Kiemelt hírek

Kyusho jitsu, amely tiszteli az Univerzum törvényeit

2013. július 9. | szerző akadmin | Egyéb

Négynapos kyusho programsorozat várja Magyarországra a világ harcművészeit augusztus elején. A páratlan rendezvény, az I. EKA Kyusho Kongresszus, elsősorban az Életpontok és azok harcközbeni használatának ismereteit kívánja megosztani, valamint nagy súlyt fektet az emberi test és psziché, a harcművészetekkel való kapcsolatának vizsgálatára is. Ezzel kapcsolatban beszélgettünk Szénási Zsolttal (8. DAN), a rendező Európai Kyusho Akadémia (EKA) egyik szakmai alelnökével, vezető instruktorával.

Valahol azt olvastam, hogy a kyusho (DinMak) minden harcművészet és küzdősport alapja – amolyan „univerzális fundamentum”. Mit jelenthet ez?

– Az ember esendő, a természet hatalmas. Ha megismerjük, megértjük és magunkévá tesszük a világegyetem működésének általános és legfontosabb szabályait, nemcsak növeljük túlélési esélyeinket, hanem nagymértékben meg is könnyíthetjük életünket. Ha mindig az erőnket akarjuk bizonyítani – és ezt legfőként az Univerzum erejével szemben tesszük – rendkívüli mértékben megnehezítjük saját dolgunkat.

Vagyis a kyusho lehet az egyik eszköze annak, hogy megértsük az univerzális törvényeket?

– Igen. A kyusho gyakorlása ugyanis megismerteti velünk a betartandó és követendő, legfontosabb természetes alapelveket. Ezeket elsősorban – miután harcművészek vagyunk… – a küzdelem szemszögéből vizsgáljuk, de nyilvánvaló a civil életünkre gyakorolt pozitív hatás is.

Miért fontosak az anatómiai ismeretek a kyushóban?

– Mert leginkább erre a tudásanyagra támaszkodunk. A kyusho jitsu a test energiaáramlásának megzavarására, megállítására az energiapályák (meridiánok), az idegpályák és azok bizonyos pontjainak, vagyis a test “életpontjainak” támadására koncentrál – ez a harcművészet lényege és alapja. A kyusho két legfontosabb élettani alapja a tradícionális kínai orvoslás (pl.: akupresszúra, akupunktúra), valamint a modern neurológia.

Ezek szerint a kyusho harcművésznek orvoslási ismeretekkel is rendelkeznie kell?

– Nem feltétlenül. Ez attól függ, milyen mélyen kíván elmerülni saját harcművészete, küzdősportja, vagy éppen az önvédelem tudományában. De ha valaki azt állítja magáról, hogy ő kyusho mester, akkor ez bizony egész életen keresztüli tanulást, kutatást kíván meg az adott területeken.

Hogyan született meg a modern kyusho?

– A „modern” kyusho jitsut George A. Dillman (10. DAN) alapította meg, aki mindmáig Amerika legsikeresebb karate-versenyzőjének számít. Fénykorában, a 70-es években találkozott Hohan Soken és Seiyu Oyata okinawai mesterekkel, akiktől megtanulta az addig csak családon belül továbbadott, titkosnak számító, katonai, harci technikákat. Ez volt az alap, amire építkezett. Dillman sokat tanult, gyakorolt, orvosi és anatómiai kutatásokat végzett, végül 15 év invesztíciójával letette a modern kyusho jitsu rendszerének alapjait. A “stílust” Magyarországra a jelenleg Kanadában élő Molnár László a magyar karate alapító tagja hozta be, aki Dillman mester elsőszámú tanítványaival edz.

A kyushónak is meg kell küzdenie a „szemfényvesztés művészeivel”?

– Fontos tisztázni, hogy ugyan Magyarországon egyre többen szerepeltetik magukat, mint kyusho oktatók, mesterek, hivatalos jogosultsága, hivatalos nemzetközi szervezete és hivatalos instruktori fokozattal, valamint kyusho danfokozattal rendelkező tanárai kizárólag a magyar alapítású nemzetközi szervezetnek, az EKA-nak vannak. Az EKA Magyarországon a Kyusho Jitsu egyedüli, hivatalos képviselője.

Mekkora szervezetről beszélünk?

– Az Európai Kyusho Akadémia egyre szélesedő körben – jelen pillanatban kilenc európai és négy tengerentúli országban – osztja meg az ősi tudás és a modern tudomány alapjain emelkedő rendszerét. Ezen túlmenően azt is kimondhatjuk, hogy a világon egyedülálló tematikájával, módszerével rendkívül hatékony módon tanítja és természetesen folyamatosan kutatja, fejleszti és rendszerezi a kyusho művészetét. Az EKA stílusképviselőin, országképviselőin, kutatási csoportjain keresztül összegyűjti, rendszerbe foglalja, építi a harcművészeti ágak legszélesebb köreit. Módszerével egy különleges „tudásspirál” jön létre, mely a benne szereplőket folyamatosan egyre magasabb szintre, elmélyültebb, szélesebb körű tudáshoz juttatja.

Az I. EKA Kyusho Convention – gondolom – szintén ezt a célt szolgálja…

– Igen, az esemény jó alkalom mindenki számára, hogy ízelítőt nyerjen az igazi és professzionális kyusho oktatási rendszerből.


Az EKA nemzetközi és hazai történetében mérföldkő lesz az augusztusi, I. EKA Convention, ahol komplex tudásbázis áll rendelkezésre minden harcművész számára, legyen az kezdő, érdeklődő, vagy tapasztalt kyusho instruktor. A programsorozaton olyan, a saját harcművészeti, vagy küzdősport águkban kiemelkedő mesterekkel találkozhatunk, mint Dr. Steve Stewart, Esteban Perez, Hanshi Adámy István, Németh Nyiba Sándor, vagy éppen Erdei Zsolt.

Bővebb információ:
www.kyusho-academy.com

PROGRAM

 



 

Comments

comments