Kiemelt hírek

Hm… Hogyan élte meg egy legendás harcos a budo átalakulását?

2014. április 24. | szerző SzlobMil | Interjú

Art Ishii 1954-ben kezdett el judóval foglalkozni, 1962-ben pedig már Air Force versenyeket nyert, miközben otthonában “ismeretlen barna öves” maradt… Erik Matsunaga interjúja egy szerény, de hatalmas tudású mesterrel.

“Ismeretlen barna övesként a Hollywood Dojóból sandan-okat (3. danos fekete öveseket) vertem az Air Force versenyein. Nem akartam elhinni. Ez volt a minőségi edzéseim eredménye” – mondta.

“Soha nem meséltem mestereimnek a sikereimről a hadseregben, ki is nevettek volna. Nem én voltam jó, hanem az edzéseim voltak eltérőek. Először, amikor bevittem egy ippont egy fekete öves ellen, azt hittem csak véletlen volt. De aztán megint megtörtént. Aztán megint. Nem tudtam megérteni. Aztán amint visszatértem kis dojómba, véget ért minden: egy “C kategóriás tanuló voltam, semmi különleges. A húszas éveimben úgy döntöttem, hogy elkezdem vizsgálni a stand-up harcművészeteket.”

Art Ishii (jobbra) és társai 1960-ban

Art Ishii (jobbra) és  Air Force csapattársai 1960-ban (Fotó: Art Ishii)

A “stand-up harcművészettel” akkor találkozott először (Az ún. „stand-up harc” a földharc ellentéte: a küzdő felek álló helyzetben csapnak össze egymással.), amikor még a seregben szolgált. Az egyik pilótának szüksége volt egy bokszpartnerre, és Art egyezséget kötött vele: “Ha megvert a ringben, utána ugyanannyi időt kellett eltöltenünk a tatamin, mint a szorítók között. Semmi esélyem nem volt ellene a bokszban, de neki sem sok a grapplingban, szóval sokat tudtunk tanulni egymástól, nagy volt a tisztelet egymás iránt.”

Art Ishii (második sor, bal oldal) 1980-ban Randy Williams Sifu (második sor közepe) vezetése alatt

Art Ishii (második sor, bal oldal) 1980-ban Randy Williams Sifu (második sor közepe) vezetése alatt

A katonaság után Art Wing Chun-t tanult Randy Williams Sifu irányítása alatt pár évig, majd Goju-ryuban is kipróbálta magát a Tenri Dojoban. “Az itt eltöltött négy év alatt egyetlen katát sem tanultam meg” – folytatja, “Az edzéseken tíz fekvőtámasz, két óra világszínvonalú sparring háromszor egy héten”. Vele edzett Guy Kurose Sensei is, aki a kollégiumban kumite bajnok volt. “Amikor Guy testvérével sparringolt, az maga volt csoda. Gyönyörű technikájuk volt és erős akaratuk.”

Guy Kurose Sensei (balra) Art Ishii-vel az 1980-as évek közepén. Fotó: Art Iishi

Guy Kurose Sensei (balra) Art Ishii-vel az 1980-as évek közepén. Fotó: Art Ishii

Ishii-t 1990 elején hívták először Sensei-nek, 40 éves karate tapasztalattal a háta mögött. Bár Art Okinawan karatét tanít, mindig hű maradt a sokrétű tapasztalatához, és gyakran oktat magas presztízsű vendégeket. “Rendszertől vagy stílustól függetlenül,” mondja, “A jó karate az jó karate. Két stílus különbözőnek tűnhet, ám mindannyian egy alapvető koncepciót követünk edzéseink során.”

Rei Fujikawa Sensei (ülve, balra) vendég instruktor, Hidetaka Nishiyama legendás kumite csapatának egyik tagja Art Ishii (ülve, jobbra) mellett 2012-ben

Rei Fujikawa Sensei (ülve, balra) vendég instruktor, Hidetaka Nishiyama legendás kumite csapatának egyik tagja Art Ishii (ülve, jobbra) mellett 2012-ben, Ishii saját dojójában

Idén Art Ishii már elmondhatja magáról, hogy hatvan éves tapasztalata van a karatéban, de nem felejti el, hogy honnan jött:

“A Hollywood Dojóban jól bántak velem a Senseiek, igazi úriemberek voltak. Nem csak azért voltak ott, hogy megverjék az embert vagy hogy bárkit megfojtsanak, hanem azért, hogy tiszteletreméltó generációt neveljenek fel.

Forrás: discovernikkei.org – Erik Matsunaga

Comments

comments

Minden vélemény számít!

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.