Németh Gábor, "Tatár” huszonkilenc éve rendszeresen küzdősportozik. Már négy évesen, bátyjával együtt judo teremben edzett, és 19 éves koráig folyamatosan versenyzett is a Spartacusban e sportágban. Serdülőként kétszer volt magyar bajnok, sokszoros volt ifi-, és junior válogatott, megnyerte az akkori legnagyobb ifi megmérettetést, az Ifjúság-Barátság Versenyt is.
Huszonévesen váltott, és kempózni kezdett Juhász Ferencnél.
– Már akkor is szuper csapat edzett Ferinél. Ott volt fiatal kissrácként Karacs Attila, Varga Péter, Varga Tamás is. Lejártam szorgalmasan és egy év után Juhász Feri az ajánlotta, mi lenne, ha kipróbálnám magam versenyeken. Nekem sem kellett több, hiszen melyik küzdősportoló nem kíváncsi arra, hogy milyen harcos?!. Először kempoban indultam, majd thai-boksz küzdelmen, és az eredmények egyre inkább ösztönöztek a további versenyzésre.
– Miként nyergelt át MMA-ra?
Fotó: www.totalfight.com
Tatár és R.I. “Dinamit” a keceli fighton
– Amikor Varga Péter másodszor ment ki Hollandiába MMA-bunyóba, elkísértem, mint versenyző. Amúgy, a hollandoknál az MMA Freefighting név alatt fut. Boksz ringben zajlik, és minimális szabályi eltérése van a ketrecharchoz képest. De, Freefighting-ban, mint a ketrecharcban is, támadható a sportoló a földön. A kesztyű a 10 unciás kesztyűnél jóval kisebb, de a ketrecharc kesztyűnél nagyobb. – E látogatás után rendszeresen kijárt Hollandiába meccselni?
– Igen. Beindult a nemzetközi MMA sportmérkőzéseim sora. Négyszer küzdöttem Hollandiában, majd meccseltem Olaszországban, Horvátországban, Csehországban pedig ketrecharcoltam. Európából folyamatosan nagyon sűrűn keresnek mindet küzdelmekre. Mondhatni jobban ismernek minket külföldön, mint MMA harcosokat, mint kishazánkban.
– Tehát van átjárás a küzdősportok között? Judoból kempoba, majd MMA-ba? Esetleg MMA-ból K1-be? Nem egyértemű kempóból MMA-ba átmenni?
– Húszéves koromban abbahagytam a judot. Éjjel dolgoztam, és nem ment a kettő együtt. De, nagyon hiányzott a küzdelem, tetszett a thai boksz is, de Juhász Ferinek a személye csábított kempozni. Feri, mint edző azt vallja, bárkit szívesen fogad sportolni, mindenkivel foglalkozik, és aki fél év után is keményen bírja az edzéseket, nem hullik ki, abból akár versenyző is lehet.
– Jöttek is az eredmények. 2004 év végén IKF Kempo Világbajnokságot nyertél, úgyhogy te fél évnél tovább bírtad Juhász Ferenc edzéstervét.
– Igen. De, kitartás és akaraterő nélkül nincs küzdősportoló.
– Mi fogott meg a kempoban?
-A judóban ugye csak dobás és földharc van, a kempoban ütés is. A kempo talán úgy jellemezhető, mint a thai-boksz és a judo keveréke. Ütés, rúgás, dobás, földharc, fojtás, karfeszítés egyaránt megtalálható benne. Vegyes sportág.
– K1-ben, kick-bokszban, thai-bokszban sincs földharc, csak kisívű dobás. Akinek hiányzik a földharc tudása boldogulhat ketrecharcban?
