„A hegy nem neveti ki a folyót, csak azért mert egyszerű, s a folyó sem mond rosszat a hegyről, mert az nem tud mozogni. ” Koichi Tohei sensei az "Aikido a mindennapi életben" c. könyvéből való az a gondolatfüzér, amelyet egyik olvasónk fordított magyarra. Tanácsok és szabályok – minden harcművésznek.
1. Az aikido megnyitja előttünk a világegyetemmel való egység megvalósításának útját. A test és a tudat összehangolása, valamint a természettel való egyesülés az aikido-tréning legfőbb célja.
2. Ahogyan a természet óvja és védelmezi minden teremtményét, és segíti minden dolog növekedését és fejlődését, így kell tanítanunk minden gyakorlót, nyíltan, diszkrimináció és részrehajlás nélkül.
Koichi Tohei sensei
3. A világegyetem abszolút igazságában nincsenek ellentétek, csak a viszonylagos igazságok birodalmában. Másokkal versengve és őket legyőzve csak viszonylagos győzelmeket érhetünk el. Abszolút győzelmet versengés és mások legyőzése nélkül valósíthatunk meg. A csupán viszonylagos győzelmekért való törekvés előbb vagy utóbb elkerülhetetlen vereséghez vezet. Mialatt azért gyakorolsz, hogy erőssé válj, tanuld meg, hogyan kerüld el a harcot. Mialatt megtanulod eldobni az ellenfeledet, vagy megtanulsz földet érni, és mindezt örömmel teszed, akkor fejlődhetsz a leggyorsabban, ha kölcsönösen segítitek egymást a helyes technikák elsajátításában.
4. Ne kritizálj soha más harcművészeteket! A hegy nem neveti ki a folyót, csak azért mert egyszerű, s a folyó sem mond rosszat a hegyről, mert az nem tud mozogni. Mindenki rendelkezik a saját lehetőségeivel és erősségeivel, ami a saját létét jellemzi. Mondhatsz rosszat bárkiről, biztos lehetsz benne, hogy az idővel visszaszáll rád.
5. A harcművészet a figyelmességgel kezdődik és végződik, s nem csak a formában, hanem a szívünkben és tudatunkban egyaránt. Tiszteld a tanítódat, aki tudását adja neked, és különös hálával gondolj az aikido alapítójára, aki megmutatta a helyes utat. Aki ezt elhanyagolja, ne csodálkozzon, ha a tanítványai lenézik őt.
6. Figyelmezz az önteltségre! Az önteltség nemcsak hogy megállít a fejlődésben, hanem vissza is fordít benne. A természet határtalan, a törvényei mélységesek. Mi okozza az önteltséget? Ha valaki sekélyesen gondolkozik, és túl könnyen megalkuszik az eszméivel.
7. Fejleszd a tudat nyugalmát, amely a tested teljes kiterjesztéséből ered, mikor gondolataidat az alhasi egyetlen pontra összpontosítod! Tudnod kell, hogy a szűklátókörűség szégyen. Ne vitatkozzunk másokkal csupán saját nézeteink védelmében. A helyes az helyes. A helytelen pedig helytelen. Ítéljük meg higgadtan, mi a helyes és mi a helytelen. Ha meggyőződtél róla, hogy helytelenül cselekszel, férfiasan hozd helyre. Ha nálad különbbel találkozol, örömmel fogadd el a tanítását. Ha valaki téved, csendesen magyarázd el neki az igazságot, és törekedj arra, hogy megértse.
8. Még egy hüvelyknyi féregnek is van egy hüvelyknyi szelleme. Minden ember tiszteli a saját egóját. Épp ezért, ne nézzünk le senkit, ne sértsük meg senki önbecsülését. Forduljunk másokhoz tisztelettel, és ők ezt viszonozni fogják. Vegyük őket semmibe, és ők is lenéznek majd minket. Tiszteljük a személyüket, hallgassuk meg véleményüket, és örömmel követni fognak.
9. Ne legyél haragos! Amint dühössé válsz, az azt mutatja, hogy a figyelmed elkóborolt az alhasi egyetlen pontról. A harag szégyellnivaló az aikidóban. Soha ne légy mérges önérdekből. Légy dühös akkor, ha a természetet vagy a hazádat veszély fenyegeti. Összpontosíts az egyetlen pontra, és minden haragod elpárolog. Aki könnyen haragra gerjed, könnyen elveszíti a bátorságát a fontos pillanatokban.
10. Ne sajnáld a tanítás fáradságát! Annak révén fejlődsz, ahogyan a tanítványaid is fejlődnek. Ne légy türelmetlen, mikor tanítasz. Senki sem tud azonnal mindent megtanulni. Az állhatatosság fontos a tanításhoz, szintúgy a türelem, a kedvesség, és az a képesség, hogy a tanítványod helyébe képzeld magad.
11. Ne légy fennhéjázó oktató! A tanulók ismereteikben úgy gyarapodnak, ahogyan a tanítójuknak engedelmeskednek. A Ki-edzés sajátságos jellemzője az, hogy a tanító a tanítványaival együtt fejlődik. Az edzések egy kölcsönösen tiszteletteljes légkört igényelnek a tanító és tanítványai között.Ha egy fennhéjázó emberrel találkozol, akkor biztos lehetsz benne, hogy sekélyes a gondolkodása.
12. Gyakorlás közben sohase mutasd ki az erődet valamilyen hasznos cél nélkül, nehogy ellenállást kelts azoknak a tudatában, akik rád figyelnek! Ne vitatkozz az erőről, csak tanítsd a helyes utat. A szavak önmagunkban nem elegendőek. Néha, ha hagyjuk, hogy mások is eldobjanak minket, sokkal hatékonyabbak lehetünk. Ne állítsuk meg a tanítvány dobását félúton, vagy a Ki-jét, mielőtt befejez egy mozdulatot, mert így rossz szokásokat rögzíthetünk benne. Igyekezzünk mindig szavakkal és cselekedetekkel egyaránt megmutatni a helyes módszereket, mind a Ki-gyakorlatokban, mind az aikidóban.
13. Amit teszel, tedd meggyőződéssel! Tanulmányozzuk alaposan és gyakoroljuk a világegyetem törvényeit, s ekkor a világmindenség megvéd bennünket. Nincs semmi, amiben kételkednünk, vagy amitől félnünk kellene. Az igazi meggyőződés a világmindenséggel való egységből ered. Legyen bátorságunk Konfuciusszal együtt azt mondani: Ha a tudatom könnyű, szembenézek akár tízezer ellenséggel is.
(Forrás: Ki Aikido Sigapore; ford: Erszény Krisztián, www.kidojo.hu)