Kiemelt hírek

EXKLUZÍV: Eyal Yanilov, a krav maga első embere Magyarországon tanított

2005. április 15. | szerző akadmin | Krav Maga

A krav maga világszervezet első embere és csapata két hetes instruktori szemináriumot tartott hazánkban. Eyal Yanilovval a rendvédelmi szervek kiképző központjában készítettünk interjút.

Mi a látogatás apropója? Olvassa el!

– Hogyan definiálná a krav maga stílust? Harcművészet? Önvédelmi rendszer? Küzdősport? Vagy mindez együtt?

 






Eyal Yanilov
– Nézze, a krav maga egy rendszer, amely ötvözi az önvédelmet és a harci tudást. Megtanítja az embernek – bárhol legyen is – a megelőzést, a védekezést, a harcot és a túlélést az erőszakos konfliktusokban. Bármilyen körülmények között, bármilyen helyzetben, több támadó ellen, egy támadó ellen. Akkor is, ha egyedül, akkoris ha ha többen vagyunk. 

 

– Ezek szerint a megelőzés legalább olyan fontos, mint a küzdőtechnikák…

 

– Mi alapvetően a túlélést, mint célt tartjuk szem előtt. Ezt legjobb úgy elérni, hogy megelőzzük a fizikai összecsapást, vagyis elérjük, hogy ne kerüljön sor harcra. Kommunikálunk az ellenféllel, s ez néha a legjobb megoldás veszélyes helyzetekben.

 

– Véleménye szerint, a túlélés érdekében minden megengedett?

 

– Van egy határ. Ez függ a szituációtól és a törvényektől is. De be lehet vetni bármilyen eszközt, amely szükséges adott helyzetben.

 

– Hogyan látja, a mai erőszakos világban az önvédelem hétköznapi életben játszott szerepe mennyiben növekszik?

 






Fotók: budomagazin.hu
– Úgy tűnik, az utcai erőszak egyre terjed a világban. Ez egyaránt érzékenyen érinti a törvényes rend őreit és a civileket is. Sok az utcai banda, terjed a fegyverhasználat – ez egyre nagyobb fenyegetést jelent a hétköznapi ember számára is.

 

– Az Ön hazájában, Izraelben a körülmények mennyire teszik fontossá az önvédelmi ismeretek általános használatát?

 

– Izrael utcáin nincs annyi erőszak, mint azt a híradások sugallják. Sok olyan hely, város van Európában, ahol sokkal magasabb a bűnözés, mint hazám egyes vidékein. Viszont a mentalitásunk alapvetően egy túlélő mentalitás. A sok háború és erőszak, a történelem során belénk nevelte ezt a felfogást.

 

– Kijelenthetjük azt, hogy a krav maga az első számú katonai küzdőstílus a világban?

 

– Én nem mondom ki ezt (nevet). De más csoportok, hadseregek, katonai szervezetek szakértői így gondolják, és folyamatosan jönnek, részt vesznek szemináriumainkon, valamint instruktorokat képzünk ki a számukra.

 

– Rengeteget utazik, mint a krav maga “nagykövete”. Hogyan támogatja a családja e küldetésében?

 

– Jól fogalmazott. Alapvetően ez egy küldetés. Egy évben valamivel több mint 6 hónapot vagyok úton. Szóval több időt töltök külföldön, mint Izraelben. Ez persze nehéz a feleségemnek és a gyermekeimnek, annak ellenére, hogy a gyerekek már tinikorban vannak. De mindannyian mögöttem állnak, támogatnak. Ebben élnek, majdhogynem ebbe születtek bele, tehát megszokták már valamilyen szinten. 

 

– Elfogadták a helyzetet.

 

– Így van. Nem szeretik, de elfogadták.

 

– A krav maga első embereként, hogyan képzeli el a stílust 10 év múlva?

 







– Folyamatosan haladunk előre, fejlesztjük a rendszert. Több irányból építjük a stílust: technikai, mentális és taktikai oldalról egyaránt. Nagy hangsúlyt helyezünk a stílus további terjesztésére is, amellett a már meglévő helyi szervezeteket is szeretnénk tovább fejleszteni, erősíteni. Azt szeretnénk, ha mind több rendfenntartó szervezettel tudnánk együttműködni, hiszen így – remélhetően – sikerül megelőzni az erőszakot.

 

– Mondhatjuk, hogy ez a stílus ma is napról-napra fejlődik?

 

– Abszolút. Folyamatosan fejlődik. Naponta új helyzetek adódnak, melyek új megoldásokat kívánnak. Emellett létező megoldásokat javítunk, tökéletesítünk, fejlesztünk tovább. Tudatosan keressük is az olyan helyzeteket, problémákat,  amelyek kezelésére még nem született (hatékony) eszköz. A bűnözők nem változtatnak a viselkedésükön, de mi néhány lépéssel előttük akarunk járni. 

 

– Került valaha olyan veszélyes helyzetbe, amikor élesben kellett alkalmaznia a krav magát?

 

– Talán húsz évvel ezelőtt. Akkor többször is. Összességében azt modhatom, hogy alapvetően békés ember vagyok. Nem vagyok egy “áldozattípus“, szóval nem nagyon akadnak problémáim. Azonban sok tanítványom és azok tanítványi mentettek már emberéleteket, és ez nagy öröm számomra.  

 













– Tervek a közeljövőre?

 

– Olyan elfoglalt vagyok, hogy nincs időm tervezni. Folytatom a küldetésem. Magyarországról Németországba megyek, majd onnan 10 napra Izraelbe utazom. Azután Lengyelország, majd a Fülöp-szigetek jelentik a következő állomásokat. 

 

– Magyarországi tartózkodása alatt mennyire jut idő körülnézni Budapesten, esetleg az országban?

 

– Mostani ittlétem alatt nagyon nehéz lenne ezt összehozni. A szoros időbeosztás miatt ez egyszerűen lehetetlen. De mikor első alkalommal itt jártam, volt pár napom körülnézni Budapesten és a környékén. Ez egy gyönyörű ország kedves emberekkel. Remélhetően a közeljövőben egyszerű turistaként több időm lesz megismerni az országot. 





Eyal Yanilov
A stílus legmagasabban jegyzett instruktora. Ő a stílus alapítója, a budapesti születésű Imi Lichtenfeld által kijelölt utódja számos hadsereg és speciális egység – Izraeli Védelmi Erők, Izraeli Légimarsall Program, Svéd Hadsereg, I. Lengyel Kommandós Ezred, Finn Rendőrség, FBI, CIA krav maga kiképzője.

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.