Kiemelt hírek

A nagy találkozás

2012. július 11. | szerző akadmin | Aikido

A MOL által támogatott, sérült gyermekek számára megalkotott, harcművészeti mozgásanyagra épülő program fényesen bevált gyógypedagógiai kuriózum. Szőts Gábor beszámolója.

 

A Hikari Aikido Egyesület 2003 óta foglalkozik magatartás zavarral küzdő, enyhe értelmi fogyatékos és tanulásban akadályozott gyermekek élményterápiás mozgás fejlesztésével. Ezt a speciális programunkat a MOL Nyrt. Új Európa Alapítvány 2008 óta folyamatosan támogatja. Az elmúlt tanévben a támogatásnak köszönhetően az évek óta működő Iregszemcsei helyszín mellett a velencei gyermekotthonban is el tudtunk indítani egy harcművészeti alapú mozgás fejlesztőt.
 
A tanév végén 2012.06.21-én „Nagy találkozás” címmel sportnapot tartottunk a részt vevő gyermekek számára, az egyesület önkéntesei, fellépők, szakemberek segítségével Tamásiban, ahol a két különböző helyszínen tanulók egy esemény dús nap keretében ismerkedhettek egymással.
 


A nap folyamán a részt vevő gyerekek földharc bajnokságon, játékos sportversenyeken vettek részt, aikido, grappling (brazil jiu jitsu) és shaolin kung fu bemutatót néztek végig, versengtek íjászatban, birkózhattak a fellépőkkel és az egyesület önkénteseivel, majd képzőművészeti foglalkozáson pihenték ki magukat a közös étkezés után. A programot egy fergeteges vízipisztoly csata és a közös fagyizás zárta.
 
Az egyesületünk oktatója által alkalmazott harcművészeti alapú mozgásterápiás program alapja az olasz Guiseppe Ruglioni ki aikido mester és munkatársai által kifejlesztett, kimondottan fogyatékkal élők számára kialakított, az aikido (lásd .japán harc és mozgásművészet) mozgásanyagából vett gyakorlatokból álló rendszer.
Célja a finommozgások, egyensúlygyakorlatok valamint páros gyakorlatokon keresztül fejleszteni a gyerekek un. finom motorikus képességét, egyensúlyérzékét, a két agyfélteke harmonizálását, valamint a testi kommunikációt.
Szakmailag a módszert továbbfejlesztettük, melyben helyet kaptak a birkózó és un. brazil jiu jitsu és grappling (melyek rokonai az aikido mozgásanyagának) gyakorlatok, kibővítettük un. funkcionális fitnesz elemekkel, valamint íjászattal. Ezek a tevékenységek nagy élményterápiás hatással bírnak.
 
A sportnap az éves munkát zárta le ahol a következő egyértelmű eredményeket láthattuk:
– A tanulók önfegyelem, önbizalma, kitartása, idegizom koordinációja, egyensúlyérzéke, koncentrációja, állóképessége, erőnléti állapota javult
– a tanév során foglalkozásokon való részvétel rendszerességre, feladattudatra nevel, mely a diákok életének más területére is kihatott-tudtuk meg a beszélgetésekből
– a program egyik fő mottója az aikido egyik alapelve, vagyis „A legnagyobb győzelem az önmagunk felett aratott győzelem „volt-sok gyermeknél valósággá vált,tapasztalataikat használhatták a konfliktuskezelésben
-, a játékos feladatoknak köszönhetően az antiszociálisnak tartott vagy a fizikai kapcsolattól, érintéstől bármilyen okból idegenkedő gyermekek a gyakorlatok végzése közben feloldódtak, a foglalkozások alatt társaikkal szemben nyitottá váltnak, amely kihat a foglalkozásokon kívüli társas kapcsolataikra.
-az általunk kidolgozott módszer lényege az a tapasztalás, mely szerint a testi fejlesztés pozitív hatással van a szellemi fejlődésre
 
 
Célunk az, hogy harcművészeti alapú mozgásfejlesztő programunk, mely hazánkban gyógypedagógiai kuriózumnak számít, egyre több speciális általános iskolába eljusson, ismerté váljon és egyre több gyermeket tudjunk módszerünkkel fejleszteni.
 
Szerző: Szőts Gábor (Hikari Aikido Egyesület)

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.