Kiemelt hírek

Shotokan karate: a világ egyik legnépszerűbb stílusának erősségeiről

2014. december 5. | szerző SzlobMil | Karate

Hogy jobban megértsük a karatét, képzeljünk el egy almafát. Ez lesz a karate fája, melynek gyökere Kínából ered. Az elsődleges harcias technikákat innen egy kis szigetre, Okinawára ültették át, évek százai alatt. A dolog, amit mi ma karaténak hívunk, innen származik. Ez a fa iszonyatos iramban növekszik… Törzse is szélesedik, de a növekedés inkább vertikális irányban zajlik. Ahogy a fa nő, megjelennek rajta az ágak. Az egyik ág vastag, a másik vékony. Van, amelyik lentebb helyezkedik el, és van olyan is, ami a tetején (ugye értik, mire gondolunk?). A növénnyel egyetlen dolgunk van: vigyáznunk kell rá…

alma

A karate fája

…Vizsgálgatnunk, táplálnunk kell. Néha meg kell gyógyítanunk. Növekedésre kell bírnunk. Meg kell védenünk. Vizet kell adnunk neki. A kártékony bogarakat el kell távolítanunk róla. Néha le kell vágnunk belőle. Hogy mi ezzel a célunk? Természetesen, hogy megjelenjenek rajta a fényes, egészséges, ízletes almák!

A fa egyik prominens, vastag ága a shotokan karatét jelképezi. Vizsgáljuk meg jól az erősségeit, és hagyjuk figyelmen kívül a gyengeségeit (a pragmatikus önvédelem hiánya, az ízületekre és az alsó hát izmaira nehezedő nagy teher), hiszen egyik ág sem tökéletes, de mindegyik ág nagy jelentőségű, ellenkező esetben ugyanis le lettek volna vágva. Következzen tehát a shotokan karate négy legnagyobb erőssége, Jesse Enkamp szerint:

1. A stílus globális, szinte “világuralomra” tör

karate

Bárhol is járunk a bolygón, szinte minden városban találunk majd shotokan dojót az egyik sarkon. Nagy előnye, hogy a világon szinte bárhol, bármikor űzhetjük. Ráadásul olyan, mint egy McDonald’s: mindenhol ugyanolyan. Ezt a tulajdonságát annak a pár japán fiatalnak köszönhetjük, akiket pár évtizede misszionáriusként világkörüli útra küldtek, egyetlen céllal: hogy terjesszék a shotokan igéjét. Egy shotokanos fordított ütés shotokanos fordított ütésnek számít, bárhol is járunk.

2. Nagy a mozgástartomány

spinkickmain-728338

Vitathatatlan, hogy a shotokanos mozdulatok kissé túlzottak. Mély alapállások, toronymagas fejrúgások, hosszú ütések, nagy lépések, hangos kiáltások – ezekről is szól a shotokan.

A stílus képviselői más karatestílust (goju-ryu, wado-ryu vagy shito-ryu) könnyen megtanulhatnak, hiszen a kezdetekben “csak” le kell rövidíteniük a mozgástartományt.

3. A csodálatos “kussolj, és eddz” mentalitás

kanazawa-butterfly-kick-1977

Egy japán mester egy japán módján tanít minket. Mint már fentebb említettük: a shotokan-t a kezdetekben japán delegáció tanította a nyugati világnak, míg a karate többi ágát Japánban tanult, de nyugati állampolgárok tanították a nyugatiaknak, ami hatalmas különbség. Ez azt jelenti, hogy a shotokan szinte páratlan kultúrával rendelkezik, az edzések alapelve pedig a következőképp foglalható össze: Fogd be a szád, és eddz!

4. Történelmi kincsek és érdekes tények

Igaz-e az az állítás, hogy a Gojushiho Sho és a Dai (shotokan katák) neveit direkt felcserélték, mert az egyik híres nagymester egyszer véletlenül felcserélte őket egy versenyen? A shotokanos Wankan vagy a Sochin vajon miért különbözik annyira a többi stílusétól? A shotokanban számos érdekes és szórakoztató történelmi és technikai dolog van, ami még feltárásra vár.

Forrás: karatebyjesse.com

Comments

comments

Minden vélemény számít!

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.