Ebben az évben – nem szakítva a hagyományokkal – ismét Szeged adott otthont a Magyar Kick-Box Szövetség edzőképző, továbbképző táborának. A július 4 és 9. között megrendezett táborban 17 sportedző-hallgató, 8 sportoktató és 5 edző vett részt. A tábor vezetői Német Ferenc és Zrínyi Miklós szakedzők voltak.
A táborlakók elsősorban edzéselméleti és módszertani képzésben részesültek.
Az edzői táborban részt vevők egy része
|
Zrínyi Miklós mesteredző felhívta a jelenlevők figyelmét, hogy az edzők elsődleges feladata az egészség megóvása, minden egyéb csak ennek figyelembe vételével következhet.
Ezért az egyik legfontosabb feladat a technikák helyes – a jelenlegi társtudományoknak is megfelelő – oktatása.
Az edzők részletesen foglalkoztak a kondicionális és koordinációs képességekkel, azok fejlesztésével és a különböző szabályrendszerenkénti eltérésekkel. Az egyik legnagyobb és legrészletesebb vizsgált terület a
gyorsaság, az erő és az állóképesség összefüggései voltak.
A táborvezetők megállapították, hogy a 10-15 évvel ezelőtti edzésmódszerek mára már elavultak, és nem alkalmasak az eredményes versenyzésre, vagyis heti két-három edzéssel már nem lehet kiemelkedő eredményeket produkálni. Ahhoz, hogy valaki a világ élvonalába verekedje magát, heti 8-10 edzésre van szükség, és természetesen megfelelően képzett szakemberekre.
Német Ferenc a sportmarketing oktatás keretein belül ismertette a szegedi világbajnokság előkészületeinek állását is. A tanulók képet kaptak egy-egy verseny rendezésének nehézségeiről, feladatairól.
A gyakorlati oktatásban rendkívül hasznos segítséget nyújtott Szabó Sándor, aki elsősorban az iskoláztatás rejtelmeibe vezette be a hallgatókat. Csütörtökön a full-contact és a low kick válogatott keret tagjai is részt vettek az edzésen, így a hallgatók a gyakorlatban is láthatták a különböző iskoláztatási módszereket. Pénteken dr. Bakanek Györgytől kaptak a táborlakók igen hasznos információkat a doppingról, a táplálkozásról, valamint a táplálék-kiegészítőkről.
A vizsga
|
Szombaton délelőtt az elhangzottakról írásbeli vizsgán adtak számot a hallgatók – a vizsga mindenkinek sikerült.
A tábor zárásaként a szövetség a Bécsi Kávéházban rendezte meg az éves edzői konferenciáját, amelyen az ország szinte minden klubja képviseltette magát.
A konferencia megnyitóját Dr. Leyrer Richárd, a Magyar Kick-box Szövetség elnöke, a Nemzeti Sportszövetség alelnöke, a WAKO (Worls Association of Kickboxing Organsations) alelnöke tartotta. Leyrer beszámolt a nemzetközi és hazai sportélet eseményeiről, változásairól. Beszédében felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar kick-box sportnak és a szakmának is meg kell újulnia.
Dr. Leyrer Richárd előadása
|
Előtérbe kell kerülnie a menedzser típusú szemléletnek, a pénzügyi háttér biztosításának. Fontos a nyilvánosság, a televízió jelenléte, s az ezzel kapcsolatos reklámszerződések. A média-megjelenés szempontjából a szabályrendszereken belül elsődleges érdek a full-contact, a ringben sportoló versenyzők fejlesztése, létszámuk növelése, hiszen ez a legjobban közönségvonzó, nézőcsalogató, jó értelemben “eladható” produktum. De emellett természetesen vigyázni kell a semi- és a light-contact jelentőségére is.
Dr. Leyrer Richárd a szegedi világbajnokságot felvezető programok közül kiemelte a
Debreczeni Dezső nevével fémjelzett szeptember 3-i békéscsabai gálát, amelyen a főmérkőzésen kívül Magyarország-Horvátország válogatott mérkőzést rendeznek light- contact szabályrendszerben.
Comments
comments