– Érdekes kérdés ez. Teljesen más álló sportból jött ellenféllel harcolni. A ketrecharcban mindenben naprakésznek kell lenni. Ha valaki nem jó földharcban hamar “kivégzik” a földön, ha kevés a tudása állóban, akkor ott. Igaz vannak olyan harcosok akik képesek a hiányosságukat áthidalni. Mint, anno a Gracie család a ketrecharcban, akik brazil Jiu-jitsusok voltak, és a ketrecharc kezdetén mindenkit vertek. Pedig, nem tudtak ütni-rúgni, hanem rárontottak az ellenfélre, aki ha el tudta találni őket a menet első másodperceiben, csak akkor nyerhetett. Tehát, vannak ilyen extrém példák is. Hiszen, például az amerikai birkózó olimpiai bajnok, Gabner is megverte az oroszok nehézsúlyúját, Karelint.
– Most már az Ön számára sem könnyű ellenfelet találni, mert kezdőt nem hozhatnak.
Névjegy
Név: Németh Gábor “Tatár” MMA, Freefighter versenyző Szül.: 1973. június 3. Kedvenc ital: narancs juice Kedvenc sportoló: Fedor Emilienko (Pride nehézsúlyú versenyző)
Példakép: Juhász Ferenc Hobbi: 650-es nagyrobogózás
– Igen. Én általában álló bunyósokat kapok. Eddig legnagyobb tudású ellenfelem a világbajnok, és három szervezet Európa-bajnoka, a francia Rinbon volt, akitől pontozással kaptam ki tavaly a fővárosi ketrecharcon. Vele májusban lesz visszavágom. Most erre készülök. Rinbon egy elég kellemetlen ellenfél. Tavaly a ketrecben az első pillanatokban felmérte, hogy én állásból jobb vagyok, ezért a földre kényszerített. Én azonban, mint állóharcosból készültem fel rá.
– Eddigi sportpályáját az MMA-ban megúszta arccsontrepedéssel, zúzódásokkal. Majd, a hetekkel ezelőtti keceli Totalfight küzdelme első 10 másodpercét nem úszta meg arcsérüléssel.
– A meccs kezdetén, most sem tudni, hogy rúgás, vagy ütéstől, nyolc centin felszakadt a homlokom. És mivel kilátszott a csont nem engedte az orvosom, hogy folytassam. Úgyhogy, most egy hónapig futással, kondival alapozok a májusi visszavágóra. Majd a kesztyűzéses, felkészülő edzéseknél lesz kérdéses, hogy felszakad-e.
– A sérüléstől tehát nem tarthat egy versenyző.
– Én ilyenkor mindig a Klicsko-Lewis mérkőzés gondolok. Az egy profi boksz meccs volt, nem ketrecharc vagy MMA, mégis a végén negyven öltés volt a Klicsko fején. Az MMA-ban a feszítések miatt inkább a szalagszakadások jellemzők.
– MMA és K1 között lehet átjárás?
– Lehet. Amerikában ketrecharcról beszélünk, Japánban Pride-ról. És, mivel Japánban is egyre népszerűbb a Pride, ami majdnem közkedveltebb, mint a K1, ezért megalkották a K1-MMA szabályrendszer szerinti küzdelemket, ami majdnem ugyanaz, mint a sima Pride, csak éppen K1-es versenyzőkkel. Ilyen MMA harcon indult már Alexej Ignashov, Stefan Leko is, akiket jól elvertek, de Le Banner nyert már MMA-ban. De, Gary Goodridge pályája is mutatja, hogy van átjárás MMA és K1 között. Ő ketrecharcosként kezdett 20 éve, és K1-es lett. De, teljesen más a két sportág, másként kell készülni, így nehéz az átjárás.
– Összetett sport mind a két sportág.
– Én azt mondom az MMA bonyolultabb technikát igényel. Az állásbunyóhoz jó edző kell (nekünk ő Kovács Laci), kell az ütés-rúgás tudása, és kell a földharc ismeret, amihez jó alap a brazil Jiu-jitsu vagy judo.
– Idei tervek?
– A májusi Rinbon-meccs után szeretnénk visszahívni a keceli mérkőzésen volt horvát ellenfelemet, aztán Amerikában is szeretnék meccselni, és a legrangosabb, Japán Pride-ra kijutni.