Összességében a magyar válogatott eredményes világbajnokságot zárt Santo Domingóban. A mieink két érmet és két pontszerző helyezést értek el. Lássuk napi bontásban! A judoinfo.hu összefoglalói következnek.
Nyitónap
A domikiai junior-világbajnokság nyitónapján magyar szempontból semmi ok sem volt az örömre: Maros Barbara tatamira sem léphetett, míg Karakas Hedvig az első meccse után búcsúzott.
Számunkra nem kezdődött jól a junior-világbajnokság: egy hatalmas égszakadás miatt órákon át nem rendelkezett a Santo Domingói csarnok internetkapcsolattal, így a hírek sem értek el hosszú időn keresztül a kíváncsi szurkolókhoz.
Annyi sajnos eljutott Magyarországra is, hogy a 48 kilogrammosok között az ifjúsági Európa-bajnok Maros Barbara nem került a nevezett sportolók közé, így a sorsolásnál sem vették őt figyelembe.
Az okokról egyelőre nem lehet többet tudni, dr. Hetényi Antal, a KSI mestere is legfeljebb találgatni tudott volna.
“Sajnos egyelőre semmilyen információm sincs a történtekkel kapcsolatban, de néhány perccel ezelőtt felhívott a szövetség szakmai alelnöke, Illyés Miklós, tőle már értesültem róla, hogy Barbara nem szerepel a nevezett sportolók között. Arra tudok gondolni, hogy valami probléma volt az akkreditálással. A hírre összeomlottam, mint Jerikó falai a trombitaszóra, felelőtlenség lenne most bármi mást mondani, csak abban vagyok biztos, hogy a csapat hazaérkezése után tisztáznunk kell, hogy pontosan ki és miben hibázott. Tudom, hogy Barbara még ifjúsági korú versenyzőként valószínűleg nem éremért küzdött volna, de ő vívta ki az indulás jogát, ő szerzett három érmet a válogatóversenyeken. Nagyon szomorú vagyok” – válaszolt érdeklődésünkre a KSI itthon tartózkodó szakosztályvezetője, a Héraklész-program irányítója, dr. Hetényi Antal.
Vidámságra akkor sem lett okunk, amikor megjavult az internetes kapcsolat a karibi szigetországgal: megtudtuk ugyanis, hogy a kétszeres ifjúsági Európa-bajnok Karakas Hedvig kikapott az első fordulóban a román Andreea Chitutól, aki 1:06 perc után ipponnal vetett véget a küzdelemnek. A Wadokai JC fiatalja ebben az évben már találkozott a román lánnyal, a paksi Atom-kupán könnyedén le is győzte, Chitu akkor “csak” a harmadik helyig jutott, ám a szezon során később sikerült javítania, a tallini junior Európa-bajnokságon ugyancsak bronzérmes lett.
Chitu Dominikán sajnos nem tett nekünk szívességet, a japán Kavaszaki ellenében ipponnal elbukta a negyeddöntőt, vagyis nem vitte magával a mi versenyzőnket – Karakas Hedvig helyezetlenül zárt pályafutása első junior-világbajnokságán.
A junior-világbajnokságon amúgy a nevezési lista alapján 81 ország 474 versenyzője vesz részt, közöttük pénteken négy magyar dzsúdós is szerepet kap: Madarász Tamás (90 kg, Debreceni SC-SI), Juhász Ádám (100, TFSE), Hegedűs Dóra (57, Wadokai JC) és Kákonyi Ninetta (63, UTE) súlycsoportjának küzdelmeire egyaránt ezen a napon kerül sor.
