Kiemelt hírek

Ezért nem érdemes kesztyűt viselni karateedzésen

2015. január 8. | szerző SzlobMil | Edzésen

Sokan irtóznak a jóöreg “karatés fekvőtámasztól”, amit ököllel hajtanak végre. Ezek azok az emberek, akiknek még a puha pajzsok ütlegelése is elég nagy fájdalmat okoz, pedig azok általában lágy habból készülnek. Ennek ellenére felszakad tőle a bőrük, a vér elkezd csorogni, aztán fröcsögni. A probléma több kérdést is felvet: vajon tényleg ki kell tennünk puszta öklünket ekkora terhelésnek? Ökleink valóban a legjobb fegyvereink? Hogyan üthetnénk keményen, ha öklünk nem bírja? Viseljünk-e a dojóban fáslit, kesztyűt? A válaszok lentebb…

tm

Amennyiben az ember erőnléti, kondíciójavító edzést végez, viseljen nyugodtan védőfelszereléseket. De ha karatézik, akkor inkább ne. Persze a versenysport más tészta, de ha valaki egy átlagos teremben edz, a kesztyűk, bandázsok és fáslik több kárt okozhatnak, mint hasznot.

Fáj az ökle? Használjon makiwarát, hogy megerősítse az ízületeket! Valakiben jogosan merülhet fel a kérdés, hogy a bőrünk és ízületeink, csontjaink védelme miért rossz dolog a karatéban, és pontosan erről szól ez a cikk is. Hiszi vagy sem, a kesztyű mentálisan és fizikailag is megváltoztatja az edzést.

Íme nyolc indok, amit jobb, ha észben tart, ha ön eddig kesztyűben tréningelt: 

1. Kesztyűben dudálni ütni könnyű. Kesztyű nélkül ütni nehéz.

Tudnia kell, hogyan üssön kesztyű nélkül – a csukló és az alkar megfelelő, helyes tartása csak akkor rögzül be igazán, ha hozzászoktunk a fájdalomhoz.

2. Még a legextrémebb, legkeményebb harcosok is eltörik a csontjaikat néha.

im00010360

Fedor Emelianenko, a világhírű harcos mutatja harcban eltört kezét. Várjunk csak, lehet, hogy a versenysport mégsem más tészta? Sok harcos teljesen hozzászokik ahhoz, hogy kesztyűt visel, ezért megsérül akkor, amikor csak azt használja, amivel született…

3. A kesztyű megzavarhatja a távolságtartásban.

A legtöbb kesztyű nagyon vastag. Mi az eredmény, ha nélkülük ütünk? Megrövidült ütőtáv, amiből akár nagy bajunk is származhat egy nem megfelelő szituációban…

giant-inflatable-boxing-gloves

4. Egy kesztyűs ütésből sokszor lesz inkább nyomás, mint valódi ütés.

A szivacsos bélés miatt célpontunk eltalálásakor kezünkkel belülről toljuk a kesztyűt, hogy még nagyobb erőt fejtsünk így ki. Ez enyhén szólva nem a legjobb megoldás “célunk eléréséhez”.

5. Kesztyűvel olyan területeket ütünk meg “büntetlenül”, amiket puszta kézzel nem ütnénk meg szívesen.

Kesztyűs edzés során nem figyelünk arra, hogy a test mely területét ütjük meg. Simán megütünk egy könyököt, egy fejtetőt vagy egy térdet anélkül, hogy megzavarna minket, hiszen kezünk védve van. Próbáljuk meg ugyanezt puszta kézzel.

6. A kesztyűktől lusta lesz a kéz és csukló.

002pacquiao_t653

Manny Pacquiao árnyékolás közben. Látják a félig nyitott kezeket?

A kesztyű használója jobban rá van utalva a termékre, mint gondolná. Például az ember nem tudja összeszorítani az öklét egy ütés során kesztyűben, vagy bekötözve (ezt a fenti kép illusztrálja a legjobban).

7. Kesztyűs kézzel nagyobbak a célterületek.

Ez azért nem túl jó, mert a pontosság látja kárát.

8. A kesztyű súlya miatt súlyosabbak lesznek az ütéseink is.

A kesztyűk darabonként akár majdnem egy kilósak is lehetnek méretüktől függően. Ez azt jelenti, hogy az ember hozzászokik ehhez a csuklón lévő súlyhoz, és rögtön eltűnik ütőerőnk egy része, amikor puszta kézzel kell lendítenünk. A horgok sem lesznek olyan erősek, mert a centrifugális erő is gyengébb lesz csupasz kézzel.

Forrás: karatebyjesse.com

Comments

comments

2 komment

  1. Oldal hivatkozás: Ken Shamrock puszta ököllel verekszik áprilisban Budomagazin.hu

  2. Oldal hivatkozás: VISSZATÉRÉS: Kimbo le akarja rombolni azt, aki lerombolta Budomagazin.hu

Minden vélemény számít!

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.