Kiemelt hírek

Sensei Szentes János: A karate nagyon sokat adhat egy embernek

2007. január 2. | szerző akadmin | Karate

A 3. danos mester elsődleges célja, hogy minél több tanítványnak adhassa át a tudását. A budomagazin.hu a mester edzésén járt, ahol a tanítványok sikeres törésbemutatókkal igyekeztek sikeres próbatételt tenni.

– Az első inspirációm egy film volt: a Van Damme-féle Véres sport. A kyokushin karatéval a véletlennek köszönhetően ismerkedtem meg: a film után egy újsághirdetésben csak ilyen klubot találtunk az akkori lakóhelyemhez





A mester és tanítványai
legközelebb. Mindez 1990-ben történt. Az első három évben Csokonai Teréznél karatéztam, majd Hanshi Adámy István lett a mesterem.
– Hogyan jutottál el egészen odáig, hogy a tanítás legyen a fő célod?

– Ez magától alakult. Amikor barna öves voltam Adámy mesternél, úgy adódott, hogy volt egy csoport, amit tanítgatni kellett. Így kezdődött…

Sensei Nagy Attilával alapítottátok a Konjo dojo-t, ahol zömmel gyermekekkel foglalkoztok.

– Igazából Attila alapította az egyesületet, és én segítettem neki.

– Hány csoportod van jelen pillanatban?

– Az egyik csoportomban túlnyomó többségében gyermekek vannak, ott 30 fő a létszám. A legújabb csoportot egy középsikolában indítottuk, ott még csak 6-8 emberrel kezdtünk, de remélhetően ez a szám folyamatosan gyarapodni fog. Nyolc éve tanítok, ez a csoportom öt éve alakult – ez idő alatt kb. 120 tanítvány dolgozott a kezem alatt.


– Mit jelent számodra a harcművészet?

– Ez sokkal több, mint egyszerű sport. Az évek során az életformámmá vált. Számomra teljesen természetes, hogy nap mint nap megyek edzeni.

– Versenyeztél-e valaha, és ha igen, milyen eredménnyel?

– Versenyeztem: a legjobb eredményem egy full-contact küzdelmi 3. hely az országos bajnokságon. Érdekes módon azonban a versenyzés sohasem motivált igazán. Sokkal inkább az, hogy ötven évesen is tudjak aktívan edzeni, hogy egészséges maradjak. A versenyzés igazából csak egy nagyon szűk szegmense a karaténak – bár sokak számára nagyon fontos. A harcművész pályája során a fejlődés szempontjából nagyon fontos, hogy lemérhesse hol tart, mi az, amit érdemes még tanulni. Az edzésen bármilyen keményen is küzdenek, az nem pótolhatja egy verseny realisztikus szituációját. A tanítványaimnak is azt mondom – amikor verseny-küzdelemre kerül a sor -, hogy nem várok el eredményt, de a részvétel nagyon fontos. Ekkor tapasztalják meg igazán, hogy mit, miért csinálnak.

– Milyen érzés gyerekekkel foglalkozni?

– Az az igazság, hogy az elején féltem a dologtól, hiszen kemény dió fegyelmezni, gyerekekkel bánni. Mindegyik más jellem, máshogy kell velük dolgozni. Öt éve foglalkozom gyerekekkel, és ez alatt nagyon megszerettem őket. És úgy érzem, ők is engem.

– Az edzésen láttam, hogy mennyire felnéznek rád, hogy mekkora tisztelet övez. Van kedvenced a tanítványok közt?






A mester bemutatója a tanítványok próbatétele előtt
– Nincs kedvencem, és nem is szeretnék köztük rangsort felállítani. Mindegyik tanítványomat egyformán kedvelem. Szoktam azon gondolkodni, hogy kit, milyen módszerrel lehet a legjobban fejleszteni, motiválni. Ennek tudatában alkalmazom azt a módszert, amellyel a leghatékonyabban tudom átadni a tudásom.

(NÉZZE MEG VIDEÓN SENSEI SZENTES JÁNOS TÖRÉSÉT!)

– Érdekes volt látni, ahogy az edzésen egészen pici gyerekek is bátran törtek cserepet. Azért ez nem mindennapi élmény lehet nekik, amely ráadásul plusz motivációt adhat.

– Ennek a töréstechnikának éppen ez a lényege. Apró lépcsőfokokkal lehet feljebb lépni a harcművészetben. Amikor törünk, nem az erőnket fitogtatjuk, hanem egyfajta “próbatételt” (Tameshi Wari) viszünk véghez. Ekkor az az elsődleges feladat, hogy saját magunkat legyőzzük és elhigyjük: képesek vagyunk akár több cserepet is kézzel összetörni. Láthattad te is, hogy voltak egészen kicsik, akik teljesítették a feladatot, és nagyobbak is, akik nem, mert nem bíztak eléggé magukban.

– Mi szeretnél átadni a tanítványoknak?

– Leginkább az általam követett szemléletmódot. A karate által megtanított fegyelem, a gondolkodásmód nagyon sokat adhat egy embernek. Megtanulni a dolgok iránti alázatot, a kitartást nem egyszerű, de rendkívül hasznos. És a fizikai rész is a javunkra válik, hiszen ez egy kitűnő, komplex testedzés is.

– Milyen terveid vannak?

– Nagy vágyam, hogy egyszer egy saját, a mai igényeknek megfelelő, jól felszerelt dojót nyithassak. Szeretném, ha minél többen megmaradnának a jelenlegi tanítványok közül, és őket végig tudnám vinni egészen magas fokozatig, ha kitartanának emellett az életforma mellett.

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.