Hegedűs Dóra (jobbra)
|
Második napA szomorú nyitónap után a junior-vb második napján legjobbjaink remek produkcióval rukkoltak elő Santo Domingóban: Hegedűs Dóra bronzérmet nyert, Kákonyi Ninetta és Madarász Tamás az ötödik helyen végzett! Remekül kezdett az 57 kilogrammos Hegedűs Dóra: a Wadokai JC üdvöskéje az első ellenfelét, az ukrán Olena Szajkót valósággal legázolta, három jukót és egy vazarit is kiosztott, pedig a rivális nem volt “akárki”, Szajko eredménylistáján már szerepel a felnőtt ukrán bajnoki cím és egy felnőtt Világkupa ötödik helyezés is – mindez persze ezúttal mit sem számított. A 2005-ös EYOD-győztes következő “áldozata” a brit Howell volt, aki a miskolci ifjúsági Eb-n még elkerülte a magyar lányt, ezúttal azonban kénytelen volt fejet hajtani előtte – a két dzsudoka között két koka volt a különbség ezen a napon.
Gulzat Uralbajeva meg szinte csak fejet hajtani ment fel a szőnyegre, a kazahok idei Ázsia-bajnoka másodpercek alatt ipponnal kikapott Hegedűstől, aki így bejutott az elődöntőbe! Ott a német Viola Wachter várt Kovács Gábor tanítványára. A német dzsúdós 2003-ban Párizsban győzött az EYOD-versenyén, ebben az évben ő nyerte a német bajnokságot, valamint a berlini és az arloni juniortornát, míg Hegedűs Dóra megnyerte az Atom-kupát, ezüstérmes volt az ifjúsági Európa-bajnokságon és bronzérmes a tallini kontinensviadalon – gigászok csaptak tehát össze…
Sajnos az elődöntő nem tartott sokáig, a német lány ipponnal jutott a fináléba, Hegedűs Dóra pedig a bronzmeccsen kapott javítási lehetőséget, a japán Macumoto ellen, aki már tavaly gyűjtött felnőtt Világkupa-érmet. Érdekesség, hogy ebben a súlycsoportban a hat éremért harcoló dzsudoka közé öt európai mellett egyedül Macumoto tudott bekerülni a világ más kontinenseiről.
Ám könnyűnek találtatott! Hegedűs Dóra mindössze 47 másodpercet adott a japán lánynak, eddig élvezhette egy éremért zajló csata légkörét Dominikán: a bronzérmet így a magyar lány nyakába akasztották! Hegedűs Dórának a hosszú szezon során sok nehézségen kellett átverekednie magát, de ez a nagy siker alighanem mindenért kárpótolja!
Nem kapott túlságosan könnyű sorsolást Madarász Tamás, ám a komoly betegség után felépült debreceni sportoló nem foglalkozott az előjelekkel. Az első kanyarban a litvánok ifjú reménysége, Karolis Bauza várt Madarászra, Bauza az idei tallini junior Európa-bajnokságon és a tavalyi kijevi U23-as Eb-n egyaránt ötödik lett, szeretett volna a vb-n is ehhez hasonlóan szerepelni, ehhez azonban a vigaszágon kellett (volna) jeleskednie, magyar ellenfele ugyanis alig több mint két perc alatt eljutott két vazariig. Következett egy újabb szovjet utódállambeli: Vjacseszlav Amelin. Az ukrán fiú ebben az évben Kijevben megnyerte a juniortornát, a paksi Atom-kupán is dobogós volt, ezúttal Bauza sorsára jutott, nem tudott válaszolni Madarász jukójára.
A negyeddöntőben a harmadik exszovjet, Dmitrij Geraszimenko következett – ő is remek szezont zárhat, nyert Lyonban, dobogós volt Berlinben és Szentpéterváron, de Dominika az Dominika, hiába kínozta meg alaposan a debreceni dzsudokát, egy apró kokával Madarász volt a jobb, aki így bejutott a világbajnokság elődöntőjébe!
