Kiemelt hírek

Lendületben Musashi kétkardos vívóstílusa

2013. január 22. | szerző akadmin | Iaido

Tevékeny jelen, biztos jövő – A Niten Magyarország Dr. Sófi Gyula vezetésével sikeres évet zárt.

 

Musashi kétkardos vívóstílusát 2011. márciusától tanulhatják az érdeklődők a Hyoho Niten Ichi Ryu Magyarország keretein belül. Dr. Sófi Gyula schibucho kérdésünkre elmondta, hogy az iskola életében 2012-es év volt az első teljes év, amely végig olyan eredményeket, sikereket hozott, amelyek a hazai kétkardos vívás jövőjét biztos alapokra helyezték.

Dr. Sófi Gyula mester és Iwami Toshio soke

– Melyek voltak a szövetség legnagyobb 2012-es eseményei?
– A Hadtörténeti Intézet felkérésére 2012. február 11-én – japán harcművészetekben, történelemben járatosak számára “kötelezően” ismert dátum – Japán nemzeti ünnepén harcművészeti bemutatót tartottunk Musashi egy- és kétkardos kenjutsu technikáiból, és egy előadás keretében ismertettük Musashi életének és stílusának legfontosabb elemeit. A bemutatót a japán Nagykövet úr, és Hende Csaba Honvédelmi miniszter úr is megtekintette, a több mint ezer látogató társaságában.
2012. márciusában új, 180nm-es kizárólag általunk használt dojo-ba költöztünk, ahol a korábbihoz képest jelentősen nagyobb térben, és szinte luxus körülmények között tudunk gyakorolni, edzeni, kora reggeltől a késő esti órákig.
Április 14-én a japán Honbu meghívására részt vettünk a Musashi által “törött csónakevezőből faragott karddal” vívott híres párbaj 400. évfordulajó emlékére megrendezett bemutatón Kokurán. A bemutatóhoz kapcsolódóan a nagymester egy héten át, a “szokásos” napi 7-8 órában, intenzív képzésben is részesített a lakásánál lévő privát dojojában. Ekkor fogalmazta meg kérését, hogy a 2013-as európai szeminárium Budapesten kerüljön megrendezésre augusztusban.
Iwami Toshio soke, Miyamoto Musashi XI. örököse, a Hyoho Niten Ichi Ryu kenjustus iskola vezetője és két asszisztense 2012 augusztus közepén érkezett hazánkba, hogy a nemzeti ünnepünk előtti hétvégén az európai kétkardos vívókat tanítsák a kenjutsu titkaira.

Természetesen a magyar deshik (tanítványok) külön, kemény szeretetben is részesültek, a nagymester egy héten át napi több órában vezette edzéseinket a magyar Honbuban. Iwami nagymester azonban nemcsak a harcművészet elkötelezett nagykövete, a korábbi beszélgetéseink alapján kíváncsi volt a magyar tájra, kultúrára és ételekre is.


Ellátogattunk a Hortobágyi Nemzeti Parkba, (titokban) vívtunk a Szent István Bazilika kupolájában is, miközben megcsodálta a csodálatos panorámát. Étkezéseinket kizárólag hagyományos magyar éttermekben volt hajlandó vendégünk lenni, kedvenc étele a cigánypecsenye lett, kedvenc, de mértékkel fogyasztott italát nem árulom el :)


A szemináriumra minden olyan országból érkezett tanuló Európából és az USA-ból is, ahol van “niten jelenlét”. Elsősorban a magyar résztvevők létszáma miatt három külön csoportot is ki kellett alakítani, egyet külön a magyar tanítványoknak, egyet a külföldieknek, és a harmadikat, Iwami nagymester vezetésével, az országképviselő mestereknek.
– Mit vár 2013-tól?
– A Niten széles körű megismertetése, és a vidéki dojok megnyitása érdekében féléves intenzív szeminárium sorozatot indítottunk el, amelynek résztvevői a kurzus végére – jó eséllyel – elsajátítják a stílus alapjait, és a magyar Honbu személyes támogatása mellett előbb-utóbb elindíthatják saját edzőtermüket.

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.