Kiemelt hírek

Shihan Horatiu az egy és igazi Kyokushin Karate lényegéről és missziójáról

2014. július 14. | szerző SzlobMil | Kyokushin Karate

Exkluzív interjút adott lapunknak a többszörös nemzeti kata és kumite bajnok Shihan Horatiu Adrian NEAGOIE PhD. (5. DAN) a nagyszebeni Kyokushin-élet vezetője, a soron következő Kyokushin Karate Európa-bajnoksághoz kötődő eseménysorozat főszervezője. Mint kiderült, a harcos azért csatlakozott az IKOK Sosai-hoz, mert szerinte egyedül ez a szervezet oktatja és népszerűsíti leghívebben a kyokushin karate alapítójának, Masutatsu Oyama Sosai tanításait és filozófiáját.

Shihan Horatiu nagyon kedves, de iszonyatosan kemény is egyben

Shihan Horatiu nagyon kedves, de iszonyatosan kemény is egyben

Shihan Horatiu Adrian Neagoie: Isten hozott mindenkit a Tradicionális Kyokushinkai Karate Nemzetközi Nyári programsorozatában! Három nagyszabású rendezvényt rendezünk egymás után: a 7. IKO Kyokushinkaikan Nemzetközi Nyári Gasshukut, a 4. IKO Kyokushinkaikan Európa-bajnokságot, valamint a 7. IKO Kyokushinkaikan Nemzetközi Éves Danvizsgát. Az eseménysorozat házigazdái a Román IKO Kyokushinkaikan Sosai Branch és a nagyszebeni Musashi Dojo, július 16-tól 20-ig Nagyszebenben, ami 2007-ben az Európai Kultúra Fővárosa volt. Az eseményeket Sosai Masutatsu Oyama életének, szellemének, áldozathozásának legnagyobb eredményeinek szenteljük, amelyek mind Yoshikazi SUZUKI Kancho felügyelete alatt állnak, és jómagam, illetve a közreműködő mesterek által irányítottak. Dobbanjon szívünk a Kyokushin útján!

Ikok budomagazin11

budomagazin.hu: Hány ország képviselőit várják a nagyszabású eseményekre?

Shihan Horatiu Adrian Neagoie: Körülbelül tizenöt ország jelenlétére számítunk. Sokan bejelentették már részvételi szándékukat, de a mai nehéz pénzügyi helyzetnek köszönhetően sajnos némelyiküknek le kellett mondania erről.

budomagazin.hu: Ez egy speciális év, dupla évfordulóval. Miben lesz más ez a verseny, mint a többi?

Shihan Horatiu Adrian Neagoie: Amint azt a kezdetek kezdetétől kiemeltük; ez az év valóban különleges, hiszen a Kyokushin Karate fennállásának 50. évfordulóját ünnepeljük, Masutatsu Oyama Sosai pedig már 20 éve nincs köztünk! Nemcsak ezek az események a fontosak, hanem maga az esztendő is, mert rendkívül spirituális jellegű. Szellemi értelemben véve a 2014-es esztendő egy nagy 20 éves, és egy még nagyobb, 50 éves ciklust foglal magában, ami hatalmas változásokat idézhet elő nem csak a Kyokushin, de az egész világ érdeklődési területében. Ha ezt a mondatot sikerül belevésni az agyunkba, akkor rövidesen ismét lesz alkalmunk beszélni róla. Az emberek elkezdték meggondolni magukat: egyre többen térnek vissza a gyökerekhez, és sokan kezdik megérteni, hogy Sosai mesteré az a helyes út, amely mélységesen megváltoztatta ez életüket. Húsz évünk volt a legmélyebb kutatásokra és arra, hogy megtaláljuk a járható ösvényt. A legtöbb mester megváltoztatta Sosai Kyokushin karatéjának lényegét, mert a többi ember jóléte helyett inkább saját magukra koncentráltak. Igazából ez volt a kívánatos gondolkodásmód, mert így az eszes karatésok dönthettek a jó és a rossz között. Ők már már igénylik azt, hogy visszatérhessenek a gyökerekhez, szeretnének ugyanabban a hajóban evezni, ugyanazon cél felé sodródni egészen addig, amíg az univerzum végzi a dolgát.

Shihan Horatiu 06

Shihan Horatiu Adrian Neagoie oktat

budomagazin.hu: Tudjuk, hogy a versenyt megtiszteli a Kyokushint alapító Sósai OYAMA leánya is. Milyen értékeket képvisel ma az IKOK SOSAI szervezet?

Shihan Horatiu Adrian Neagoie: Az IKO Kyokushinkaikan egy világméretű jelenség közepébe csöppent: most éppen a Kyokushin világ összegyűjtése zajlik – egy olyan világé, amilyen Sosai Mas Oyama idjén is létezett. Ennek képviselői, Kuristina Kikuko Oyama és Yoshikazu Suzuki Kancho hatalmas feladat elé néznek: meg kell tartaniuk a tradicionális utat, amelyet Sosai Mas Oyama kövezett ki, miközben a magukat “Kyokushin szervezetnek” nevező szemfényvesztők lealacsonyítják ennek az útnak a fontosságát és szellemiségét. Egyébként Yoshikazu Suzuki Kancho igazán speciális egyéniség; az elmúlt 20 évben ritkán láttam ilyen szerény Kanchót, főleg ilyen magas pozícióban. Ő testesíti meg azt az emberi lényt, akit az igazi Kyokushin edzés nevelt ki úgy, ahogyan azt Sosai mindig is szerette volna. Segíteni fog nekünk a nemzetközi nyári eseményeinken, amelyekbe beleteszi szívét, testét és szellemét.

Yoshikazu SUZUKI és Kuristina Kikuko OYAMA

Yoshikazu Suzuki és Kuristina Kikuko Oyama

budomagazin.hu: Hogy látja ma a kyokushin karate jelenét és jövőjét?

Shihan Horatiu Adrian Neagoie: Egyre több ember ismeri fel azt, hogy a mai Kyokushin edzések jelentősen eltérnek attól, amilyenek a múltban voltak. Egy rendszer akkor fejlődik, amikor tényleg fejlettebbnek néz ki – külső szemmel. Sajnálatos módon a legtöbb kyokushin szerveződés csak kumitére és a hozzá a köthető módszerekre építi az edzéseit, elfeledve a kyokushin edzések többi alappilléreit. Ha alaposan megfigyeljük az edzéseiket, akkor arra a következtetésre jutunk, hogy egyszerűen csak kick-bokszolnak. Vannak, akik még gíjüket is levetik, és pólóban, rövidnadrágban edzenek. Ez már nem Kyokushin. Mit tud az az ember elmondani a san-danról, ha még egy pinan sono go-t sem képes megcsinálni? Mi a helyzet azzal a Go-dan-al vagy a Roku-dan-al, akinek még egy dojója sincs? Branchük kellene, hogy legyen. Egy olyan dojo, ahol 20 fehér vagy narancs öves edz, sokkal erősebb annál, ahol 10 fekete öves, hiszen több lehetőségük van a fejlődésre. A jelennek és a jövőnek egybe kell olvadnia. A jövő nem bizonyos elemek elvételéről, hanem új elemek hozzáadásáról szól, ami a régi rendszerre épül. Amint mondtam: az emberek nem hülyék; az IKO Kyokushinkaikan egy jól átlátható szervezet, nyitva áll mindenki számára, aki szeretné gyakorolni Sosai Mas Oyama karatéját. De persze a színvonalról is szól a jövő. A legtöbb magát Kyokushinnak nevező csoport egyre lejjebb adja ezt a színvonalt annak érdekében, hogy több tagot szerezhessen magának – de ezek a tagok negatív viselkedést tanúsítanak. Olyan emberek is vannak ezekben a csoportokban, akikből 15-30 perces vizsga alatt akár még Go-dan is lehet! Ez mennyire igazságos? Az IKO Kyokushinkaikan ettől függetlenül előbb-utóbb egy napon újra a Kyokushin Világ Közepe lesz. Nyilvánvaló, hogy a kyokushin karate utat talál magának valamikor, ez a folyamat pedig már el is kezdődött. Minden a viselkedésmódról szól – arról, hogy megőrizzük Sosai örökségét, magas elvárásait az emberek jobbá tétele miatt. Azért, hogy erős karaktereket neveljünk és hogy megőrizzük Sosai tanításait és filozófiáját.