A korosztály magyar bajnoka ebben az évben Bécsben és Jicinben is bronzérmes volt, így minden eddiginél nagyobb lehetőség kapujába került – aki megpróbálta az útját állni: Marvin de la Croes. A holland fiatal nyert már ifjúsági Európa-bajnokságot, ebben az évben öt(!) nemzetközi tornán volt döntős, ezek közül megnyerte a nijmegenit, győzött ‘s-Hertogenboschban, Bergenben és Berlinben, egyedül Brémában bukta el a finálét, míg Lyonban a dobogó harmadik fokán állhatott, szép kis eredménylistával rendelkezett tehát… A bravúr ezúttal nem sikerült, maradt a bronzmérkőzés, egy újabb kemény ellenféllel, az iráni Ali Mohammadniával, aki másfél perc után ipponnal győzött, s elhalászta Madarász Tamás elől a bronzérmet. Persze, nincs miért bánkódni, hiszen a debreceni dzsúdós hosszú kihagyás után elismerésre méltó produkcióval tért vissza a szőnyegre! Kevesebb sikerélmény érte az ifjúsági Európa-bajnok Juhász Ádámot: a TFSE 100 kilósa a lengyel Anderwald legyőzése után nem bírt az idei Ázsia-bajnokság ezüstérmesével, a tajvani Lin Csü-haóval, így a tallini junior Eb-ezüstérem mellé most még nem sikerült egy világbajnoki érmet is begyűjtenie.
Madarász Tamás
A tallini bronzérmes Kákonyi Ninetta erőnyerőként kezdett, majd jukóval verte az ukrán Huszevát, ám a sors ezt követően az amerikai Ronda Rouseyvel hozta össze – ő pedig a junior-világbajnokság egyik legnevesebb indulója: 2004-ben (éppen Budapesten) megnyerte a junior-vb-t, s azóta más eredményeivel is kivívta magának a figyelmet, őt tartják ma az Egyesült Államok legnagyobb olimpiai reménységének ebben a sportágban. Ebben az évben megnyerte a birminghami Világkupa-viadalt, az amerikai bajnokságot, a nyílt belga bajnokságot és a montreali Rendez-Vous-t, emellett ezüstérmet szerzett a Pán-Amerikai Bajnokságon – nem mellékes, hogy valamennyi sikert a felnőttek között érte el. Ettől persze még a tatamin dőltek el a lényeges kérdések: Rousey egy gyorsan begyűjtött jukó után fél percen belül ipponnal vetett véget a mérkőzésnek.
Az UTE fiatalja a vigaszágon kapott javítási lehetőséget, a junior Ázsia-bajnokság bronzérmese, az üzbég Abdurahmanova ellenében. Egy jukót és két kokát is Kákonyi Ninetta neve mellé írtak a táblára, míg az üzbég semmit sem tudott felmutatni, így folytatódhatott a menetelés, az idei berlini győztes német Claudia Ahrens ellenében. Folytatódott is!
A felek igen kiélezett küzdelmet vívtak egymással, amelyben végül minimális különbséggel ugyan, de a magyar versenyző volt jobb, így ő is a bronzéremért léphetett tatamira. Az ellenfél a brazil Amanda Oliveira volt, akiről mindössze annyit tudhattunk előzetesen, hogy ebben az évben ő nyerte a svédországi Borasban megrendezett junior A-kategóriás versenyt – no és eljutott a bronzmeccsig itt, a junior-világbajnokságon. Sajnos a lendülete az utolsó dudaszóig kitartott, egy jukóval legyőzte Kákonyi Ninettát, akinek ötödik helyezése így is remek eredmény!
Harmadik napA 70 kilogrammos súlycsoport címvédője, Mészáros Anett három magabiztos győzelem után a tavalyi junior Ázsia-bajnok japán Ueno Tomoe mögött szerezte meg a junior-világbajnoki ezüstérmet.
Anettnek sikerült
|
Mészáros Anettet nem nyomta össze a teher: a 2004-es budapesti győzelme után címvédőként léphetett tatamira a dominikai világbajnokságon. Ráadásul a két évvel ezelőtti siker óta sok víz lefolyt a Dunán, Anett – amellett, hogy a hazai sportnapilap a legcsinosabb sportolónőnek választotta – a rotterdami felnőtt Európa-bajnokságon a dobogó harmadik fokára állhatott, ebben az évben pedig már van egy aranyérme junior-világversenyről, méghozzá a tallinni Európa-bajnokságról.
