Kiemelt hírek

Krav Maga City Extreme: A való világban gyakoroltak a harcosok

2007. február 22. | szerző akadmin | Krav Maga

Nemrég rendezték meg hazánkban az I. City Extreme elnevezésű rendezvényt, ahol a krav magát tanuló hallgatók valós körülmények között – autóban, diszkóban, BKV buszon és épületben – tesztelhették tudásukat.

Az első napon a bemelegítést követően a résztvevők – sok technika ismétlése és pontosítása mellett – megismerték az utcai konfliktusok során felmerülő problémákat, amelyek a földön fekvő ember esélyeit és lehetőségeit csökkentik az álló támadókkal szemben.
Mindezeket a nyirkos pénteki estében speciális körülmények között, a XIII. kerületi aTEREM központban próbálhatták ki.


A különleges szeminárium vezetői. Balról: Cselényi Gábor, Tóth László, Mariusz Jasinski és Nagy István


A krav maga tréninget vezető
Mariusz Jasinski (Expert 1. szintű krav maga oktató, haladó katonai KM-oktató, többek között a lengyel I. kommandós ezred és a katonai csendőrség különleges osztagának krav maga oktatója) megmutatta: milyen védekezési technikák szükségesek ahhoz, hogy a legnagyobb eséllyel hárítsa el a támadást az ember, ha az autóban várakozik, beszáll, vagy éppen abból kiszáll.

A tanulók kisebb jeleneteket játszhattak el, amelyekben gyors és megfelelő döntést kellett hozniuk. Ezúttal is kiderült, hogy a veszély mértékének gyors felismerése, a megfelelő megoldás megtalálása és kivitelezése nehéz feladat.
Egy helyzet túlreagálása és egy hangoskodó, ám veszélytelen ember megtámadása hibának minősül, ezért az önvédelmet tanuló személynek meg kell tanulnia, mikor, mit tehet.



A másnap délelőttöt a budai Oázis Dance Clubban kezdték a harcosok, ahol zene, fények, füst és egy DJ kísérte az edzést.
A szórakozóhelyek jellegzetességei: a tömeg, az érzékszerveinket korlátozó tényezők sora. A speciális körülmények miatt adódik, hogy sokkal nehezebb felismerni egy helyzet veszélyességét, a támadók számát ilyen valós körülmények között, mint az edzőteremben.
A szórakozóhelyeken található eszközök felhasználása (üveg, palack, székek) valamint a menekülés/menekítés az edzés program fontos része volt.
A csoporthoz időközben a TV2 “Aktív” műsorának forgatóstábja is csatlakozott, és idővel egyre otthonosabban mozogtak a “káoszban”.


A diszkónál már várt ránk a BKV-busz. A különleges járat bejárta Budapestet, miközben a csoport tagjai megtapasztalhatták, hogy milyen jellegű problémákkal jár mozgó járműben védekezni pusztakezes, fegyveres, késes vagy botos támadók ellen.



A tömeg, a zárt tér és a zötykölődő busz időnként komoly problémákat okozott a gyakorlóknak.
Ráadásul egy ilyen közegből elmenekülni se egyszerű feladat… A tréningen résztvevő lengyel barátainknak nem volt lehetősége megnézni Budapest nevezetességeit… A buszon gyakorló csapat pihenés gyanánt, jót derült a zavartan néző járókelők arcain és tekintetein.
Egy biztos: a nem mindennapi járatra senkinek se jutott eszébe, hogy felszálljon.



Az utolsó nap egyik célja az volt a XIII. kerületi taktikai házban fegyverropogás szimulációja és füstimitációk között, hogy ráébresszen minket egy fontos igazságra: a technikák és taktikák elsajátítása nem elég.
Meg kell tanulni a megfelelő helyen, megfelelő időben használni őket. A City Extreme program egyik kiemelt célja volt, hogy a tanulóban kialakítsa a megfelelő reakciókat, szervezetét fokozatosan szoktassa a hirtelen stressz és meglepetés okozta állapothoz.





A hallgatók legközelebb újabb extrém helyzetben gyakorolhatják az önvédelmi technikákat az Alapítók Klubja szervezésében.

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.