Kiemelt hírek

Dr. Búgócsiga tanácsot ad: Pördülj, és valami vérezni fog…

2005. április 27. | szerző akadmin | Hibrid stílusok

– A forgótechnikák kivitelezésénél a legfontosabb, hogy nézzünk át a vállunk felett, így védvén az állunk! Ekkor, ha az ellenfél üt, akkor maximum lehorzsolja a füled, ami fájhat. De inkább horzsolja le a fülem, minthogy eltörje az álkapcsom! – hangzik az egyik legfontosabb tanács.

Shonie “Dr. Búgócsiga” Carter szentül vallja, hogy harcművészeti elismertsége nem onnan ered, hogy bármilyen technikát magas fokon tudna alkalmazni, hanem/annál inkább a technikák szabados felfogásban való alkalmazásából.
Mindazonáltal kevert stílusú harcművészet rajongóinak emlékezetébe legjobban az UFC 31-en Matt Serra ellen alkalmazott forduló technikáival véste be magát.

 

Szeretem meglepni ellenfeleimet olyan dolgokkal, melyeket ott, harc közben találok ki, s amire nem is számíthatnak – mondja ezzel kapcsolatban Carter.
– Amikor Matt-tel küzdöttem az UFC-n, úgy használtam a forduló ütést, hogy korábban nem gyakoroltam. A legnagyobb erősségem a sokoldalúság és a mások által nem várt megoldások használatának szándéka.

 

Azon olvasók kedvéért, akik szeretnék fejleszteni sokoldalúságukat, és meglepnék ellenfelüket egy forgó technikával, Carter fellebbenti a titkot három leghatásosabb mozdulatsorának lényegéről.


1. Forgó alkar


A forgó alkar mozdulatsor Carter általi kedvenc kivitelezési módja egy bal horogütéssel kezdődik, melynek nem feltétlenül kell eltalálnia az ellenfél álkapcsát. A hangsúly a válaszreakció kiváltásán van, amely lehet akár egy egyenes rúgás. Amikor a rúgás elindul irányunkba, elől lévő kezünkkel blokkoljuk, majd toljuk balra úgy, hogy a támadónak kifelé kelljen fordulnia! Ugyanebben a pillanatban lépjünk az elől lévő lába mellé kívülről, megakadályozva őt abban, hogy tisztán megüthessen minket!




Amikor csípőből fordulunk, védenünk kell az állunk, úgy, hogy a bal vállunk mögé húzzuk! Ellenkező esetben az ellenfél tiszta találatot vihetne be fejre.

 

Ne nyújtsuk ki addig a karunk, amíg meg nem pördültünk és át nem néztünk a jobb vállunk felett, mivel látnunk kell a célpontot és azt, hogy nem mozdult-e el felénk! Amint megláttuk, fel kell mérnünk, hogy befejezhetjük-e a forduló alkarost, vagy sem!





A távolság az a tényező, mely meghatározza, használható-e a forduló alkar, -könyök, vagy -ökölhát.  Amikor az ellenfél feje a cél, full contact találatot kell bevinni! Nem jó, ha “elmaszatolódik” a találat, ami akkor következik be, ha távolodik tőlünk a célpont. El kell érnünk, hogy “belemozduljon” az ütésbe, és eléggé elmozdítsa kezeit felén, hogy az alkarounk utat találjon az álkapcsához!

 


2. Forduló ökölhát

 

A következő forduló technika elindításakor a küzdő felek éppen csak ütőtávon kívül helyezkednek el. Előkészítésként bal horgot és jobb csapottat ütünk. Az ellenfél reakciója minimális lesz a csekély veszély miatt. Ezután az elől lévő lába mögé lépünk, és egy szándékosan pontatlan bal csapottat ütünk. Ezzel olyan pozícióba jutunk, hogy tökéletes helyen indíthatjuk a forgást.





Amint belépve lezárjuk a távolságot, megteremtjük azt a forgónyomatékot csípőnkkel, amely maximalizálja a behatás erejét. Egy objektum az erőkar végén gyorsabban mozog, mint a közepén. Az energia a csípőből az öklünkbe áramlik, amely rendkívül gyorsan mozog. A jól kivitelezett mozdulat olyan erejű, hogy szinte biztos a KO. 





Nagyon fontos a jó egyensúlyérzék a forgás kivitelezéséhez, mert ha netalán célt tévesztünk gyorsan védekezőállásba húzódhatunk. Egyensúlyban kell lennünk akkor is, ha mögénk kerülne az ellenfél, amikor pillanatnyilag nem látjuk forgás közben. Ha ez megtörténik, ne ijedjünk meg!

“Pördülj, mint egy búgócsiga, s használd a centrifugális erőt! Ha át akarna kulcsolni, akkor a forgóerő és az izzadtság miatt nem tudna megragadni és kiszabadulván az ölelésből újból szembenállhattok.”

 


3. Forgó könyök

 

Carter forduló módszerének harmadik változatában a könyök játssza a főszerepet. Most alig rúgótávon kívülről indulunk. Elől lévő lábunkon pördülve indítsunk egy hátsó- félköríves rúgást. Amint a lábunk elhalad a célpont mellett lépjünk le, és helyezzük rá a súlypontunkat! Ekkor elég közel kerültünk a forgás elindításához.





Amint fordulunk, és védjük az állunk, nézzünk át a vállunk fölött és kövessük a célpontot! Ahhoz, hogy kikerüljük a védekezését, a kezei fölött kell vezetnünk a karunk, és 45 fokban kell bevinnünk a könyökünket a halánték, az orrnyereg, a szem, a pofacsont felé! Valahol ott nagyon fog vérezni…
Valószínű a KO, de minimum megrendül az ellenfél.





A forduló könyök-technika önvédelemre is kiválóan alkalmas.

 

Forduló technikák gyakorlása

Nagyon fontos, hogy figyelembe vegyük edzésen gyakorolva ezeket a technikákat, hogy nagyon nehéz lelassítani a mozdulatot! Fokozottan kell ügyelni a sérülésveszélyre! Edzőtársunk mindig viseljen fogvédőt, fejvédőt!
Az erő és gyorsaság fejlesztésénél használjunk homokzsákot!

 

“Homokzsákot használok az erő és sebesség fejlesztésére, mert még nem volt olyan homokzsák a világon, amelyet kiütöttek volna. Lenyomhatsz vele 40-50 menetet, de a homokzsák akkor is csak ott fog himbálózni.”

 

Sok gyakorlással képesek leszünk hatékonyan használni ezeket a technikákat a ringben, beépíteni a küzdőrendszerünkbe.

 

Forrás: www.fightsportmag.com

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.