A tavasszal ötödik magyar bajnoki címét megszerző sportoló keményen készül a május 27-i Kyokushin Karate Európa Bajnokságra. Várható ellenfelétől már kétszer kikapott, de erre többet nem ad esélyt. Kézsérülése ellenére is pástra lép majd. Dániellel a felkészüléséről beszélgettünk.
Az áprilisi, szolnoki Hungarian Openen, kézsérülése ellenére ismét gazdagította magyar bajnoki címeinek sorát, ezzel pedig megnyílt előtte az út, hogy megvédje Európa-bajnoki címét.
Az ellenfél
Török Dániel
Fotó: www.szaku.hu
– Kire számít ellenfélként a Kyokushin Karate Eb-n?
– A hazai Európa-bajnokságon feltehetőleg a Világkupa második helyezett, Donatas Imbras-sal kell majd összemérnem az erőmet. A litvánnal két alkalommal már meccseltem, és sajnos mind a kétszer kikaptam. Az első találkozásunknál leléptettek ellene, mert úgy megütött az arcomon, hogy nem tudták csillapítani a vérzésem. A második küzdelmünk során taktikai utasítást vétettem. Úgyhogy, most revansra készülök… Azonban, Imbras-sal vigyáznom kell, mert rettentő kellemetlen ellenfél. Az orosz kick-bokszos iskola harcosa, amelybe a kyokushin karate is keveredik. Ezen kívül egyedien verekszik és hosszú a keze. Úgyhogy, edzőimmel, Bódi Istvánnal és Lelekács Csabával speciálisan Imbras-ra szabtuk a felkészülésemet.
– Edzőpartnerei is ehhez mértek?
–Nagy szerencsém, hogy kiváló nehézsúlyú edzőpartnereim vannak. Külön köszönöm Kalmár Árpádnak, hogy a tanítványaival edzhetek. Micheller Jánossal és Mahi Györggyel még anno együtt kezdtem karatézni. Most első Európa-bajnokságukra készülnek, ami még jobban felpörgeti az edzéseinket.
Kézsérüléssel is a pástra
– Rendbejött a múlt év végén, a tokiói 37. Japán Nagydíjon Juki Sakci-tól elszenvedett kézközépcsont törése?
– Sajnos nem. Éppen ezért új taktikát alkalmazunk edzőimmel. Lelekács Csabával athai-boksz készülés irányába mentünk el. Valamint, nagyobb hangsúlyt helyezünk a lábtechnikára, amitől a térdem sokkal élesebb lett, jobban és technikásabban használom. Edzünk a bal kézzel végzett ütéskombinációkra is, de bekerült a repertoáromba az úgynevezett vívó stílus is, az eltáncolás és a kiszámíthatatlan irányváltások.
Sérülés és fájdalomtűrés
– Mennyire tudja használni a sérült kezét a meccsek során?
– Tudok ütni a sérült kezemmel, de csak módjával. Nagyon nagy fájdalmat érzek az ütéseknél. Éppen ezért kevesebbet, de sokkal pontosabbakat kell ütnöm. Az orvosaim szerint nem megúszható a komoly műtét. A szörnyű pedig az, hogy a kézsérülésem óta nem tudok teljesen feljönni a legjobb tudásszintemre.
– Ön nagyon taktikás versenyző, aki – sérülése ellenére – kitűnően kombinál a kezével, és nem csak erőnlétével nyer. Szerintem már szinte mindent elért ebben a sportban, mi ösztönzi még?
– Nekem ez már a hatodik Európa-bajnokságom lesz. Ha sikerül nyernem, akkor hatodik érmemet szerzem meg. Ez talán szép eredmény, de nagyon nagy felkészülési munkával is járt/jár. Úgy érzem, már senkinek nem kell bizonyítanom, csak magam és a szurkolóim miatt fontos a legjobb eredmény elérése. De, ezután az Eb-s szereplés után elválik majd, hogy folytatom-e tovább a küzdelmeket. Lehet, hogy nem. Mindez a kezemtől, a sérülés milyenségétől függ.
Szigorúan ellenőrzött készülés
– Gondolom állandó orvosi felügyelet alatt áll.
– Külön orvosi csapatom van, masszőrrel, belgyógyásszal, étkezési tanácsadóval, egyéb szakemberekkel. Az utóbbi meccseimnél nagyon bevált, hogy utána masszírozással azonnal lelazítják a kezeimet. A combomat természetesen nem, mert a felületkeményítés miatt annak szilárdnak kell maradnia. Ezeknek a masszásoknak megvan az eredménye. Korábbi versenyéveim során soha nem gondoltam volna, hogy ekkora a jelentőségük.
– Az étkezés jelentősége is nagy?
– Ez egyértelmű. Étrendem összeállításában is komolyan készülök az Európa-bajnokságra. Heti, meghatározott étrend szerint ehetek. Most 106 kg vagyok. Öt kilogrammot fogytam az előző hónapokban. 114 kg-mal indultam még a tavalyi Japán Nagydíjon. De nem éreztem jól magam ebben a súlyban. Most sokkal gyorsabb lettem.
Fogyásom kapcsán azonban arra komolyan oda kellett figyelni, hogy a súlyvesztés ne járjon erősségi szintről való leeséssel.
Több évvel ezelőtt volt egy komoly egészségügyi problémám, ami miatt 20 kg-ot adtam le. Ezután nem volt egyszerű visszajöni erőnlétileg. Sikerült. Most azonban súlyt vesztettem, az erőnlétem pedig még nőtt is.
A lelki K.O. kihat a versenyzésre
– Úgy tudom, a mérkőzései előtt kiemelten fontosnak tartja a lelki összeszedettséget is.
– Igen. Tavaszra végre sikerült túltennem magam magánéleti problémáimon, amelyek főként abból adódtak, hogy én tartom el a versenyzésem, nem szponzori háttérrel indulok. Most megnyitottam saját üzletemet. Igaz, az ezzel együtt járó intéznivalók hada sokat kivesz belőlem. Ettől függetlenül azonban a napi 5 óra edzésnek meg kell lennie.
– És a kiegyensúlyozott magánéleti háttérnek is…
– Így van. Nekem fontos, hogy úgy menjek ki küzdeni, hogy rendben van a magánéletem, ellenkező esetben nem tudok teljes mértékben összeszedett lenni. Sőt, még fontosabb, hogy a szeretteim, a szüleim, barátaim és szurkolóim ott legyenek a versenyemen. Ez doppingol. Így jobb teljesítményre vagyok képes.
A japán mérkőzéseken több mint 30 ezer néző volt, ezt imádom. Nekem jót tesz a nagy közönség, nem vet vissza. Még harc közben is hallom a nekem drukkolók táborát.
– A május végi megmérettetésig már csak AZ edzés van, vagy némi kikapcsolódás is belefér.
– Az utóbbi hetekben nagyon komoly terhelésnek voltam kitéve, a túledzettség pedig szintén nem jó. Egyébként pénteken (május 12.)indulok Hollandiába, két okból is. Edzeni a Kamakura dojó-ban, valamint a K1 gálára szurkolni Karacs Attilának. A kikapcsolódás pedig csak mértékkel iktatható be a küzdősportoló életébe közelegő mérkőzés előtt. De, azért szerintem, ha már Amszterdamban vagyunk, nem hagyjuk ki, hogy belenézzünk a holland éjszakába is.