megtartva taktikázzák végig a meccseiket, unalmassá, a nézők számára érdektelenné téve ezeket a csatákat.
Az IJF végrehajtó bizottsága decemberben értesítette a japán szakembereket arról, hogy szabálymódosítások kerültek napirendre – mint ismeretes, Japán jelenleg egyetlen pozícióval sem (!) rendelkezik a sportág vezérkarában, miután a tavalyi választásokon az olimpiai bajnok Jamasita Jaszuhiro nem kapott elegendő szavazatot a küldöttektől. Végső döntés egyelőre nincs az ügyben, de az IJF-hez közelálló források szerint Japánnak alaposan fel kell készülnie, ha meg akarja őrizni a dzsúdót – annak jelenlegi állapotában.
A “hozzá nem értő” kívülálló pedig mit tehet: csak azért sopánkodik, nehogy a dzsúdó is úgy járjon, mint sok más küzdősport, amelyeket leginkább különféle betűkombinációk különböztetnek meg egymástól, vagy úgy, mint a birkózás, amelyben követhetetlen, melyik esztendőben éppen milyen szabályok szerint versenyeznek a felek…
Forrás:
judoinfo.hu
Comments
comments