Az Eurosport büszkén mutatja be Sportbennfentes című dokumentumsorozatának legújabb, „Millió dolláros hölgyek” című epizódját, amely a női küzdősportok világába és kulisszái mögé enged egyedülállóan izgalmas bepillantást 2015. március 6-án, 21:00 órakor.
Az előzetes megtekintéséhez a jelszó: ladies
A női boksz jelenleg a világ egyik legdinamikusabban fejlődő sportága, ezért a Sportbennfentes utána járt, hogy mi kell ahhoz, hogy valaki sikeressé váljon ezen a férfiak uralta területen. A világ három legismertebb női harcosát bemutató műsorból megtudhatjuk a sportolónők motivációját és megismerhetjük a dobogó legtetejére vezető út nehézségeit.
A „világ legveszélyesebb nőjeként” is emlegetett holland Lucia Rijker (17-0, 14 K.O. – az első nő, akit felvettek az Ökölvívó hírességek csarnokába (Boxing Hall of Fame) –, az amerikai Ronda Rousey (11-0), – az UFC harmatsúlyú bajnoka –, valamint a francia bokszikon, Myriam Lamare (22-4) az első, WBA által is elismert női világbajnok mesél az általuk választott sportág kihívásairól, az intenzív edzésekről, illetve mindarról az odaadásról, amely nélkül sohasem válhattak volna hivatásuk legjobbjává.
A veretlen Rijker már ötéves korában pontosan tudta, hogy mi akar lenni. Képes volt hajnali öt órakor felkelni, hogy szüleinek fekete-fehér televízióján megnézhesse Muhammad Ali és Joe Frazier mérkőzését a „Thirlla in Manila” műsorban, ami kellő inspirációt adott neki az elkövetkező évekhez:
“Tátott szájjal bámultam a képernyőt és tudtam, hogy én is ezt akarom csinálni. Persze mindenki kinevetett. Láttam, hogy Ali mennyire tehetséges és valami bennem pontosan érezte, hogy milyen sokat segít az embereknek. Az egész világnak reményt adott. Igen, amikor először arcon találnak, az fáj és borzalmas. Amikor először orrba vágnak, könnyezik a szemed. De idővel hozzászoksz.”
A 28 éves Ronda Rousey bolygónk egyik legvadabb harcosa. A 2008-as pekingi Olimpián bronzérmet szerzett judós 2011-ben MMA-ra (Mixed Martial Arts) váltott át, és filmsztárhoz hasonló, a sportágban példátlan népszerűségre tett szert. Rousey számára azonban nem volt könnyű a váltás:
“Nehezen szántam rá magam, hogy bevalljam anyámnak, hogy valójában az MMA világa vonz. Aztán összeszedtem minden bátorságomat, elé álltam és megmondtam neki, hogy nem fogok az USC főiskolára menni, mert MMA harcos akarok lenni. Anyám persze aggódott, hogy majd nem fogom tudni eltartani magamat.”
Rousey sikere aztán inspirációt adott a következő generáció fiataljainak, akik hősüket követve jelentkeztek edzésre a világ boksztermeiben… Edmond Tarverdyan, Rousey edzője így beszélt erről:
„Idestova már tizenhat éve megvan a boksztermem, de eddig soha nem látott létszámban jönnek be a fiúk és a lányok, akik mind vele akarnak edzeni és olyanná akarnak válni, mint ő. A gyerekek és a felnőttek egyaránt rajonganak érte és példaképüknek tekintik. Ezt persze nem csodálom, mert bámulatos, amit Rousey csinál.”
Myriam Lamare tizenegy éves karriert tudhat maga mögött, és még most is olyan erőt képvisel, amivel számolni kell. Ő a női küzdősportolók egyik igazi úttörője, akit a WBA elsőként nyilvánított női világbajnoknak 2004-ben.
“Amikor fiatal voltam, soha nem érdekelt, hogy ez most egy női vagy férfi sport. Mindig elértem, amit akartam. A boksz számomra egy lelkiállapot, egy életmód, egy filozófia. Ha bokszoló vagy, egyben harcos is vagy és nem csupán a ringben. Nagyon sikeres bokszkarrierem volt, amit hatalmas médiafigyelem övezett, ez pedig hozzájárult a sportágam fejlődéséhez.”
A Sportbennfentes elnevezésű műsor havonta jelentkező részeinek köszönhetően a nézők bepillantást nyerhetnek a különböző sportágak élsportolóinak életébe, és eddig nem tapasztalt közelségből ismerhetik meg kedvenc sportolóik mindennapjait. Az Eurosport, az első számú, pán-európai sportcsatorna ezáltal egyedülálló hozzáférést biztosít a sportvilág izgalmas, a kívülállók számára szinte megközelíthetetlen eseményeihez, történeteihez és személyiségeihez.
Jó szórakozást!
Forrás: Nagy Gabriella / Eurosport Hungary