El Guapo azt jelenti: "A jóképű". Bas Rutten annak idején úgy gondolta, hogy jópofa dolog lenne, ha ezt a becenevet választaná. Azóta, ha belép a küzdőtérre, így mutatják be: a legjóképűbb ketrecharcos…
“Törekedj az egyszerűségre, kerüld az őrült ötleteket, és minden támadásod legyen kőkemény! Felejtsd el a gyenge technikákat!” – Így hangzik Bas Rutten filozófiája
A ketrec királya
|
Kick-box-szal kezdte, de később Japánba ment, és a Pancrase szervezet legendájává vált. Brutális tenyeres támadásaival és könyörtelen térdtechnikájával vált híressé. Miután elfoglalta a King of Pancrase trónját, az UFC-hez állt, és két nagy név (Tsyoshi Kohsaka és Kevin Randleman) legyőzésével, a szervezet nehézsúlyú bajnoka lett.
Mindössze 100 kg-os volt ekkor.
– Miért hívnak El Guapo-nak?– Én neveztem el így magam. Láttam “A három amigo” című filmet, amiben szerepelt egy igazán ronda mexikói bandita, akit így hívtak. Úgy gondoltam, jópofa dolog lenne, ha ez lenne a becenevem – azóta ezt használom. Mindez csupán móka, nem kell komolyan venni!
– Meg kell vallanom, lenyűgöznek a holland harcosok. Kemények, gyorsak és határozottak. Mit gondolsz, mi tesz bennetek ilyenné?– Nem igazán tudnám megfogalmazni. Azt akarod hallani, hogy bizonyítani akarunk, mert ilyen kicsi az országunk??? Én nem így gondolom, mégis sokan erről kérdeznek. Az eddigi legviccesebb kérdést Japánban szegezték nekem. Azt tudakolták, hogy igaz-e, hogy a húsban, amit Hollandiában elfogyasztunk, különleges hormonok vannak? Jót nevettem.
– Úgy hallottam, egészségügyi problémáid voltak. Rendbe jöttél már?– Minden rendben van. Sokat ki kellett hagynom, de már teljesen jól érzem magam.
– Milyen stílusokat űztél? Van valamilyen öved? Kit tartasz a mesterednek?
– Taekwon-do-ban két danos, kyokushinban szintén két danos vagyok. Thai-boxban sárga nadrágos – csak vicceltem
Kyokushin All Round Fighting 5. fokozatot (Takahashi legyőzése után) kaptam. Sok dolgot magamtól tanultam meg. A támadás trükkjeit és sok más fontos technikát a holland Breda városában található Mean Ho Gym-ben tanultam meg. Chris Dolman is sokat tett értem. Tőle lestem el a földharc fogásait.
– Mi a kedvenc “fogásod”?– Testre mért K.O.
– Sokan azt mondják, igazi harcművészek nem szállnak ringbe ketrecharc versenyeken. Mit gondolsz erről?– Nem izgat, mit mondanak. Ezek az emberek túl gyávák ahhoz, hogy a küzdőtéren méressék meg magukat, és az ilyen kijelentésekkel csak kifogást keresnek maguknak. Mindenki tudja, hogy edzeni és küzdeni, két teljesen különböző dolog. Vannak az úgynevezett “dojo fighterek” – ők nagyon jók az edzőteremben, de ha nyomás alatt kell küzdeniük, nem tudnak teljesíteni. Mi lehet jobb helyszín a bizonyításra, mint a ring, a tatami vagy a ketrec?
Én azt mondom, aki nem mer kiállni egy viadalra, az nem igazi harcművész. Mi lenne jobb alkalom a bizonyításra, mint a versenyzés? Ha csak edzel, és nem küzdesz, nem lehetsz biztos abban, hogy adott körülmények között meg tudod magad védeni – mondjuk az utcán.
– Sokan azt mondják, hogy a ketrecharc rendezvények sosem lesznek olyan népszerűek, mint az ökölvívó események. Mi a
véleményed erről? Minek kellene változnia ahhoz, hogy a kevert harcművészeti rendezvények is elérjék azt a népszerűséget?
– Sok ember nem érti, miről szól az MMA. Az ökölvívást könnyű megérteni: megütsz valakit, és az eldől. Az ütéseket mindenki érti. MMA-ban nagy szerepet kap a földharc, amit azok, akik sosem versenyeztek, nehezen értenek. Amikor például az ellenfelem egy nyerő fojtásba, vagy feszítésbe kényszerítem, és ütögeti a padlót, sokan azt mondják: “Mi ez? Már vége? Biztosan kamu az egész!” Ők nem tudják, hogy ilyen fogásokkal könnyen eltörhetünk csontokat,
elszakíthatunk izmokat. Amíg az emberek nem értik az MMA-t, addig nem lehet olyan népszerű, mint az ökölvívás. Ráadásul a boksz már réges rég jelen van. De javulhat a helyzet az új szabályokkal, amelyek még látványosabbá teszik ezeket az összecsapásokat.
– Kik az általad leginkább tisztelt harcosok?– Sakuraba, Duane Ludwig, Ramon Dekkers, Nogeira, Heith Herring.. a fenébe is, nagyon sokan vannak!
– A meccseidet nézve feltűnt, hogy sok nyitott kezes támadást indítasz. Véleményed szerint a ökölhasználat nem annyira hatásos mint a nyitott tenyér?
A jóképű..
|
– Az ökölhasználat igen hatékony. Bárki, aki az ellenkezőjét állítja, nem tudja miről beszél. De: ha ököllel mérsz ütést – pl. koponyatetőre -, vagy bárhová a koponyán, akkor valószínűleg eltöröd a kezed. Ha tovább megy a küzdelem, akkor emiatt nagy gondjaid akadhatnak. Ezért is használnak kesztyűt, amely nem a fejet, hanem a kézfejet védi.
Tenyérhasználat bizonyos esetekben jól alkalmazható támadáskor. A fej hátsó részére, vagy amikor az ellenfeled magasabb nálad. Így nem töröd el a kezed olyan gyorsan, ám még mindig van rá esély. Velem is megtörtént.
– Tegyük fel, hogy ketrecharcos akarok lenni. Mely harcművészeti stílusokat ajánlanád nekem, amelyeket érdemes elsajátítani?– Szabadfogású birkózás, thai-box, és ju jitsu – gi nélkül.
Comments
comments