Kiemelt hírek

A capoeira mesternője, aki Magyarországon lelt új családra

2007. május 30. | szerző akadmin | Capoeira

A capoeira világában nagyon fontos, hogy az ember ne felejtse el, honnan jött és kitől tanult. Ahogy ezt a capoeiristák énekelni szokták:
„Ie viva meu Mestre, Ie quem me ensinou” – Éljen a mesterem, aki engem tanított!

A következőkben saját edzőmet, tanáromat szeretném bemutatni: Debora Rubia Soares Santos Domjánt vagy ahogy capoeirás körökben ismerik: Instrutora Pimentát.

Pimenta 1980 ban született a brazíliai Pernambuco állam fővárosában, Recifeben. Már kislány korában megismerkedett a harcművészetekkel: taekwon-do-t tanult.



                             Hat évesen a Karneválon


A capoeirához akkor került közelebb, amikor 13 éves korában, az utcájukban látott egy brigádot bemutatózni. Próbálta utánozni a mozdulataikat, és talán ez volt a pillanat, ami megváltoztatta az életét. Az alapokat főleg egyedül tanulta, első tanára E.T. volt, aki táncot tanított Pimenta iskolájában – akkoriban a capoeira mellett táncolt az északi (brazil) balett társulatban.

Az első övet 2 hónap után szerezte meg. Megtanulta, hogyan kell hangszereket készíteni, és rengeteg ismeretet szerzett a capoeira történelméről.
A hétvégéket sokszor a Mester házában töltötték, az erdő szélén, ahonnan belopakodtak az erdőbe, és a “berimbau” készítéséhez megfelelő fákat kerestek. Érdemes megemlíteni, hogy ezeket az erdőket veszélyes kígyók és pókok lakják, de hogy ismét egy dalt idézzek, “a capoeira világban még egy kígyónak is kihúzzák a lábát”.


                        Tizenhárom évesen akcióban

Más idők voltak, a csapatok más csapatok “rodáiban” tesztelték egymást. Éles bunyók és életre szóló barátságok alakultak ki.
1995-ben E.T. a fővárosba költözött, Pimenta pedig meghívást kapott egy rohamosan fejlődő, de még új csoportba, a Grupo Capoeira Brasilba.

A GCB-on belül Mestre Paulao do Ceara vonalán edzett, sokat utazott más városokba. Salvador, vagy Fortaleza is úgy került az úticélok közé, hogy a Brazílián belüli távolságok és anyagi feltételek nem hasonlíthatóak össze a magyar viszonyokkal.

Jött 1997 és egy újabb öv, mégpedig egy narancssárga, ami ebben a csoportban egy haladó diák szintjét mutatja. Pimenta életében nehéz időszak következett. Szó szerint messze került a capoeirától, és majdnem 3 éves kihagyásra kényszerült.
Ez idő alatt azonban – bár egyedül, de – sokat gyakorolt. 1999-ben aztán visszatért, és folytatta a GCB soraiban.



                                   A Mesterekkel

Két év kemény edzés után került sor ismét övcserére: ezúttal egy piros-kék övet kötöttek a derekára. Ez az öv amellett, hogy jól néz ki, egy átmeneti szintet jelöl a diák és az első tanári fokozat között.
Még ebben az évben lehetősége nyílt Pimentának Európába jönni, igaz, családja inkább az egyetem folytatására ösztökélte volna, ahol portugál-angol szakon tanult. Végül mégis hozzásegítették, hogy jegyet váltson Magyarországra.

“Életemben akkor ültem először repülőn. Ahogy szállt fel a gép, és kinéztem az ablakon, még soha nem láttam ilyen szépnek a városomat, mint akkor, amikor elhagytam.”

Pimenta röviddel hazánkba érkezése után pár hetes utazást tett Nyugat-Európában. Capoeira tanárként máshol is szívesen látták volna, de szerencsénkre Magyarországot választotta. Eredetileg csak egy évet töltött volna itt, de megszerette az országot. Gyorsan tanult magyarul és jó hangulatú, magas szintű edzései megtöltötték az edzőtermeket.



                                  A nagy család


2003-ban Mestre Paulao do Ceara-tól megkapta a kék övet, azaz Instrutorrá lépett elő. Magyarországon egyre híresebbé és elismertebbé vált. A harcművészeti oktatások mellet több neves tánciskolában is tanít szambát.

2005-ben Pimenta egy magyar capoeiristával kötött házasságot. Az esküvőre Brazíliában került sor, ahol jómagam is tiszteletemet tehettem, de ez már egy másik történet.

Egy capoeira tanár élete rengeteg utazással jár. Rengeteg szemináriumon vesznek részt nagymesterekkel – szinte nincs is olyan hétvége, amikor ne lenne valahol valamilyen rendezvény, amiért érdemes elutazni a világ bármely pontjára. Természetesen nem arról van szó, hogy a capoeirában mindenki milliomos, de a tanárok kölcsönösen hívják és segítik egymást.



A Capoeira Világtalálkozón M. Joao Grandeval és Andrissal


2006 nyarán Pimenta Hollandiába utazott mestere rendezvényére, ahol is 3 év után ismét övet kapott, ezúttal egy zöld színűt.

Instrutora Pimenta neve sok helyen feltűnik a magyar médiában is: rádiókban, tv-ben népszerűsíti a capoeirát. Ő egy sikeres brazil nő, aki harcol, táncol, és most már énekel is a Takalaka együttesben. Pimenta saját kultúráját ismerteti meg velünk.

Férjével létrehozták a Brazil Horizont Kft-t, és megrendezték az első magyar-brazil karnevált, valamint az első magyar capoeira versenyt.



                                       Capoeira


A Grupo Capoeira Brasil-t pillanatnyilag két tanár képviseli Magyarországon: Formando Panaca (barna öv) és Inst. Pimenta. Hozzájuk talán több mint 200 capoeirás és szamba táncos tartozik. Az edzéseken kisgyerekektől felnőttekig, kezdőktől haladókig mindenki megtalálható – ahogy mondják olyan, mint egy nagy család.

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.