Kiemelt hírek

Aranyeső Shaolin-módra

2006. május 22. | szerző akadmin |

Pontlevonással büntették a hazai harcosokat az olasz Perugiában rendezett 14. Világ Kung-fu Wu Shu Bajnokságon, de a 12 arany így is megvolt. Az edzőt és a sportolókat kérdeztük.

Varga István, a Sárkánykard Egyesület elnöke, a Magyar Chan Wu Szövetség vezetője és a Magyar Kung-fu Szövetség főtitkára most nem versenyzőként, hanem elnöki és edzői tisztségében utazott ki a versenyzőkkel a World CKA Világszervezet olasz világkupájára.
A Daniel Fulvi emlékére rendezett megmérettetésen idén 13 ország 700 versenyzője szerepelt.






Varga István
Varga István: Minden kategóriában nagyon nehéz ellenfelekkel kerültek össze a hazai küzdősportolók. Erős mezőny volt, sok indulóval. De, minden hazai sportoló a maximumot hozta ki magából.

Borítékolva voltak a magyar dobogós helyek?

Varga I.: Megmondom őszintén, bíztam a magyar sikerben, mert nagyon kemény edzésmunka van mögöttünk. A Sárkánykard egyesület csapata: Mike Sándor, Sárkány Gergő, Vu Manh Linh, Farkas Tamás, Farkas Mária, Molnár Hajnalka, Juhász Attila, Somssich Botond, Kövér Kristóf, Fogd Viktória, Tóth Zoltán, melyek közül edzőként én készítettem fel a versenyre Somssich Botondot, Kövér Kristófot, Fogd Viktóriát, Tóth Zoltánt.
De, hazai Shaolin stílusból nem csak a mi egyesületünk, a Sárkánykard Egyesület sportolói voltak kint a bajnokságon. Hanem a törökbálinti Wushu és Shaolin Kung-fu egyesülettől, az Acél Ököl-től is volt kint sportoló. Mégpedig Si-heng Sokorai Viktor, aki full contact-ban, -85 kg-ban indult. Magasan a mezőny felett szerepelt. A mérkőzései mind idő előtt lettek befejezve, és nagyon magas technikai fölénnyel, három mérkőzésből hármat nyert.

Hogy volt megelégedve a bíráskodással?

Varga I.: Ebben a küzdősportban a bíráskodás elég szubjektív, így elég sok minden befolyásolhat egy végeredményt. Én szigorú bíráskodás párti vagyok, igaz a mostani esetben, mivel rólunk volt szó, inkább eltekintettem volna ettől. Ugyanis, ma már viccesnek tűnik, de akkor és ott cseppet sem volt az, hogy miért kapott két magyar versenyző pontlevonást.
Kövér Kristóf például azért, mert egy rúgásnál lerepült a lábáról a cipője, ezért leértékelték. Somssich Botondot pedig azért büntették a bírák, mert fel volt hajtva a ruhája úja, ezért pontlevonás járt. Pedig részletesen áttanulmányoztuk az olasz nyelvű szabálykönyvet.

Tehát számolni kell az ilyen bírói “meglepetésekkel”.

Varga I.: Sajnos, úgy látszik igen. De, a szabálykönyvben, ide vonatkozólag csak az szerepelt, hogy hosszú, tradicionális ruha kötelező.

Jiao lian Major Sándor pedig, ha jól tudom nem csak ellenfeleivel, hanem betegséggel is küzdött.

Varga I.: Pedig, több hónapos megfeszített felkészülés volt Sándor mögött. Négy nappal a verseny előtt azonban lebetegedett, de ennek ellenére kiutazott, és versenybe szállt a dobogós helyekért. Az első meccsét azonban rossz közérzete, legyengültség miatt veszítette el.

Nehézségi pont: lábkitartásért, spárgáért

Tavaly pusztakezes kategóriában a ranglista bajnokság első négy helyezettjében volt. Ezen a versenyen is a külső stílus formagyakorlatában indult?






A Sárkánykard-csapat
Somssich Botond
(15 éves): Ököl-formagyakorlatban és fegyveres formagyakorlatban, kétélű egyenes kardban, Jian-ban indultam. Még Fogd Viktória indult ugyanezzel a fegyvernemmel, mint én, igaz ő más kategóriában.

– Hány versenyző volt kategóriájában? Illetve, mi az igazi erőssége?

Somssich B.: Huszonegyen voltak a kategóriámban. Az erősség tekintetében, az ugrások közül nem okoz gondot a kéz nélküli cigánykerék sem, de talán a stílustechnikám kiemelt. Erős a lábkitartásom is, például, amikor egy lábon állva, a bal lábam kitartom a fejem fölé, illetve a spárga elemem is jó. Ezekért, külön nehézségi pont jár.

Mit emelne ki stílustechnikájából?

Somssich B.: Bírói szemmel értékelő szempont a lágy, kecses mozgás, ellenben az erős, gyors mozdulatokkal. Igaz, mivel Olaszországban volt a verseny, arra is figyelnem kellett, hogy az olaszoknál a gyorsaság fontos szempont, így – mivel, én inkább kegyességre helyezem a hangsúlyt, és nem a gyorsaságra, most azonban – gyorsítanom kellett a gyakorlatomon. És a fegyverforgatásra is nagyon figyelni kell, mert a Jian könnyen beakadhat, de ezt az elmúlt négy év alatt, amióta Shaolin-kung fu-t edzek, már megtanultam.

Lánckorbács és Sas-formagyakorlat

– 2004-ben második hellyel tért haza erről a versenyről, most aranyérmet hozott. Milyen kategóriákban indult?

Kövér Kristóf (17 éves): Pusztakezes formagyakorlatban, és fegyveres formagyakorlat kategóriákban indultam lánckorbáccsal, és csaknem húsz ellenfelem volt. A pusztakezesben a Sas formagyakorlatot csináltam, amiben más nem indult.

Cipője lerepüléséért pedig külön pontlevonást kapott?

Kövér K.: Igen. Ugyanis, nem a saját, hanem kölcsöncipőben indultam. Nem tudtuk, hogy csak fekete, vászoncipőben lehet indulni, és én nem ilyenben mentem. Ezért kölcsönkértünk egy versenyzőtől, de mivel nagy volt a lábamra, egy rúgásnál, úgy ahogy volt lerepült. A gyakorlatot tovább csináltam, mintha mi sem történt volna, de pontlevonást kaptam. Ennek ellenére jó helyen végeztem.






Sárkánykard Egyesület tagjai az alábbi eredményeket érték el a 14. Világ Kung-fu Wu Shu Bajnokságon:
Si-heng Mike Sándor: 1 arany, 1 ezüst ( Mesterek Tornája ) shia-shang Kövér Kristóf: 1 arany shia-shang Somssich Botond: 1 arany Farkas Mária: 1 arany, 1 bronz Fogd Viktória: 1 arany, 1 bronz Juhász Attila: 1 arany, 1 ezüst Sárkány Gergő: 1 ezüst Vu Manh Linh: 1 arany


Comments

comments

A hozzászólás letiltva.