Sosai Mas Oyama  (1923 - 1994)

Sosai Mas Oyama (1923 – 1994)

budomagazin.hu: Csak az eredeti, tradicionális technikai elemeket kell megőrizni, vagy ki kell nyitni a kapukat és a legújabb sporttudományos elemeket is bele kell építeni? Vagyis kizárólag hagyományőrzés vagy a hagyományok mellett újítás és reform is szükséges a jövő építéséhez?

Shihan Horatiu Adrian Neagoie: Ezt nagyszerű nézőpontnak tartom. Mindig elmondom a tanítványaimnak és az instruktoroknak: “Minden a Kyokushin Misszióval kezdődik és végződik!” Lényegében az erős jellemek építése a társadalmunk javára történik. A legtöbb ember csak azért edzi magát, hogy fizikailag erős legyen, de ez csak egy kis része az edzések egészének. A megoldás roppant egyszerű: tanulás, tanulás és tanulás! Amikor elérjük azt a szintet, hogy már felismerjük a különbséget a tradicionális és a modern elemek között, az személyes fejlődésünk egyik nagy mérföldkövét jelenti majd. Az instruktor feladata az, hogy az irányítása alatt lévő karatéka megértse azt, hogy mit jelent az, ha valami tradicionális; de erre saját maga kell, hogy rájöjjön. Ugyanez a helyzet a modern edzésmódszer elemeivel. A tradicionális elemek megtartása nem azt jelenti, hogy nem fejlődünk, hanem hogy elménkben és lelkünkben tisztázzuk, miért is csináljuk mindezt, miért vagyunk itt, honnan indultunk, melyik a helyes út. A tradicionális és a modern, tudományos metódusok kombinálása a helyes megoldás a jövőbeni fejlődésünkhöz, egyéni, illetve csoportos szinten is. Ezeken az elemeken kívül létfontosságú még megérteni azt is, hogy minden instruktor egyben vezető is kell, hogy legyen – mégpedig azért, hogy követendő példát mutasson edzéseivel és iránymutatásával, és hogy jövőbe tekintő gondolkodásmódja legyen.

Shihan Horatiu 04

Shihan Horatiu Adrian Neagoie a legutóbbi szemináriumán

Nagy értéket tulajdonítok a versenyeknek, a jó harcosok és bajnokok felnevelésének, de az igazán nagy szó az, amikor tanárként olyan nagy és pozitív hatással vagy egy másik ember életére, hogy egy ponton oda jutsz, hogy tanítványod túlszárnyal téged a fejlődésben. Van egy kitűnő tanítványom, aki azt mondja, hogy a Kyokushin edzés hozzásegíti őt ahhoz, hogy ő legyen a világ egyik legjobb agysebésze! És biztos vagyok benne, hogy valóra váltja álmát, és ő lesz a legjobb! Vannak olyan emberek is, akik társadalmunk vezetőivé váltak a Kyokushin Edzés Rendszere miatt. Szeretem azt mondani, hogy a Kyokshin a tökéletes Oktatási és Képzési Rendszer! Ha megfelelően csinálja valaki, akkor biztos, hogy változást idéz elő életében! Sosai Masutatsu Oyama egy tökéletes rendszert hagyott ránk, ezért őrizzük meg úgy, ahogy átadta nekünk!

Yoshikazu Suzuki Kancho és Horatiu Adrian Neagoie

Yoshikazu Suzuki Kancho és Shihan Horatiu Adrian Neagoie

budomagazin.hu: Van a versenynek speciális mottója, üzenete?

Shihan Horatiu Adrian Neagoie: Igen: dobbanjon szívünk a Kyokushin útján!

Comments

comments

Egy komment

  1. Oldal hivatkozás: Egy aranyat és egy bronzot hoztak haza a HEGYEM harcosok az IKOK EB-ről Budomagazin.hu

Minden vélemény számít!

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.