Attila az idei évben a februári, hazai K-1 selejtezőn végigverekedte magát Daniel Waciakowsk-n, Nagy Tiboron és Aute Varnicán. A májusi keceli totalfight-on pedig a román Bogdan Neagu-t ütötte ki. Minden mérkőzésén fölényesen, magabiztosan nyert, és ellenfelét már az első menetben KO-val letudta.
Az Aramis Sport klubban edzésen látogattuk meg Karacs Attilát, és kérdeztük őt és edzőjét, Dr. Kovács Lászlót. A téma nem volt más, mint a május 13-i, hollandiai Amsterdam Arénában megrendezésre kerülő K-1 Grand Prix előtti felkészülés. De szó esett a sportággal járó sérülésekről, fájdalomérzetről, nem maradt ki a magánélet és a jövőbeni célok.
A beszélgetés több részletben lesz olvasható itt a budamagazin.hu-n.
Edzőhelyszín
A sportklubba lépve már a bejárati ajtóban hallani a súlyzók csattanását. A folyosóval szemben bokszring, előtte egy sportoló kemény rúgásokat mér a boksz zsákra. Fújtató, megizzadt férfi lép ki a keskeny folyosó kis edzőterméből, és tart a mosdó felé. “Hová mész, mondtam már, hogy nincs vége. Nem lazsál, irány vissza” – ordítja utána egy mély hang. “Folytatni, mi … ütött belétek, még van egy sorozat, nem érdekel, hogy kivagytok” – teszti hozzá az edző. A súlyzók között három sportoló edz.
Karacs Attila pólója csurom víz, de két edzőpartneréről, Brunner Tihamérról és Dobrai Mihályról is szakad a víz. Egymás után pakolják fel a súlyokat a fekvenyomó padra. Attila a súly alá fekszik, a homlokán gyöngyöznek az izzadságcseppek, a fáradtságtól megremeg a keze, de kinyomja a napi edzésadag végét.
A régi gyárépületben lévő újpesti edzőterem nem hiper-modern csigarendszeres kondi- és kardiogépekkel felszerelt, hanem a legegyszerűbb férfias, igazi izzadtságszagú edzőterem. Használattól megkopott súlyzók a földön egymás mellett sorakozva, akár egy eldugott amerikai hárlemi edzőhely. De belépve egyből érződik, hogy itt kemény edzésről szól az élet, nem a színes energiaitalok kortyolása a wellnesgépen.
Attila leizzadva és megfáradtan lép ki a súlyzós teremből, a kérdés pedig máris nekiszegezett:
– Szerkesztői utasítás, hogy megkérdezzem, ilyen kisfiús arccal komolyan veszik-e, hogy lehet boldogulni a ringben?
Karacs Attila: Simán.
– A barátságos arc zord külsőt takar?
Karacs Attila: Á, dehogy is!
– Mit szól ahhoz, hogy a sajtó is úgy írt Önről, hogy a kedves arcú Karacs…
Karacs Attila: Nem látott még gyermekarcú gyilkost? Én egy jó arcú, ugyanakkor kegyetlen gyilkos vagyok a ringben, az ellenféllel – mondja Attila és elneveti magát.
Attila a hosszabb beszélgetés előtt két percet kér, hogy kifújja magát, a több mint két órás “gyötrő túra” után, miután edzője, Dr. Kovács László (egykori ökölvívó válogatott versenyző) útjára engedi őket.
A felkészülésről, edzésről
Brunner Tihamérral
– Hol tartanak a felkészülésben, mert május már nagyon közel van…
Dr. Kovács László: Túl vagyunk az alapozó edzéseken, a készségfejlesztési szakaszban vagyunk, a kesztyűzéses küzdelmek előtt. Attila esetében egy nagyon speciális és kombinált edzés szükséges. De én garantálom, hogy minden edzés után kész gladiátorok lesznek a fiúk.
– Ez mit jelent a súlyzós edzéseknél?
Dr. Kovács László: Fekvenyomásban 60-80 kg-ot, karozásban 40 kg-ot, ami nem tűnik soknak, de sok sorozatban. A napi edzések ideje két-két és fél óra. Attila esetében, ahogy majd egyre inkább közeledik a májusi verseny, úgy megyünk lefelé az edzésidőben. De, egy óra negyven perc alá nem fogunk menni.
Attila némiképp regenerálódott az edzés után, és csatlakozott a beszélgetéshez.
