A testzsírral foglalkozó cikksorozatunk utolsó részében néhány egyszerű, de hasznos tanácsot adunk a fogyáshoz. Például kerüljük a hiperaktivitást és a monoton kalóriaégető gyakorlatokat!
1. cikk: Testzsír: tények és félreértések
2. cikk: Minél többet edzünk, annál hájasabbak leszünk?
Sok sok alvás..
Dr. Darden azt is felismerte, hogy a sok alvás jótékony hatással van a testzsír-problémára.
Kutatásai során észrevette, hogy azok a kísérleti alanyok, akik nem jutottak megfelelő mennyiségű, vagy minőségű alváshoz, nehezebben szabadultak meg a felesleges zsírtól.
Azok viszont, akik kipihentek voltak, nem szembesültek ezzel a problémával.
A tapasztalatok szerint a kalória korlátozás megterheli a szervezetet, és ehhez újabb stressz-tényezőket hozzáadva védekező mechanizmusként az anyagcsere lelassulása tapasztalható. Valószínűleg ilyenkor az történik, hogy a kalória-megvonás egy az éhséget jelző biológiai jelet küld, ami kiegészül egy a táplálék keresésére irányuló, kevesebb alvást feltételező másik jellel, amely információt tartalmazhat a nem biztonságos környezetet jelző fokozott éberségről is.
Ezek olyan nagy fontosságú biológiai jelek, amelyek az anyagcserét védelmező szervezet-lelassítást váltanak ki.
Egyszerű diétás útmutatások
Gyakorlatilag diétával foglalkozó információs anyagok ezrei, ha nem tízezrei léteznek. Sok ezek közül rendkívüli igényeket támasztanak, vagy olyan szabályokat állítanak fel, amelyeket hosszú távon igen nehéz követni.
Véleményem szerint a legjobb diétás könyvek Dr. Ellington Darden tollából származnak. Az ő írásai nem a fellegekben járnak és pontos, mindenki számára érthető útmutatásokat tartalmaznak. Mindenek előtt azonban az ő szisztémája könnyedén beépíthető a mindennapokba, és hosszú távon követhető – eredménnyel.
Néhány a Darden-féle publikációk címei közül: “Kis lépésekkel a kemény test felé”, “Lapos has”, “Hosszabban és egészségesebben élni”.
Sok pozitív visszajelzést kaptam ezen programok hatékonyságáról. Sok ügyfelem állította, hogy a kalória-hiány előidézésével könnyebben szabadultak meg testzsírjuktól, mint más, addig használt diétákkal.
A végkövetkeztetés a tanulságok levonása után, hogy mindenkinek meg kell találnia a számára megfelelő, akár hosszú távon is működő programot – hiszen nem vagyunk egyformák.
A saját diétás javaslataim egyszerűek. Mindenek előtt nézzünk a tenyerünkre!
Az öt ujjunk az öt étkezést szimbolizálja (3 fő és két kiegészítő étkezés). Az étkezéskor fogyasztandó adag ne legyen nagyobb a tenyerünknél, vagy férjen el a markunkban!
A főétkezések négyfogásosak is lehetnek akár – bármilyen ételkategóriából. A kiegészítő étkezések kétfogásosak.
Az öt ujjunk az öt liter vizet is szimbolizálja, amelyet a nap folyamán ajánlatos meginnunk. Ha ezeket az egyszerű tanácsokat követjük, már nem kell bonyolult számításokat végeznünk, sanyargatnunk magunkat a súlycsökkenéshez, szálkásodáshoz. Ha komolyabban szeretnénk elmélyedni a fogyási programban, akkor böngésszünk a bőségesen rendelkezésre álló szakirodalomban.
Öt egyszerű tanács a fogyáshoz: