Aubéli Ottó bronzérmet nyert a Papp László Arénában zajló birkózó világbajnokságon. Nem ment egyszerűen, de így Ritter ezüstérme mellett van egy új medálunk is. A magyar női válogatott Sastin Mariann révén egy éremnél tart. A legfényesebb még itt is, ott is hiányzik.
Aubéli az első körben erőnyerő volt, a második fordulóban a kanadai Taubbal futott össze, akit pályafutása során már kétszer legyőzött. Ezúttal is magabiztosan húzta be mindkét menetet, igaz, csak egy-egy pontocskával: előbb zónán kívülre tolta ellenfelét, majd egy lábra támadás után földre vitte. A lengyel Witek ellen hajszálra ugyanazt az eredményt produkálta nehézsúlyúnk: kétszer egy nulla, két mögékerülés után. Vagyis négy menet alatt mindössze négy pontot ért el, de bánja fene, ha ez elődöntőt ér.
Az elődöntőben
már egy igazi klasszissal kellett Aubélinek farkasszemet néznie. A kubai világbajnok, Alexis Rodriguez majd egy fejjel magasabb, és legalább tíz kilóval nehezebb a magyarnál.
Az első menetben is kidomborodik a méretbéli különbség. A magyar próbálkozik berántásokkal, de inkább a kubai tudja őt zónán kívülre tuszkolni. Kétszer is. A második menetben újabb szumós elem: Aubéli tolja a zónahatár felé ellenfelét, a kubai félreugrik, és kilöki a magyart, majd negyven másodperccel a vége előtt ismét kitereli egy pontért. Kétszer nulla kettő. A kubai csak tolásból szerzett pontot. Nem volt szép meccs, különösen azért, mert Aubéli esélytelenként küzdött.
A bronzmérkőzésen
egy még nagyobb kínai várt rá. Liang Lej a második fordulóban azzal a merészséggel rukkolt elő, hogy a harmadik menetben feltörölte a szőnyeget Modebadzéval. Földre vitte, majd zsinórban, oda-vissza háromszor megpörgette.
Az első menet végén ledönti a nála egy fejjel magasabb kínait, a másodikban hátrányba kerül (ezúttal ő lép zónán kívülre), ám fél perccel a vége előtt ismét kituszkolja az ellenfelét.
– Hihetetlen volt a közönség, erőt adott, hogy meghaljak a szőnyegen a győzelemért. Kedden nézegettem Ritter Árpi ezüstjét, s azt fogalmaztam meg magamban, hogy ha én is nyerek a hazai közönség előtt érmet, visszavonulok. Még át kell gondolni, az utóbbi három hónapban alig látott otthon a családom, feleségem és két kisgyerekem, most jó ideig az övék lesz a főszerep – kommentált a Nemzeti Sportnak Aubéli.
(A magyar hölgyek szereplésére sajnos nem lehetett túl sokáig odafigyelni: Vadász Ember Andrea és Szabó Emese is rögtön az első fordulóban búcsúzott, méghozzá úgy, hogy pontot sem szereztek.)
Az ezüst
Ritter Árpád kedden, a második napon lett ezüstérmes. A 74 kg-os súlycsoportjának döntőjében mindkét menetet elveszítve 2-0-ra kikapott a kétszeres olimpiai és – most már – hatszoros világbajnok orosz Buvajsza Szajtyijevtől. Ritter a szakág nyolcadik magyar vb-ezüstérmét szerezte meg.
Szajtyijev ellen
A legutóbbit még 1986-ban szerezte Bíró László (48 kg). Érdekesség, hogy az akkori vb-t szintén Budapesten rendezték meg. Az egyetlen magyar vb-aranyérem szabadfogásban Kovács István nevéhez fűződik, ő 1979-ben San Diegóban állhatott fel a dobogó tetejére a 82 kg-osok versenyében.
– Elég kemény dolog a döntőben vereséget szenvedni – mondta a finálé után a Csepel SC birkózója a lapnak.
– Szerettem volna, ha a mai naptól Kovács István nem egyedül ül a trónon, de nem sikerült. Egyébként ő maga is szerette volna, korábban ezt mondta. Az első akciónál beakadt a lábam, és ez döntőnek bizonyult. Nulla-egyről még oké, de három-nullás hátrányból egy ilyen szintű rivális ellen nagyon nehéz felállni.
Sajnos az első nap
senkinek sem sikerült fényesen. Wöller Gergő a negyeddöntőben, Bánkuti a második fordulóban, Hatos az első körben szenvedett vereséget. Délután az elődöntők során három szőnyegen a három magyarverő” egyszerre esett ki, szétzúzva ezzel vigaszágas (bronzérmes) reményeinket is.
A 'gyengébb nem' ereje
Sastin Mariann ezüstérmet szerzett a női 59 kilogrammosok mezőnyében. A magyar versenyzőnő az aranycsatában japán ellenfelétől, név szerint Soda Ajakótól kapott ki.
A csepeliek huszonkét éves sportolója a magyar birkózás első női világbajnoki érmét szerezte.
(Forrás: Nemzeti Sport)