A paksiak 70 kilogrammos fiatalja kedvező sorsolást kapott, az első körben nem volt ellenfele, ezt követően a svájci Egger és a kanadai Zupancic skalpjának begyűjtése nem okozott gondot. Az elődöntőben keményebb diónak ígérkezett a dél-koreai Li Na La, aki aztán legfeljebb dallamos nevével váltott ki feltűnést az összecsapás során, három perc alatt két jukó és egy vazari került Mészáros neve mellé, aztán ippon lett a vége.
A döntőben a japán Ueno várt Mészáros Anettre. Márpedig ebben a súlykategóriában az Ueno név nem sok jót jelent a riválisoknak: Ueno Maszae olimpiai bajnok, kétszeres világbajnok, kétszeres Ázsia-bajnok – de ezúttal egy másik Uenóról volt szó. Ueno Tomoe csupán névrokona a világhírű japán dzsúdósnak, és egészen október 14-ig az eredmények tekintetében is jelentősen elmaradt nagynevű sporttársától, mindössze két jelentősebb sikert tudott felmutatni: az idén áprilisban Szentpétervárott megrendezett juniortornán állhatott a dobogó legfelső fokára, tavaly pedig megnyerte a korosztályos Ázsia-bajnokságot. Figyelmeztető volt azonban, hogy Santo Domingóban a döntőig vezető úton három ippongyőzelem mellett egy ugyancsak teleírt táblás sikerrel haladt végig… Sajnos a finálé nem a mi szánk íze szerint alakult: Ueno jukóval megszerzett vezetését kettő perc után egy ippon követte. Ennek ellenére ritka bravúr, amit Mészáros Anett véghez vitt, elsőként a magyar dzsúdósok közül kétszer is junior-világbajnoki döntőt vívhatott, s immár az arany mellett egy ezüstérmet is felmutathat. Szombaton még két magyar dzsúdós lépett tatamira. Minden tőle telhetőt megtett a paksi Csoknyai László, aki (ez is ritka) “pozitív” mérleggel, két győzelemmel és egy vereséggel volt kénytelen búcsúzni: egyaránt jukóval lépett át az uruguayi Azzi Alemeida és az észt Ladegin “testén”, majd két jukót és egy kokát is feliratott a táblára a román Munteanu ellen, ám riválisa vazarija többet ért a végelszámolásnál. Mivel a negyeddöntőben Munteanu megroggyant, nem vitte magával a paksi fiút. A végeredményt tekintve a 81 kilogrammos Szemán Gergely sem jutott előbbre, a KSI fiatalja két vereséggel helyezetlenül zárta a junior-világbajnokságot.
Negyedik napA Santo Domingói junior-világbajnokság zárónapján csak két súlycsoportban volt magyar induló, s végül csak három mérkőzés jutott a mieinknek.
A 66 kilogrammos Lukács József (KSI) moldovai ellenfelétől az első körben kikapott, s ez a búcsúját jelentette, míg Zámbori Bence (60 kg, Honvéd-Kipszer) egy biztató ippongyőzelem után a nem éppen görögös nevű Alekszandrosz Kornyejevtől szenvedett vereséget, s ő sem küzdhetett tovább.
Összességében a magyar válogatott eredményes világbajnokságot zárt, a mieink két érmet és két pontszerző helyezést értek el: Mészáros Anett (70 kg, Paksi Atomerőmű SE) ezüst-, Hegedűs Dóra (57, Wadokai JC) bronzérmet nyert, míg Kákonyi Ninetta (63, UTE) és Madarász Tamás (90, Debreceni SC-SI) az ötödik helyen zárt.
Forrás: judoinfo.hu
Comments
comments