Európa legnagyobb harcművészeti központja majd fél éve nyitotta meg kapuit Budapesten, mégis kevesen tudnak a létezéséről. Mi bejártuk. Tartson velünk Ön is!
Már a bejáratnál fogadó látványból kiderül: ez a hely több, mint egy edzőközpont. Belépve a “szentélybe” már egyértelművé válik: a harcművészetek otthona egyszerre ünnepli a múltat és forradalmasítja a jelent.
Shihan Miskolczi Attila, az Európában, de talán a világon is egyedülálló komplexum vezetőjének egy álom vált valóra, amikor tavaly szeptemberben megnyitotta kapuit a Butokukan (Budapest, Rákóczi út 57.).
– Immár 24. éve foglalkozom karatéval. A VII. kerületben volt egy edzőtermem: szokásos alagsori helység, amelyet ugyan szépen megcsináltunk, ám korántsem volt ideális a gyakorlásra. A harcművészet az életem, nekem ez a minden. Ezért is volt mindig egy olyan vágyam, hogy a harcművészetek a számukra megfelelő, méltó helyre kerülhessenek.
– Bátran kijelenthetjük, hogy sikerült megvalósítani a célt. Gyönyörű termek, műkincseknek beillő alkotások, tisztaság, átszellemült miliő…
– Ez rengeteg erőfeszítés és 15 év munka eredménye. Jelenleg 2500 m2-en dolgozunk. Van hat küzdőtermünk, előadó termünk, tánctermünk, kávézónk és egy gyermekmegőrzőnk is. Az öltözőkben 500 szekrény várja tulajdonosát, valamint rövidesen elkészül a szauna is, amely a felfrissülést segíti majd. Van egy folyamatosan bővülő múzeumunk is, amelyben a keleti kultúrával, a harcművészetekkel összefüggő páratlan szépségű alkotások kapnak helyet. Azon kívül, hogy harcművészeti foglalkozásokat tartunk, itt minden megtalálható, ami a keleti kultúrához köthető. Igyekeztünk a legnevesebb mestereket megtalálni, s az ő alkotásaikkal, valamint a ritkaság számba menő több száz éves régiségekkel olyan atmoszférát sikerült megteremteni, ami plusz erőt adhat minden itt gyakorlónak.
A szakmai munkáról a legkiválóbb oktatók, legnevesebb mesterek gondoskodnak minden itt megtalálható stílusnál. Buddhista csoportunkban lehetőség van a meditáció mélyebb átélésére is. Az indiai nagykövetséggel összefogva pedig hamarosan otthont adunk a szubkontinens táncművészetének is. De ez csak néhány példa: a teljességre törekszünk.
– Minden nap ilyen “zajos” az élet a falakon belül?
– Szerencsére igen. Jelenleg körülbelül 80%-os kihasználtsággal működünk. Stílusonként heti 2-3 edzés van. Hétvégenként táborok, szemináriumok résztvevői töltik meg a termeket. Havonta egyszer pedig harcművészeti bemutató estre kerül sor, ahol az érdeklődők is megismerkedhetnek a különféle stílusokkal.
– Kikerülhetetlen kérdés: mindezt mennyiért élvezhetjük?
– Árainkat úgy állapítottuk meg, hogy megfizethető legyen minden, harcművészetet gyakorolni vágyó számára. Bérleteink árai a piaci átlag középső sávjában helyezkednek el, annak ellenére, hogy felső kategóriás színvonalat biztosítunk. A heti két alkalommal itt edző vendégeinktől havi 7000, míg a heti háromszor eljövőktől havi 8000 Ft-ot kérünk. Mindemellett vannak kedvezményeink, akcióink is.
Ez a befektetés ezekkel az árakkal talán sosem fog megtérülni, de nem is ez a cél, hanem az, hogy a harcművészet, mint egy a sok művészet közül, méltó helyen találjon otthonra.