Karacs Attila: A tegnapi edzés is brutál volt. 400-as futópályán 6 km-t lenyomni. Ráadásul úgy, hogy rettentően és kínzóan cudar módon volt szétdarabolt a táv. Nekem nagyon idegörlő a futás, inkább egy kesztyűzés.
Dr. Kovács László: Pont ez a lényege, a táv szétdarabolása – szúrta közbe az edző, hozzátéve, hogy úgy igazán hatékony, nem egyben lefutni a 6 km-t.
Karacs Attila: Persze, hatékony. Több kisebb távban teljesíteni a 6 km-t. 800 méter, majd egy sprint, és ezt variálni. Ja és úgy, hogy közben ordítanak a hátad mögött, hogy gyerünk, gyerünk. Nem egyszerű.
Pihi
Dr. Kovács László: Hát igen, a futás az akaraterő próbája is.
– Amilyen szinten már Attila tart, egyre nehezebb hozzá illő edzőpartnert találni?
Dr. Kovács László: Tény, hogy nem egyszerű. Korábban már volt Dél-Afrikában edzőtáborban, és most is gondolkodunk thaiföldi edzésen.
– Alexey Ignashov szerint egy hosszabb idejű thaiföldi kemény thai boksz “edzéskörút” elengedhetetlen a K-1-ben való sikeres boldoguláshoz.
Dr. Kovács László: Egyértelmű, hogy nem válik hátrányára a sportolónak, de ennek megvalósítása sok dolog függvénye. Attila esetében azonban inkább arra irányul a törekvésünk, hogy nagyobb versenysúlyt érjünk el nála.
Ehhez Attila is csatlakozik, bizonygatva, hogy ő mindent megtesz ezért. Mindent megeszik, nem válogat, és ezt napi többször teszi.
Karacs Attila: Pedig én eszek, naponta sokat, sokszor.
– De, gondolom hamburgert sült burgonyával, majd epershake-kel nem ehet? – kérdezem edzőjét.
Dr. Kovács László: Hát, nem a legjobb menü. Komolyra fordítva a szót: szénhidrát, szénhidrát, szénhidrát, ez Attila menüje, egészséges életmód szerinti étkezéssel. Legalább napi ötször kell ennie, előre elkészített kiporciózott adagokat. És persze nem annak alapján, hogy mikor és éppen hol éhezik meg. De, azaz igazság, hogy Attilának nagyon gyors az anyagcseréje. Négy éve, amióta edzem dolgozunk azon, hogy felmenjenek rá a kilók. De, ha végre fel is szed 3-4 kg-ot, egy hónap múlva ledobja a szervezete. Lehet, hogy ennek fiatal kora az oka, és később ez majd beáll.Pedig a K-1 nemzetközi világában 110 kg alatt nincs eredményes sportoló. Attila most 100 kg körül van, de ezt szeretnénk feltornászni.
– Valahogy Musashi-ra is rámentek a kilók.
Dr. Kovács László: Igen, de hogy. Gondolom koksszal. Mi nem élünk ilyen szerekkel, nem akarjuk kihasználni azt az előnyt, amit az ilyen anabólikus szerek adnak. Én hiszem azt, hogy a K-1-ben 25 éves korára érik be egy sportoló. Addigra a sok versenytől, ami már egy sportoló mögött van, megkeményedik az ember, igazi harcos lesz. Tapasztalt küzdő, aki átlátja a küzdelmet, és ésszel küzd.
Folyt.köv…
A májusi, hollandiai K-1 GP tervezett összecsapásai
– K-1 szabályrendszer szerinti küzdelem lesz:
A honi Fikri Tijarti és a belga Murat Derecki összecsapása.
– K-1 Max szabályrendszer szerinti fight lesz:
A holland Ramon Dekkers és a szintén holland Joerie Mes között, valamint a holland Gago Drago és Ray Staring között.
– K-1 csata lesz: a fehérorosz Alexei Ignashov és a cseh Peter Vondracek között, a svájci Bjorn Bregy és a francia Freddy Kemayo között, és a holland Benazous harcol majd Karacs Attilával.
– Super Fight-ot vív majd: a holland Semmy Schilt honfitársával Loyd van Dams-sel harcol, Ernesto Hoost hazai földön pedig az amerikai Bob Sapp-pel csap össze.
– Super Fight küzdelemben: a holland Remy Bonjasky-t és a francia Jeromme Le Banner-t láthatja majd ringben a közönség a döntő előtt.